Premium
article miniature

Największe firmy elektroniczne w Polsce 2024

Polska branża produkcji odbiorników TV poniosła w 2023 roku wysokie straty - jej obroty zmniejszyły się o około 6 mld PLN. Z kolei zagraniczne firmy EMS czują się w Polsce coraz lepiej, z roku na rok rozwijając skalę działalności.

Metodologia

Jak co roku, w naszym zestawieniu ujęliśmy firmy z obcym kapitałem, których kluczowym biznesem jest produkcja elektroniki. W efekcie, nie ma w nim kilku kategorii firm bardziej lub mniej powiązanych z elektroniką.

Po pierwsze, na liście nie ma coraz liczniejszych w naszym kraju centrów badawczo-rozwojowych. Jako że staramy się uwzględnić tylko te firmy, których działalność skupia się na elektronice, nie uwzględniamy firm z branży AGD, których w Polsce nie brakuje a które są bardzo znaczącym odbiorcą elektroniki, takich jak Miele, BSH, LG, Electrolux i wiele innych. Włączyliśmy jednak do zestawienia, podobnie jak w latach poprzednich, producentów TV, takich jak LG Electronics Mława, Sharp CEP, TPV oraz TCL, mimo iż w wielu przypadkach ich produkcja to w przeważającej części jedynie montaż mechaniczny.

Brak jest też wielu spółek sektora motoryzacyjnego, mimo iż same są ważnymi producentami czy odbiorcami elektroniki. Dobrym przykładem jest koncern ZF, który jest bardzo znaczącym producentem elektroniki w Polsce, jednak inne jego oddziały zajmują się również produkcją bardzo odległą od elektroniki a sprawozdania finansowe nie pozwalają nam na wyodrębnienie przychodów związanych z elektroniką. Na pewno trzeba też wspomnieć o BorgWarner, który w sierpniu 2022 ogłosił zainwestowanie 380 mln PLN w centrum produkcji elektroniki w Błoniu pod Warszawą, jednak nie złożył jeszcze sprawozdań finansowych za okres, w którym prowadził działalność operacyjną.

Uwzględniliśmy natomiast Aptiv, którego aktywność w Polsce, według naszej wiedzy, praktycznie całkowicie związana jest z elektroniką. Po raz pierwszy dotarliśmy też do sprawozdań finansowych Nippon Seiki Poland.

Długa lista nieobecności

Zestawienie powstaje na bazie danych publikowanych w KRS, niestety kilka ważnych dla naszego sektora firm nie złożyło jeszcze sprawozdań za rok 2023 (ich dane za rok 2022 znajdziecie również pod główną tabelą).

  • Flextronics International Poland  z Tczewa to kluczowa firma w polskiej branży EMS. W roku obrotowym, kończącym się 31 marca 2023 odnotowała rekordowe w swojej historii w Polsce przychody na poziomie 5.535 mln PLN (dla porównania, w poprzednim roku było to 3.833 mln PLN).
  • Podobnie jak w przypadku zakładu w Tczewie, ze złożeniem sprawozdań finansowych ociąga się również logistyczne ramie amerykańskiego koncernu, Flextronics Logistics Poland z Łodzi. Firma ta w roku obrotowym kończącym się 31 marca 2023 odnotowała 738 mln PLN obrotu, odnotowując gwałtowny wzrost z poziomu 440 mln PLN.
  • Jednak największą brakującą na liście firmą jest Signify Poland  w Pile (dawny Philips), której obroty w roku 2022 wyniosły 8.488 mln PLN. Firma działa w branży oświetlenia, produkując zarówno oprawy, jak samodzielnie wytwarzając moduły LED.
  • Sharp CEP  z podtoruńskiego Ostaszewa to jeden z producentów odbiorników TV oraz elektroniki konsumenckiej. Podobnie jak inni producenci TV z naszej listy (wrócimy do tego w dalszej części materiału) firma odnotowała ostry spadek przychodów, z 1.305 mln PLN w roku 2021 do 734 mln PLN w roku 2022 (ostatni okres za jaki sprawozdania są udostępnione w KRS).
  • Swoich sprawozdań finansowych za rok 2023 nie opublikował również japoński Rigaku Polska , zajmujący się projektowaniem i sprzedażą specjalistycznej aparatury badawczej. W roku 2022 firma osiągnęła przychody na poziomie 65 mln PLN.
  • Do chwili powstania artykułu swoich sprawozdań nie złożyli też Fibar Group (producent systemów inteligentnego domu, przychody za rok 2022: 96 mln PLN) oraz LUMEL SA (producent automatyki przemysłowej, przychody 2022: 62 mln PLN).   

