Premium
article miniature

Rok 2024: Inwestycje, restrukturyzacje i globalne zmiany na polskim rynku

Rok 2024 okazał się czasem dynamicznych zmian na polskim rynku technologicznym. Na przestrzeni miesięcy obserwowaliśmy zarówno duże inwestycje, które wzmocniły pozycję naszego kraju jako kluczowego gracza w Europie, jak i trudne decyzje restrukturyzacyjne podejmowane przez globalne koncerny. Otwarcia nowych fabryk, budowa centrów badawczo-rozwojowych i przejęcia przeplatały się z masowymi zwolnieniami i zamykaniem zakładów.

Styczeń: Miesiąc przełomowych inwestycji i fuzji na polskim rynku

Styczeń rozpoczął się od znaczącej fuzji na rynku grzewczym i automatyki. Termet S.A. przejął firmę TESTER Sp. z o.o. Obie spółki, działając w ramach Grupy Kapitałowej Ferro, zyskały nową perspektywę rozwoju. - Dzięki wzmocnieniu zespołu ściśle wyspecjalizowanym personelem nabyliśmy kompetencje nie tylko do projektowania, konfigurowania i utrzymania systemów automatyki, ale również potencjał rozwoju w kierunku AI, co jest bez wątpienia zgodne z trendami rynkowymi. Nowoczesny park maszynowy w połączeniu z mocno profilowaną wiedzą, to inwestycja w przyszłość oraz eliminacja ryzyka w przypadku outsourcingu tego typu procesówskomentował Damian Majer, wiceprezes zarządu Termet.

BMZ Poland ogłosiło inwestycję o wartości 103,3 mln PLN w rozbudowę i modernizację zakładu produkcji baterii i akumulatorów. Projekt uzyskał wsparcie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Producent ogniw bateryjnych Northvolt postanowił utworzyć w Gdańsku Centrum Skalowania Biznesu oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe IT. - Z ogromną satysfakcją ogłaszam kolejny krok milowy w rozwoju działalności Northvolt w Polsce. Dotychczasowe doświadczenia związane z funkcjonowaniem firmy w Gdańsku udowodniły, że jest to dobre miejsce do inwestowania, przede wszystkim dzięki możliwości zatrudnienia utalentowanych i zaangażowanych pracowników, którzy mieszkają w regionie mówił Robert Chryc-Gawrychowski, prezes polskiej spółki Northvolt.

W Osielsku pod Bydgoszczą firma HARTING Polska otworzyła nową halę produkcyjną, inwestując w rozwój sektora złącz przemysłowych i wiązek elektrycznych dla branży kolejowej. Od 2008 roku HARTING Technology Group przeznaczyła 30 mln EUR na rozwój polskich zakładów.

W styczniu ogłoszono również rozpoczęcie budowy fabryki materiałów akumulatorowych w Nysie, której wartość szacuje się na ponad 8 mld PLN. Projekt realizują wspólnie Umicore oraz PowerCo, spółka należąca do grupy Volkswagen. Produkcja ma ruszyć w 2026 roku, a do 2030 roku zakład stworzy około 1000 nowych miejsc pracy.

Luty: Rozwój przemysłowy i kontrowersyjne decyzje na polskim rynku

W lutym zakończono budowę nowej fabryki AGD Samsunga we Wronkach. Inwestycja znacząco zwiększyła możliwości produkcyjne firmy, wprowadzając zaawansowane technologie optymalizujące procesy produkcyjne.

Belgijska firma BZEN ogłosiła budowę nowego zakładu produkcyjnego rowerów elektrycznych w Ciechanowie. Projekt, o wartości ponad 16 mln PLN, realizowany w latach 2024–2026, ma na celu zwiększenie produkcji ultralekkich pojazdów elektrycznych. - Do tej pory nasze ultralekkie pojazdy elektryczne produkowaliśmy wyłącznie w małej manufakturze. Teraz zdecydowanie zwiększamy wolumen produkcji. Chcieliśmy, by nowa fabryka była zlokalizowana w Europie, a nie np. w Chinach. Wybraliśmy Ciechanów. Mam nadzieję, że przyłożymy swoją cegiełkę do rozwoju tego pięknego miastapodkreślił założyciel i prezes BZEN Pierre Detry.

