Premium

Mapa przemysłu elektronicznego w Polsce [infografiki]

W których regionach Polski skupia się przemysł elektroniczny? Które z regionów nabierają znaczenia, a które je tracą? I które segmenty decydują o jego wielkości, OEM, EMS czy wielkie montownie TV?

Wstęp

Fantastyczna frekwencja na naszym debiutanckim TEK.day skłoniła nas do zadania sobie pytania, które regiony Polski odgrywają największe znaczenia dla przemysłu elektronicznego? Aby na nie odpowiedzieć, skompilowaliśmy dane z naszych trzech zasadniczych list: Top 100 polskich firm OEM (gromadzimy tam dane o OEM z polskim kapitałem), Ranking polskich firm EMS oraz Największe firmy elektroniczne w Polsce (gromadzimy tam dane dotyczące EMS, ODM oraz OEM z zagranicznym kapitałem). Wszystkie te raporty znajdziecie w artykułach powiązanych. Pod uwagę wzięliśmy oczywiście przychody z ostatniego dostępnego okresu sprawozdawczego, który w zdecydowanej większości przypadków pokrywa się w kalendarzowym rokiem 2020.

Oczywiście każde tego typu zestawienie zawiera pewne uproszczenia, z których każdy czytelnik musi sobie zdać sprawę. Po pierwsze, nasze trzy wymienione wcześniej raporty zawierają dane dotyczące największych firm, pomijając to o mniejszej skali działalności. Po drugie, sprawozdania finansowe dużych koncernów często nie wskazują na przychody ich jednostek, zlokalizowanych w różnych regionach Polski - idealnym przykładem są ZF (zakłady produkcyjne we Wrocławiu oraz w Częstochowie) czy Aptiv (działalność w Krakowie i Gdańsku). Po trzecie - po prostu nie znamy wszystkich firm elektronicznych i nasza wiedza zawsze będzie niepełna.

I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga: nie każda firma, którą uwzględniamy na naszych listach, w jednakowy sposób wpływa na przemysł elektroniczny w Polsce, definiowany jako produkcja i projektowanie elektroniki. Czasem firmy te stanowią jedynie wielkie montownie - uwaga ta dotyczy nieomal wszystkich wytwórni TV w Polsce – lub elektronika stanowi jedynie ułamek wartości ich produktów: tutaj na myśli mamy przede wszystkim nasz rodzimy przemysł militarny i takie firmy jak ZM Tarnów, produkująca broń strzelecką, jednak prowadzącą cały szereg interesujących projektów opartych o elektronikę.

Jednak wciąż wdaje nam się, że skonstruowane w opisany wyżej sposób zestawienie dostarcza interesującej wiedzy na temat regionów, dominujących na mapie przemysłu elektronicznego w Polsce.

Zanim jednak przystąpimy do omawiania znaczenia poszczególnych regionów, rzućmy okiem na generalne liczby. Suma przychodów wszystkich uwzględnionych przez nas firm w roku 2020 wyniosła 43 063 mln PLN. W latach 2018 oraz 2019 było to odpowiednio 37 341 mln PLN oraz 41 130 mln PLN. Z naszym przemysłem elektroniczny jest więc całkiem dobrze – liczby te wskazują na całkiem spory wzrost, który w latach 2018/2020 wyniósł aż 15.3%.  

Strona: 1/3
Następna