Na liście nie ma też wspomnianego już wcześniej BorgWarner eMobility Poland , który dopiero zaczyna działalność operacyjną oraz DGS Diagnostics , działającego w branży medycznej, którego ostatnie sprawozdania pochodzą z 2021 roku. 

Debiuty

Wciąż odkrywamy nowe firmy, pojawiają się też i rozwijają nowe podmioty, ściśle związane z elektroniką. Przykładowo w tym roku ogłoszono rozpoczęcie budowy zakładu produkcji elektroniki samochodowej Compal czy otwarto zakład Trilux. W tym roku na naszej liście uwzględniliśmy cztery zupełnie nowe firmy, które na pewno warto poznać bliżej:  

  • 2 września 2022 roku w Ksawerowie pod Łodzią otwarto fabrykę wyświetlaczy typu head-up (HUD) japońskiej Nippon Seiki Poland Wyświetlacze kierowane są głównie dla Grupy BMW a obroty firmy skoczyły z 18 mln PLN w roku 2022 do 216 mln PLN w roku 2023. Koncern Seiki ma też druga jednostkę w Polsce, zatrudniające kilkadziesiąt osób biuro badawczo-rozwojowe w Gdańsku.
  • W 2021 zakład pod Łodzią postanowił otworzyć również szwedzki koncern Scanreco, zajmujący się projektowaniem i produkcja systemów zdalnego sterowania. Polska jednostka koncernu, Scanreco Poland , rozpoczęła produkcję w 2022, osiągając przychody na poziomie 29 mln PLN, które rok później skoczyły do 77 mln PLN. 
  • Naszym tegorocznym ‘odkryciem’ jest Luminator Technology Group Poland z Pruszcza Gdańskiego. Gdańska jednostka od kilku już lat zajmuje się montażem końcowym produktów szwedzkiej firmy, skierowanych na rynek transportu publicznego. W roku 2023 obroty polskiego zakładu wyniosły 257 mln PLN.
  • Szczególny przypadek na liście stanowi uwzględniony na niej po raz pierwszy Garmin Wrocław  Firma ta prowadzi dwie zasadnicze działalności: handel szeroką gamą produktów amerykańskiego koncernu, ale także ich własną produkcję. W marcu 2019 roku BMW AG wyznaczyło firmę Garmin jako czołowego dostawcę multimedialnych modułów dla przyszłych modeli BMW, a firma wybrała Wrocław jako główną lokalizację ich produkcji. Na podstawie not finansowych do sprawozdania finansowego za rok 2023 uwzględniliśmy w zestawieniu obroty, związane jedynie z produkcją systemów dla BMW (216 mln PLN).

Przychody największych firm z obcym kapitałem w latach 2018-2023 [tys PLN]


Przychody największych firm z obcym kapitałem w latach 2018-2022 [tys PLN]

 

Produkcja TV ostro w dół

Od lat czołówkę tabeli największych zagranicznych firm z przemysłu elektronicznego stanowią firmy zajmujących się produkcją odbiorników TV. Nasze zestawienie od zawsze otwiera LG Electronics Mława , która jest obecna w Polsce już 2021 roku i była jedną z pierwszych inwestycji w branży. W szczytowym okresie (2021-2022) przychody firmy przekraczały nawet 15 mld PLN rocznie, ponad dwukrotnie przekraczając obroty uzyskiwane przez drugą w tabeli Signify Poland Niestety w roku 2023 obroty firmy spadły o ponad 20%, z 15.365 mln PLN do 12.190 mln PLN. Podobnie, o 13.6% spadły obroty ściśle kooperującego z LG koreańskiego Heesung Electronics Poland , z 2.572 mln PLN do 2.223 mln PLN.