Amerykańska firma AFL, będąca częścią japońskiego koncernu Fujikura Ltd, ogłosiła otwarcie nowej fabryki kabli światłowodowych w Gliwicach.

W ramach globalnego programu efektywności Miele, renomowany producent sprzętu AGD, zapowiedział przeniesienie części produkcji do Polski. Zakład w Ksawerowie stanie się głównym centrum montażu pralek, co ma przynieść firmie znaczące oszczędności. Proces będzie realizowany etapowo do 2027 roku.

Niemiecka firma Böwe Elektrik zainwestowała 13 mln PLN w nową fabrykę w Bolesławcu na Dolnym Śląsku, zwiększając potencjał produkcyjny i tworząc nowe miejsca pracy.

Grupa TRILUX, europejski lider w branży oświetleniowej, rozpoczęła budowę swojej pierwszej fabryki w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapowiedziano, że zakład w Świdniku stanie się kluczowym hubem firmy w tej części Europy, zatrudniając docelowo 250 osób.

Aptiv, technologiczny gigant z branży automotive, niespodziewanie zwolnił ponad 200 pracowników z krakowskiego ośrodka B+R. Decyzja, podjęta z dnia na dzień i bez wcześniejszych zapowiedzi, wywołała falę krytyki w mediach i wśród polityków. Sposób przeprowadzenia zwolnień stał się przedmiotem publicznej debaty, podważając reputację firmy na polskim rynku.

Marzec: Inwestycje w innowacje i optymalizację

W Zielonce pod Warszawą otwarto nowy budynek centrum badawczo-rozwojowego firmy TRUMPF Huettinger. – Na każdym kroku staramy się podkreślać, że wzrost naszej firmy to nie tylko większa skala działalności, ale przede wszystkim konsekwentne inwestycje w najnowsze technologie, co owocuje wdrażaniem innowacji, które realnie rozwijają know-how i zwiększają możliwości i konkurencyjność naszych klientów. Cieszymy się, że właśnie tu, w Polsce, tworzymy supernowoczesną przestrzeń badawczą dla takich technologii, w której zatrudniamy najlepszych specjalistów. To także dowód na to, że polska myśl technologiczna ma się bardzo dobrze i przyszłość stoi przed nią otworempowiedział dyrektor generalny TRUMPF Huettinger w Polsce, Paweł Ozimek.

Kwiecień: Innowacje, inwestycje i globalne zmiany na polskim rynku

W kwietniu tajwański lider automatyzacji przemysłowej i rozwiązań IoT, firma Advantech, ogłosiła otwarcie nowego hubu logistycznego w Polsce. W komunikacie podano, że ta strategiczna inwestycja ma na celu wzmocnienie pozycji spółki na rynku europejskim.

Elemental Strategic Metals z Zawiercia oraz Ascend Elements z USA ogłosiły utworzenie wspólnego przedsięwzięcia AE Elemental. Poinformowano, że w Zawierciu powstanie zaawansowany technologicznie zakład recyklingu akumulatorów litowo-jonowych, którego roczna zdolność przetwarzania wyniesie do 12 000 ton, co odpowiada około 28 000 akumulatorom EV.

TE Connectivity, globalny lider w branży elektrotechnicznej, zdecydował o przeniesieniu produkcji z Nowej Wsi Lęborskiej do Maroka. Decyzja ta była częścią strategii konsolidacji mniejszych zakładów w większe centra produkcyjne. W jej wyniku zwolniono prawie 140 pracowników. - To element strategii firmy, która przenosi mniejsze zakłady i konsoliduje je w większe fabrykiwyjaśniał w kwietniu Kamil Szwół, dyrektor Te Connectivity Industrial Poland sp. z o.o. w Nowej Wsi Lęborskiej. - Zakład z Nowej Wsi Lęborskiej zostaje zamknięty i przeniesiony do Maroka, ale dotyczy to także zakładów z Niemiec, Francji i częściowo z Portugalii.

