Mapa przemysłu elektronicznego w Polsce [infografiki]
W których regionach Polski skupia się przemysł elektroniczny? Które z regionów nabierają znaczenia, a które je tracą? I które segmenty decydują o jego wielkości, OEM, EMS czy wielkie montownie TV?
Najważniejsze regiony
Rzucającym się już na pierwszy rzut oka faktem jest zdecydowana dominacja województwa mazowieckiego, które w roku 2020 stanowiło aż 43.8% łącznej wartości przychodów całego sektora. Co o tym decyduje? Dwa czynniki: obecnych wielkich montowni TV oraz skupienie przemysłu militarnego na Mazowszu. W województwie mazowieckim zlokalizowana jest największa w Polsce firma, centrum produkcji elektroniki koncernu LG w Mławie wraz ze swoim kluczowym dostawcą, Heesung Electronics. Inny producent TV, firma TCL, zlokalizowana jest w Żyrardowie. W tym właśnie miejscu należy podkreślić jeszcze raz zróżnicowany wpływ firm na przemysł elektroniczny definiowany jako produkcja i projektowanie elektroniki, bowiem według naszej wiedzy, firmy z Mławy w dużej mierze opierają swoją produkcję na gotowych, importowanych modułach.
Drugim istotnym czynnikiem jest obecność w województwie mazowieckim przemysłu militarnego, czyli takich firm jak PIT-Radwar, WB Electronics, PCO, WZŁ 1, WZE czy Transbit. Jednak to wciąż nie wszystko – na Mazowszu produkują też Trumph Huettinger, Kongsberg i cały szereg kluczowych polskich OEM, takich jak Medcom, Posnet, Aplisens, Vigo i wiele, wiele innych: długo trzeba było je by je wymieniać, bo w województwie mazowieckim znalazło się najwięcej firm z naszych trzech list, aż 37.
Drugim pod względem wielkości przychodów jest województwo pomorskie, stanowiące w 2020 roku 11.9% całego przemysłu. W przypadku tego regionu o łącznej wielkości przychodów decyduje wyjątkowo tutaj mocny przemysł EMS: Jabil, Flex, Lacroix ale też cały szereg czołowych polskich firm, czyli Assel, Elhurt, TS Tronic i kilku mniejszych graczy. Jednak to właśnie chude lata tego przemysłu zadecydowały o spadku znaczenia Pomorza dla całości przemysłu: jego udział spadł z 16.0% w roku 2018 do 11.9% w roku 2020. Zadecydowały o tym w głównej mierze słabsze wyniki kluczowych firm, takich jak Flex czy Lacroix.
Trzecim pod względem przychodów jest lubuskie, jednak w tym przypadku o wysokiej pozycji decyduje jedna firma, TPV Displays, kolejna montownia TV. I to właśnie w tym przypadku największego znaczenia nabierają nasze uwagi o niejednolitym wpływie wielkich firm na produkcję i projektowanie elektroniki w Polsce, działalność TPV Displays skupia się bowiem głównie na montażu finalnym.
Na dalszych miejscach, cztery zbliżone pod względem udziału regiony: Małopolska (6.7%), Dolny Śląsk (6.1%), Kujawsko-Pomorskie (6.1%) oraz Śląsk 5.6%. To dobrze prosperujące regiony, oparte o bardzo zróżnicowany portfel firm OEM i EMS. Z kolei naprawdę niewiele dzieje się w takich województwach jak podlaskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubelskie i świętokrzyskie: w tym ostatnim przypadku na naszych listach nie odnaleźliśmy żadnej firmy.
© tek.info.pl
Tabela: Wielkość przychodów firm elektroniczncyh według województw [tys PLN]
Udział poszczególnych województw w łącznych
obrotach przemysłu elektronicznego 2020