Spadek produkcji dotyczył też dwóch pozostałych przedstawicieli branży. Rekordowy spadek przychodów, bo liczący aż 25.2%, odnotował gorzowski zakład TPV Displays Poland  (z 5.635 mln PLN do 4.216 mln PLN). Podobnie, obroty TCL Operations Poland  z Żyrardowa spadły o 17.3%, z 3.519 mln PLN do 2.911 mln PLN. Do powyższego zestawienia należy też dodać bardzo słabe wyniki Sharp CEP , którego przychody spadły już w roku 2022 o blisko połowę, z 1.305 mln PLN do 734 mln PLN. Jak czytamy w sprawozdaniu zarządu za rok 2022, główną przyczyną drastycznego spadku było zamknięcie działalności przez głównego kontrahenta na rynku niemieckim oraz wycofanie się głównego kontrahenta na rynku brytyjskim ze sprzedaży telewizorów Sharp w swoich sklepach.

Można więc mówić o zdecydowanym regresie w polskiej branży produkcji odbiorników TV. Nie uwzględniając w obliczeniach zakładu Sharp, można łatwo obliczyć iż z branży wyparowało tylko w roku 2023 aż 5.5 mld PLN obrotów. Uwzględniając natomiast znaczny spadek obrotów Sharp, można mówić o spadku o około 6 mld PLN.

Branża EMS ostro w górę

Na naszej liście znajduje się 11 zagranicznych podmiotów, które można jednoznacznie sklasyfikować jako firmy EMS, w Polsce funkcjonuje też kilka firm, których profil działalności jest co najmniej bardzo zbliżony do EMS (w szczególności można wskazać na Bitron lub E.G.O.). Podobnie jak w roku poprzednim, również i w 2023 firmy reprezentujące branżę EMS rozwijały się bardzo dobrze.

Liderem wzrostu nieodmiennie pozostaje Kitron  z Grudziądza, którego obroty wzrosły o rekordowe 92.4%. Rozwój polskiej jednostki jest niezwykle szybki i trwa nieprzerwanie od roku 2020, kiedy to firma startowała z 95 mln PLN obrotu, podczas gdy obecnie wynoszą już one 435 mln PLN. Co ważne, w październiku 2023 firma oficjalnie poinformowała o rozpoczęciu budowy drugiego, powiązanego technologicznie zakładu w bezpośredniej bliskości już istniejącego, a więc z pewnością dalsze wzrosty jeszcze przed nami. Świetnie rozwija się też Norautron Electronics ze Zduńskiej Woli, który po latach stagnacji co roku dodaje około 50 mln PLN do swojego biznesu, kończąc rok 2023 na poziomie 154 mln PLN. Bardzo dobre wskaźniki wzrostu odnotowało też większość pozostałych firm EMS, takich jak Jabil (prawie miliard PLN wzrostu w jeden rok!), Scanfil, Kimball czy USI, a więc wszystkie z wyjątkiem Lacroix Electronics największe firmy branży. Słabszy rok zaliczyły tylko Hanza oraz OrbitOne, stanowiące od końcówki 2023 roku jedną firmę. Podobnie, mniejsze obroty odnotował również fiński Darekon.

Nie ma wątpliwości, iż branża EMS w Polsce będzie rozwijać się bardzo szybko. Lata 2022 oraz 2023 obfitowały w zapowiedzi i otwarcia nowych zakładów: Flex, USI, Kimball, Kitron i Scanfill, zbudowały lub budują nowe hale. W roku 2024 podobną zapowiedź usłyszeliśmy ze strony E.G.O. Polska, do grona otwierających nowe hale dołączyły też dwie polskie spółki, Tabemax i Elhurt EMS.

Umiarkowane wyniki branży OEM

Zdecydowana większość firm OEM odnotowała w 2023 roku wzrost skali działalności, chociaż zwykle nie był on tak spektakularny jak w przypadku EMS.