Koreańska firma ANP Enertech uruchomiła w Skarbimierzu swój pierwszy europejski zakład produkcyjny, inwestując około 150 mln PLN i zatrudniając 100 osób. Fabryka specjalizuje się w produkcji zawiesiny przewodzącej na bazie nanorurek węglowych (CNT), kluczowego elementu dla akumulatorów pojazdów elektrycznych. Jak wskazał prezes Kwangmin Lee, Polska stała się strategicznym punktem w rozwoju firmy, umożliwiając bezpośredni kontakt z europejskim rynkiem pojazdów elektrycznych oraz sektorem energii odnawialnej. - To nasza pierwsza inwestycja w Europie i cieszymy się, że możemy wprowadzić do Polski nową technologię. To dla Polski wielka szansa na zbudowanie silniejszej pozycji w Europie i stanie się hubem dla firm rozwijających nowe technologie. Było kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się na założenie pierwszego zagranicznego zakładu produkcyjnego w Polsce. Najważniejszym z nich było znaczenie Europy i Polski dla rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i sektora energetycznego. Jesteśmy przekonani, że będziemy się tu stabilnie rozwijać nie tylko w zakresie produkcji akumulatorów CNT do pojazdów elektrycznych, ale także w sektorze energii odnawialnej i branży nowoczesnych wyświetlaczy elektronicznych wskazał Kwangmin Lee.

Maj: Zmiany strukturalne i dynamiczny rozwój inwestycji

Szwajcarski koncern ABB ogłosił zamknięcie fabryki silników niskiego napięcia w Aleksandrowie Łódzkim. Produkcja została przeniesiona do Chin, co wiązało się z redukcją ponad 400 miejsc pracy. Decyzja była podyktowana globalnymi wymogami ekonomicznymi i operacyjnymi. ABB, obecny w Polsce od 2010 roku, nadal działa w drugim zakładzie w Aleksandrowie, zajmującym się produkcją napędów.

Rockfin, firma inżynieryjna o międzynarodowym zasięgu, otworzyła nowoczesny zakład produkcyjny w Nowinie koło Elbląga. Fabryka specjalizuje się w produkcji układów pomocniczych do turbin gazowych i parowych, wzmacniając pozycję spółki w sektorze przemysłu energetycznego.

Stryker Poland Manufacturing, globalny lider technologii medycznej, zapowiedział inwestycję w wysokości 265 mln PLN w rozwój zakładu w Skawinie. Projekt, realizowany we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym i Polską Strefą Inwestycji, zwiększył moce produkcyjne firmy, umacniając jej pozycję na rynku.

Czerwiec: Zwolnienia i rozwój w sektorze przemysłowym

Producent wiązek elektrycznych do samochodów, Yazaki Automotive Products Poland, zapowiedział zwolnienie 230 pracowników, co oznacza prawie całą załogę zakładu w Mikołowie. Firma oświadczyła, że decyzja wynika z zakończenia produkcji komponentów dla Maserati oraz braku nowych projektów.

W Zawierciu oficjalnie otwarto fabrykę Elemental Strategic Metals, której budowa pochłonęła 600 mln PLN. Zakład specjalizuje się w odzyskiwaniu strategicznych metali, takich jak lit, nikiel, kobalt czy mangan, z baterii litowo-jonowych oraz katalizatorów samochodowych i przemysłowych.

Firma Aira, należąca do szwedzkiego koncernu Vargas, rozpoczęła działalność swojej nowej fabryki pomp ciepła we Wrocławiu. Inwestycja o wartości 1,27 mld PLN to istotny krok w strategii rozwoju spółki.

Lear Corporation ogłosił plan redukcji zatrudnienia w zakładzie w Pikutowie. Pracę straciło aż 960 z 1100 zatrudnionych osób. Zakład, działający w Brzeskiej Strefie Gospodarczej od marca 2022 roku, specjalizował się w produkcji mat grzewczych do foteli samochodowych. Zwolnienia wynikały z konieczności optymalizacji kosztów operacyjnych.

