Największe firmy elektroniczne w Polsce 2024
Polska branża produkcji odbiorników TV poniosła w 2023 roku wysokie straty - jej obroty zmniejszyły się o około 6 mld PLN. Z kolei zagraniczne firmy EMS czują się w Polsce coraz lepiej, z roku na rok rozwijając skalę działalności.
Metodologia
Jak co roku, w naszym zestawieniu ujęliśmy firmy z obcym kapitałem, których kluczowym biznesem jest produkcja elektroniki. W efekcie, nie ma w nim kilku kategorii firm bardziej lub mniej powiązanych z elektroniką.
Po pierwsze, na liście nie ma coraz liczniejszych w naszym kraju centrów badawczo-rozwojowych. Jako że staramy się uwzględnić tylko te firmy, których działalność skupia się na elektronice, nie uwzględniamy firm z branży AGD, których w Polsce nie brakuje a które są bardzo znaczącym odbiorcą elektroniki, takich jak Miele, BSH, LG, Electrolux i wiele innych. Włączyliśmy jednak do zestawienia, podobnie jak w latach poprzednich, producentów TV, takich jak LG Electronics Mława, Sharp CEP, TPV oraz TCL, mimo iż w wielu przypadkach ich produkcja to w przeważającej części jedynie montaż mechaniczny.
Brak jest też wielu spółek sektora motoryzacyjnego, mimo iż same są ważnymi producentami czy odbiorcami elektroniki. Dobrym przykładem jest koncern ZF, który jest bardzo znaczącym producentem elektroniki w Polsce, jednak inne jego oddziały zajmują się również produkcją bardzo odległą od elektroniki a sprawozdania finansowe nie pozwalają nam na wyodrębnienie przychodów związanych z elektroniką. Na pewno trzeba też wspomnieć o BorgWarner, który w sierpniu 2022 ogłosił zainwestowanie 380 mln PLN w centrum produkcji elektroniki w Błoniu pod Warszawą, jednak nie złożył jeszcze sprawozdań finansowych za okres, w którym prowadził działalność operacyjną.
Uwzględniliśmy natomiast Aptiv, którego aktywność w Polsce, według naszej wiedzy, praktycznie całkowicie związana jest z elektroniką. Po raz pierwszy dotarliśmy też do sprawozdań finansowych Nippon Seiki Poland.
Długa lista nieobecności
Zestawienie powstaje na bazie danych publikowanych w KRS, niestety kilka ważnych dla naszego sektora firm nie złożyło jeszcze sprawozdań za rok 2023 (ich dane za rok 2022 znajdziecie również pod główną tabelą).
- Flextronics International Poland z Tczewa to kluczowa firma w polskiej branży EMS. W roku obrotowym, kończącym się 31 marca 2023 odnotowała rekordowe w swojej historii w Polsce przychody na poziomie 5.535 mln PLN (dla porównania, w poprzednim roku było to 3.833 mln PLN).
- Podobnie jak w przypadku zakładu w Tczewie, ze złożeniem sprawozdań finansowych ociąga się również logistyczne ramie amerykańskiego koncernu, Flextronics Logistics Poland z Łodzi. Firma ta w roku obrotowym kończącym się 31 marca 2023 odnotowała 738 mln PLN obrotu, odnotowując gwałtowny wzrost z poziomu 440 mln PLN.
- Jednak największą brakującą na liście firmą jest Signify Poland w Pile (dawny Philips), której obroty w roku 2022 wyniosły 8.488 mln PLN. Firma działa w branży oświetlenia, produkując zarówno oprawy, jak samodzielnie wytwarzając moduły LED.
- Sharp CEP z podtoruńskiego Ostaszewa to jeden z producentów odbiorników TV oraz elektroniki konsumenckiej. Podobnie jak inni producenci TV z naszej listy (wrócimy do tego w dalszej części materiału) firma odnotowała ostry spadek przychodów, z 1.305 mln PLN w roku 2021 do 734 mln PLN w roku 2022 (ostatni okres za jaki sprawozdania są udostępnione w KRS).
- Swoich sprawozdań finansowych za rok 2023 nie opublikował również japoński Rigaku Polska , zajmujący się projektowaniem i sprzedażą specjalistycznej aparatury badawczej. W roku 2022 firma osiągnęła przychody na poziomie 65 mln PLN.
- Do chwili powstania artykułu swoich sprawozdań nie złożyli też Fibar Group (producent systemów inteligentnego domu, przychody za rok 2022: 96 mln PLN) oraz LUMEL SA (producent automatyki przemysłowej, przychody 2022: 62 mln PLN).
Na liście nie ma też wspomnianego już wcześniej BorgWarner eMobility Poland , który dopiero zaczyna działalność operacyjną oraz DGS Diagnostics , działającego w branży medycznej, którego ostatnie sprawozdania pochodzą z 2021 roku.
Debiuty
Wciąż odkrywamy nowe firmy, pojawiają się też i rozwijają nowe podmioty, ściśle związane z elektroniką. Przykładowo w tym roku ogłoszono rozpoczęcie budowy zakładu produkcji elektroniki samochodowej Compal czy otwarto zakład Trilux. W tym roku na naszej liście uwzględniliśmy cztery zupełnie nowe firmy, które na pewno warto poznać bliżej:
- 2 września 2022 roku w Ksawerowie pod Łodzią otwarto fabrykę wyświetlaczy typu head-up (HUD) japońskiej Nippon Seiki Poland Wyświetlacze kierowane są głównie dla Grupy BMW a obroty firmy skoczyły z 18 mln PLN w roku 2022 do 216 mln PLN w roku 2023. Koncern Seiki ma też druga jednostkę w Polsce, zatrudniające kilkadziesiąt osób biuro badawczo-rozwojowe w Gdańsku.
- W 2021 zakład pod Łodzią postanowił otworzyć również szwedzki koncern Scanreco, zajmujący się projektowaniem i produkcja systemów zdalnego sterowania. Polska jednostka koncernu, Scanreco Poland , rozpoczęła produkcję w 2022, osiągając przychody na poziomie 29 mln PLN, które rok później skoczyły do 77 mln PLN.
- Naszym tegorocznym ‘odkryciem’ jest Luminator Technology Group Poland z Pruszcza Gdańskiego. Gdańska jednostka od kilku już lat zajmuje się montażem końcowym produktów szwedzkiej firmy, skierowanych na rynek transportu publicznego. W roku 2023 obroty polskiego zakładu wyniosły 257 mln PLN.
- Szczególny przypadek na liście stanowi uwzględniony na niej po raz pierwszy Garmin Wrocław Firma ta prowadzi dwie zasadnicze działalności: handel szeroką gamą produktów amerykańskiego koncernu, ale także ich własną produkcję. W marcu 2019 roku BMW AG wyznaczyło firmę Garmin jako czołowego dostawcę multimedialnych modułów dla przyszłych modeli BMW, a firma wybrała Wrocław jako główną lokalizację ich produkcji. Na podstawie not finansowych do sprawozdania finansowego za rok 2023 uwzględniliśmy w zestawieniu obroty, związane jedynie z produkcją systemów dla BMW (216 mln PLN).