Wielki skok sprzedaży Fitech
Specjalizujący się w systemach testowych i automatyzacji Fitech z Grupy Fideltronik odnotował 38% wzrostu sprzedaży. Realizuje też warty 94 mln PLN projekt Szkoły Robotów.
Przychody ze sprzedaży Fitech w roku 2020 osiągnęły poziom 51.9 mln PLN, co stanowi wzrost aż o 38% w stosunku do roku 2019, kiedy to sprzedaż spółki równa była 37.7 mln PLN. W roku 2020 63% sprzedaży została zrealizowana do odbiorców krajowych.
Spółka nie osiąga jednak wysokiej rentowności: wynik na sprzedaży w latach 2019-2020 był ujemny i wynosił odpowiednio -1.4 mln PLN oraz -0.6 mln PLN. Wyniki Fitech w obu latach podreperowane zostały przez dotacje, w wyniki czego wynik operacyjny w roku 2020 wyniósł 1.5 mln PLN (0.4 mln PLN w roku 2019) a wynik netto 1.2 mln PLN (0.5 mln PLN).
Więcej na temat przyczyn osiągania niezbyt wysokich jak na skalę prowadzonej działalności wyników finansowych można przeczytać w sprawozdaniu zarządu za rok 2020: ‘Podstawowy obszar działalności - budowa testerów i oprzyrządowań produkcyjnych uruchomiony w połowie 2006 roku generuje coraz większe przychody, co przy wysokiej marży na sprzedaży daje możliwość osiągania dobrych wyników finansowych. Liczone samodzielnie centrum działalności ‘Test and Automation’ zanotowało za rok 2020 zysk brutto w wysokości przekraczający 1 mln PLN. Dynamiczny wzrost sprzedaży w tym obszarze wymusił jednak podjęcie istotnych decyzji inwestycyjnych i restrukturyzacyjnych, które doprowadziły do istotnego wzrostu rentowości oraz przygotowały jednostkę do rozwoju w latach kolejnych.
W 2013 roku spółka rozpoczęła działalność w kolejnym istotnym segmencie związanym z wysokimi technologiami, tj. tworzenie oprogramowania do zarządzania produkcją. Nowy obszar biznesowy bardzo obiecująco rozwija sprzedaż na europejskim rynku. Za 2020 rok działalność w zakresie tworzenie oprogramowania zanotowała zwiększenie wielkości sprzedaży oraz dodatnią rentowność na poziomie powyżej 5%, co jest znaczącym sukcesem zarządu. Nowy obszar działalności, związany stricte z prowadzeniem prac badawczych i rozwojowych uruchomiony w 2016 roku nadal wymaga ponoszenia dużych wydatków i generuje istotną dla spółki stratę. W 2020 intensywnie rozwijana była sprzedaż produktów opracowanych w tym obszarze – jednak nie jest to jeszcze masowa ilość urządzeń.’
Fitech zatrudnia obecnie 266 osób. Spółka nie jest powiązana kapitałowo z firmami Fideltronik SA ani Fideltronik Poland Sp. z o.o., jej właścicielami jest natomiast rodzina Fidelus.
© Fitech
Fitech realizuje też duży projekt o nazwie ‘Szkoła Robotów - Centrum Badawczo-Rozwojowe wysokoinnowacyjnych technologii automatyzacji procesów w oparciu o praktyczne wykorzystanie rozwiązań Industry 4.0 w branży elektroniki profesjonalnej’. Całkowity koszt projektu to niebagatelne 94.3 mln PLN, został też dofinansowany kwotą 17.0 mln PLN z Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój. W ramach realizacji projektu Fitech planuje inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu. W ramach projektu stworzona zostanie infrastruktura B+R, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów w dziedzinie elektroniki profesjonalnej. Dzięki przeprowadzeniu zaplanowanych przełomowych prac badawczych, opracowane zostaną innowacje produktowe w postaci inteligentnych robotów do autonomicznego prowadzenia procesów w branży elektroniki profesjonalnej oraz sposób budowania rozwiązań dla robotów i automatyki, zmieniający programowanie w uczenie w oparciu o sztuczną inteligencję z wykorzystaniem sieci neuronowych (innowacja procesowa).
Jak dowiadujemy się z not do sprawozdania finansowego, realizacja prac budowlanych związanych z projektem ‘Szkoła Robotów’ została wstrzymana ze względu na niepewną sytuację na rynku związaną z epidemią.