Lipiec: Dynamiczne inwestycje i zmiany na rynku technologii w Polsce

Amerykańska firma Woodward, specjalizująca się w systemach kontroli dla sektora lotniczego i energetycznego, zdecydowała się przenieść jedną ze swoich głównych linii produkcyjnych zaworów i siłowników do Polski. Ogłoszono, że nowy zakład w Niepołomicach, koło Krakowa, zatrudni 100 osób.

Tajwański Compal Electronics ogłosił otwarcie zakładu produkcyjnego w Czeladzi. Poinformowano, że będzie on specjalizował się w elektronice samochodowej. Inwestycja o wartości 60 mln PLN miała na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na zaawansowane technologie motoryzacyjne w Europie.

Japoński gigant Panasonic Corporation, za pośrednictwem spółki zależnej Cold Chain Solutions Company, przejął polską firmę Area Cooling Solutions, lidera w produkcji urządzeń chłodniczych. Transakcja wzmocniła pozycję Panasonica na europejskim rynku chłodniczym, umożliwiając firmie oferowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

AFL Telecommunications Poland - lider w produkcji zaawansowanych rozwiązań światłowodowych, będący częścią grupy Fujikura Ltd., uruchomił nowy zakład produkcyjny w MDC² Park Gliwice.

W lipcu poinformowano, że Semihalf, technologiczna firma z Krakowa przejęta przez Google w 2022 roku, zostanie zlikwidowana. Mimo wzrostu przychodów i zysku w ostatnim roku, amerykański gigant zdecydował się przenieść zasoby firmy bezpośrednio do swoich struktur, kończąc działalność spółki jako niezależnej jednostki.

Włoski lider w produkcji obwodów drukowanych, ALBA PCB Group, ogłosił przejęcie polskiej firmy WM Eltar z Tarnowskich Gór.

Thales, globalny lider w dziedzinie zaawansowanych technologii, ogłosił uruchomienie drugiego zakładu produkcji zabezpieczonych dokumentów w Tczewie. – Otworzenie naszego nowego zakładu w Tczewie to kamień milowy dla Thales w Polsce. Inwestując w najnowocześniejsze technologie oraz zrównoważony rozwój, odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, wspieramy lokalną gospodarkę i redukujemy nasz ślad węglowy. Jesteśmy dumni, że możemy przyczyniać się do budowy bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej przyszłości — powiedziała Magdalena Nizik, CEO Thales Polska.

Sierpień: Inwestycje i konsolidacje na polskim rynku przemysłowym

Niemiecki gigant Bosch ogłosił budowę nowej fabryki pomp ciepła w gminie Dobromierz, na Dolnym Śląsku. Zapowiedziano, że inwestycja o wartości 1,2 mld PLN znacząco zwiększy możliwości produkcyjne koncernu w regionie, wpisując się w globalne trendy rozwoju zielonych technologii.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyznała wsparcie finansowe firmie ELHAND Transformatory Sp. z o.o., która zapowiedziała, że zainwestuje niemal 14 mln PLN w rozbudowę zakładu w Lublińcu.

Holenderska firma Twentsche Kabelfabriek (TKF) zdecydowała o zamknięciu swojej fabryki w Haaksbergen i przeniesieniu całej produkcji do zakładu w Rawiczu, otwartego we wrześniu 2023 roku. Poinformowano, że nowoczesna fabryka w Polsce stanie się głównym centrum produkcji zaawansowanych kabli światłowodowych.

Elhurt EMS, firma oferująca usługi produkcji elektroniki, otworzyła nowoczesny zakład przy ul. Rakietowej w Gdańsku. Nowy obiekt o powierzchni ponad 10 500 m² znacząco zwiększył zdolności produkcyjne spółki, umożliwiając realizację większej liczby zleceń i spełnianie rosnących wymagań klientów.

Wrzesień: Intel wstrzymuje budowę fabryki chipów w Polsce

Beko Europe, ogłosił zamknięcie zakładów produkcyjnych w Łodzi (kuchenki, suszarki i komponenty z tworzyw sztucznych) i we Wrocławiu (chłodziarki) do końca kwietnia 2025 roku. Decyzja ta dotknie 1.800 pracowników.