Z pewnością na wyróżnienie zasługuje niezwykła zdolność Trumpf Huettinger do ciągłego, trwającego już od kilku lat wzrostu. W roku 2023 była to najszybciej rosnąca firma OEM w naszym zestawieniu – jej przychody wzrosły z 850 mln PLN do 1.546 mln PLN (81.9%). Warto też przyjrzeć się jej rozwojowi w dłuższej perspektywie, bowiem przez ostatnie pięć lat obroty firmy wzrosły aż pięciokrotnie. Pozytywnie wyróżnia się Woodward, który nie tylko zwiększył obroty z 260 mln PLN do 349 mln PLN (+33.8%), ale lipcu 2024 zapowiedział także przeniesienie kolejnych linii produktowych z USA do Polski.

Pozostałe firmy odnotowały solidny, umiarkowany wzrost obrotów. Jak już wcześniej wspominaliśmy, na pozytywne wyróżnienie zasługuje Garmin Wrocław, który w drugim roku działalności operacyjnej osiągnął wartość produkcji przekraczającą 200 mln PLN.  

Wydarzenia 2023/2024

Największy producent elektroniki w Polsce, LG Electronics Mława, w roku 2023 zainwestował 139,4 mln PLN w rozwój i modernizację swoich linii produkcyjnych, skupiając się na dwóch kluczowych obszarach: technologii OLED oraz produktach dla branży motoryzacyjnej. Budżet inwestycyjny na 2024 rok przewiduje kolejne 173,8 mln PLN, głównie na modernizację technologiczną linii produkcyjnych. 

Najwięcej – i to zawsze pozytywnych – wiadomości płynęło z Trumpf Huettinger. W latach 2023 oraz 2024 firma uruchomiła lub zapowiedziała budowę kolejnych zakładów pod Warszawą (Annopol i Białołęka), wynajęła dodatkowe powierzchnie w Kobyłce oraz zakończyła rozbudowę centrum B&R (marzec 2024). Pod koniec roku obrachunkowego 2026/27 polska spółka chce zatrudniać ponad 3 tys. osób o osiągnąć obroty na poziomie 3.2 mld PLN. 

W czerwcu 2023 ifm ecolink rozpoczął budowę piątego już budynku w swoim hubie produkcyjnym w Opolu, w którym od drugiej połowy 2024 ma być prowadzony montaż PCB. Do grona firm rozbudowujących zakres operacji w Polsce dołączył też Woodward, który w lipcu 2024 zapowiedział przeniesienie kolejnych linii produktowych do zakładu w Niepołomicach i zatrudnienie dodatkowych 100 osób. Niechlubnie zapisał się natomiast Aptiv, który w lutym 2024 dokonał drastycznego „odchudzenia” swojego polskiego ośrodka B+R w Krakowie, co odbyło się w szokująco złym stylu. Z dnia na dzień, bez wcześniejszych zapowiedzi, ponad 200 specjalistów straciło pracę, co wywołało burzę w internecie i zainteresowanie polityków.

W ostatnich latach z satysfakcją obserwujemy rozwój sektora EMS w Polsce. W czerwcu 2024 Universal Scientific Instruments zapowiedziało budowę drugiej fabryki w Kobierzycach pod Wrocławiem a w lipcu 2023 Kimball otworzył w Poznaniu nową halę, zwiększającą powierzchnię produkcyjną o 40%. Do wcześniejszych zapowiedzi nowych fabryk, w roku sierpniu 2023 dołączył Scanfil, który ogłosił plan budowy nowego obiektu w Sieradzu i zwiększenia jego powierzchni o ponad 70%. Realizacja projektu rozpocznie się już w sierpniu 2023 roku, a nowy budynek będzie gotowy do produkcji w 2Q 2025 roku. We wrześniu 2023 Flextronics powiększył swój zakład produkcyjno-magazynowy w Tczewie o kolejne 20 tys. m2 i obecnie dysponuje powierzchnią przekraczającą 100 tys. m2. Niedługo później, bo w październiku 2023 również Kitron ogłosił plan budowy kosztem 80 mln PLN nowej hali w Grudziądzu. Do grona zagranicznych firm, rozwijających swoje zakłady produkcyjne w Polsce, dołączyły też firmy z polskim kapitałem: Fideltronik (2023) oraz Elhurt EMS i Tabemax (2024). Więcej o wydarzeniech z roku 2023 przeczytacie tutaj.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!