Niemiecka firma TRILUX, lider w dziedzinie profesjonalnego oświetlenia, otworzyła nowy zakład produkcyjno-rozwojowy w Świdniku koło Lublina. Inwestycja o wartości 32 mln EUR miała na celu zwiększenie mocy produkcyjnych i skrócenie czasu dostaw na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. - Nowa lokalizacja podkreśla strategiczne znaczenie Europy Wschodniej dla firmy TRILUX i odzwierciedla nasze wieloletnie zaangażowanie w tym regionie. Nasza ekspansja realizowana poprzez inwestycje w Świdniku koło Lublina jest centralnym filarem naszej globalnej strategii wzrostu, a sam zakład doskonale uzupełnia nasze zakłady produkcyjne w Niemczech i Hiszpaniiwyjaśniał Hubertus Volmert, CEO TRILUX.

W ramach szeroko zakrojonego planu restrukturyzacji Intel ogłosił wstrzymanie swoich planów dotyczących budowy fabryki chipów w Polsce oraz w Niemczech na najbliższe dwa lata. Decyzja ta, jak wyjaśnił Pat Gelsinger, wówczas jeszcze dyrektor generalny firmy, podyktowana była przede wszystkim globalnymi problemami finansowymi spółki oraz obniżonymi prognozami dotyczącymi popytu na rynku półprzewodników.

Październik: Innowacje i grupowe zwolnienia

Światowy lider w produkcji układów pamięci, SK Hynix, otworzył nowe Centrum Badań i Rozwoju w Gdańsku.

Grupa Prettl ogłosiła przejęcie gliwickiego zakładu Johnson Matthey Battery Systems, specjalizującego się w produkcji systemów akumulatorów litowo-jonowych. Transakcja wpisuje się w strategię Prettl GoZero, której celem jest rozwój zrównoważonych i innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku.

Chińska firma Ningbo Ronbay New Energy Technology przejęła od Johnson Matthey budowaną w Koninie fabrykę materiałów katodowych. Zakład, który ma produkować rocznie 20 tysięcy ton kluczowych surowców do baterii samochodów elektrycznych, wzmocni europejski łańcuch dostaw dla branży EV.

W październiku ogłoszono, że w Kajetanach, na obrzeżach Warszawy, powstaje centrum badawczo-rozwojowe Markem-Imaje i Solaris Laser. Projekt, którego zakończenie planowane jest na drugą połowę 2025 rok, ma na celu konsolidację produkcji oraz rozwój kompetencji technologicznych tych dwóch dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw.

Zakład Draexlmaier w Jeleniej Górze zapowiedział redukcję zatrudnienia o 220 osób w wyniku skrócenia realizacji kluczowego projektu przez jednego z klientów. Zwolnienia mają potrwać do lutego tego roku.

Intel Technology Poland ogłosił grupowe zwolnienia w ramach globalnego planu restrukturyzacji, który ma na celu redukcję kosztów o 10 mld USD oraz zatrudnienia o ponad 15 tysięcy pracowników na całym świecie. W Polsce zwolnienia dotyczą gdańskiego oddziału firmy - W ramach ogłoszonego w sierpniu szeroko zakrojonego planu oszczędności podejmujemy trudne, ale konieczne decyzje dotyczące redukcji zatrudnienia, traktując nasz personel z troską i szacunkiem. To najtrudniejsze decyzje, przed jakimi kiedykolwiek stanęliśmy. Zmiany mają na celu budowę prostszej, lepiej dostosowanej i zoptymalizowanej organizacji oraz są elementem długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju firmy Intel — poinformowała Aleksandra Bojanowska, szefowa komunikacji Intela w Polsce.

Listopad: Northvolk wystawia fabrykę w Gdańsku na sprzedaż

Szwajcarski koncern Stadler uruchomił nowoczesny zakład Stadler Converter w Białymstoku, specjalizujący się w produkcji zaawansowanych falowników prądu zmiennego.

Nemera rozpoczęła rozbudowę swojej fabryki w Szczecinie, dodając dwie nowe hale produkcyjne o łącznej powierzchni 7,5 tys. m² i przygotowując dodatkowe 7 tys. m² pod dalszą ekspansję. Inwestycja, której zakończenie planowane jest na połowę tego roku, pozwoli stworzyć setek nowych miejsc pracy. – Nowy projekt stanowi kamień milowy w naszym nieustannym zaangażowaniu w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań w zakresie urządzeń do podawania leków. Wszystko zgodnie z naszą misją, którą jest stawianie pacjentów na pierwszym miejscu. Rozwój oznacza również, że Nemera Szczecin znacznie zwiększa swoje działania rekrutacyjne, tworząc nowe stanowiska pracy w różnych działach – podkreślił Remigiusz Podcaba, dyrektor Nemera Szczecin

Northvolt ogłosił zakończenie części działalności związanej z rozwojem i produkcją magazynów energii w Polsce i Szwecji. Zapowiedziano, że fabryka w Gdańsku przy ul. Andruszkiewicza, zostanie przygotowana do sprzedaży. Dodano, że firma prowadzi rozmowy na temat zbycia drugiej części działalności jednostki biznesowej Northvolt Systems, w ramach której od 2018 roku wytwarzane są systemy bateryjne do zastosowań przemysłowych. Sprzedaż ma obejmować aktywa biznesowe, technologię, produkty oraz bazę klientów, a także fabrykę prototypowania systemów bateryjnych zlokalizowaną w Sztokholmie oraz zakład produkcyjny, który od 6 lat prowadzi działalność przy ul. Elbląskiej w Gdańsku.

Koncern Miele rozpoczął kolejną inwestycję w fabryce pralek w Ksawerowie pod Łodzią. Rozbudowa zakładu wpisuje się w strategię oszczędnościową firmy, która przenosi produkcję z Niemiec do bardziej opłacalnych lokalizacji. To już druga rozbudowa tego zakładu w ciągu ostatnich pięciu lat.

Panattoni, globalny lider w nieruchomościach przemysłowych oraz E.G.O., dostawca komponentów dla producentów AGD, ogłosili rozpoczęcie budowy nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Łodzi. Inwestycja o wartości ponad 100 mln PLN wzmacnia znaczenie regionu jako jednego z kluczowych hubów przemysłowych w Europie.

Grudzień: Zamknięcia, inwestycje i przejęcia na polskim rynku

Diehl Metering, kluczowy gracz na rynku inteligentnych urządzeń pomiarowych, otworzył nowoczesną halę produkcyjną o powierzchni 6000 m² w Bażanowicach. Dzięki tej inwestycji firma ponad dwukrotnie zwiększyła swoje moce produkcyjne, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane liczniki wody i energii, takie jak HYDRUS i SHARKY.

Szwedzki lider w dziedzinie rozwiązań dostępowych, ASSA ABLOY, ogłosił przejęcie polskiej firmy Roger, producenta lokalnych systemów elektronicznej kontroli dostępu. Transakcja ta wpisuje się w strategię ASSA ABLOY, która koncentruje się na wzbogaceniu swojej oferty o komplementarne produkty. – Cieszę się, że mogę powitać firmę Roger w Grupie ASSA ABLOY. Ta akwizycja realizuje naszą strategię dodawania komplementarnych produktów i rozwiązań do naszej podstawowej działalności powiedział Nico Delvaux, prezes i dyrektor generalny ASSA ABLOY.

Krakowski Park Technologiczny przyznał Grupie Stryker trzecią ulgę podatkową w 2024 roku w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. Wartość wsparcia osiągnęła łącznie 475 mln PLN. Najnowsza ulga, o wartości 210 mln PLN, umożliwi zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń oraz dalszą integrację z istniejącą infrastrukturą zakładu w Skawinie. Dzięki inwestycjom Grupa Stryker zwiększy wolumen produkcji, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na swoje produkty.

Niemiecki koncern SGL Carbon podjął decyzję o zamknięciu zakładu produkującego materiały anodowe w Raciborzu oraz redukcji zatrudnienia w fabryce w Nowym Sączu. Decyzje te wynikają z globalnej strategii firmy, zmierzającej do optymalizacji kosztów i dostosowania działalności do obecnych warunków rynkowych.

 

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!