Premium
article miniature

Thales rozwija technologiczną przyszłość w Polsce: Nowe inwestycje w Tczewie

W lipcu, Thales, wiodący producent technologii zabezpieczeń, otworzył drugi zakład produkcyjny w Tczewie, umacniając tym samym swoją pozycję na europejskim rynku zabezpieczeń cyfrowych i dokumentów tożsamości. Między innymi o nowej inwestycji, która znacząco zwiększyła zdolności produkcyjne firmy, rozmawiamy z Andrzejem Wentą, globalnym dyrektorem do spraw produkcji dokumentów w Thales.

Thales, globalny lider w dziedzinie zaawansowanych technologii, dwa miesiące temu uruchomił drugi zakład produkcyjny w Tczewie. Nowy obiekt nie tylko zwiększył zdolności wytwórcze firmy w Europie, ale także wsparł lokalną gospodarkę poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycje w zrównoważony rozwój. Warto wspomnieć, że w Polsce Grupa Thales, obecna jest od 1992 roku i od tego czasu dostarcza klientom zaawansowane technologicznie rozwiązania dla sektorów takich jak transport, wojskowość i obronność, tożsamość cyfrowa i cyberbezpieczeństwo oraz lotnictwo i kosmonautyka. Przed uruchomieniem drugiego zakładu produkcyjnego firma zatrudniała ponad 1,3 tys. osób w swoich lokalizacjach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Tczewie — pierwsza fabryka w tej lokalizacji otwarta została w 2001 roku. To właśnie tutaj powstają dokumenty tożsamości i podróży o technologicznie zaawansowanych zabezpieczeniach, a także karty bankowe oraz usługi z nimi związane.

Thales jest obecny w Gdańsku od 2001 roku. W 2012 roku powiększył swoją fabrykę. Istniejący zakład produkuje i personalizuje karty bankowe oraz wytwarza dokumenty tożsamości, od paszportów po zabezpieczone komponentymówi Andrzej Wenta, globalny dyrektor do spraw produkcji dokumentów.

Strategiczne znaczenie Tczewa

Budowa drugiego zakładu w Tczewie była strategiczną decyzją wynikającą zarówno z rosnących potrzeb europejskich klientów, jak i możliwości integracji i optymalizacji procesów produkcyjnych. — Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę kilka aspektów. W Tczewie Thales zatrudnia pracowników w dwóch lokalizacjach, oddalonych o mniej więcej 7 km. Nowy obiekt pozwoli firmie skupić całą działalność w jednej lokalizacji. Ponadto europejscy klienci sektora finansowego poszukują bardziej ekologicznych rozwiązań oraz inicjatyw służących redukcji emisji dwutlenku węgla. W związku z tym część ich produkcji powinna być zlokalizowana na tym samym kontynencie. Odpowiadając na te potrzeby, otworzyliśmy w lipcu tego roku nowy obiekt, który korzysta z bogatego doświadczenia, zdobytego przez nas w Polsce w ciągu ostatnich 20 latdodaje Andrzej Wenta.

Nowy zakład w Tczewie znacząco wpłynie na zwiększenie zdolności produkcyjnych firmy. Jak wyjaśnia dyrektor do spraw produkcji dokumentów w Thales: Nowy obiekt ma wystarczającą przestrzeń produkcyjną, aby zainstalować sprzęt niezbędny do zwiększenia zdolności produkcyjnych, uprościć przepływy logistyczne i zoptymalizować plany.

Wpływ na lokalną gospodarkę i rynek pracy

Nowy zakład nie tylko zapewni okolicznym mieszkańcom setki nowych miejsc pracy, ale również otworzy drzwi do kariery w dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej. Thales aktywnie rekrutuje i szkoli pracowników, co przyczynia się do rozwoju gospodarczego regionu i budowania długoterminowych karier. — Oczekujemy, iż otwarcie nowego obiektu będzie miało pozytywny wpływ na lokalną ekonomię i rynek pracykomentuje Andrzej Wenta.

Firma planuje zatrudnić w Tczewie około 200 pracowników. — Thales planuje zatrudnić stopniowo około 200 pracowników w nowym obiekcie. Poszukiwane profile zawodowe odzwierciedlają specyfikę produkcji firmy: inżynierowie, technicy, drukarze i operatorzy zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Poszukujemy pracowników z kompetencjami, które odpowiadają wizji zarządzania firmy: poza umiejętnościami technicznymi dla konkretnej funkcji szukamy osób, które są gotowe zaangażować się i aktywnie wspierać wizję Thales. Potencjalni kandydaci powinni być otwarci na nowe wyzwania i szukać nowych, innowacyjnych rozwiązań dla klientów. Firmie zależy, aby zatrudniać osoby, które potrafią wspierać innych, budować relacje oparte na zaufaniu i pracy zespołowej wyjaśnia dyrektor do spraw produkcji dokumentów.

Proces rekrutacji w Thales jest wieloetapowy, co gwarantuje dobór najlepszych kandydatów. — Kandydaci przechodzą wieloetapowy proces rekrutacji, w którym oceniane są umiejętności techniczne i kompetencje behawioralne. Oprócz szkoleń technicznych dla każdego stanowiska Thales oferuje pracownikom wsparcie w nauce języków obcych lub podejmowaniu studiów wyższych. Najważniejszym elementem retencji, potwierdzonym przez niski wskaźnik odejść w ostatnich latach, jest pozytywna atmosfera w pracy, którą udało nam się zbudować, oraz otwartość kontynuuje Andrzej Wenta.

Zobowiązania środowiskowe i przyszłość

Inwestycja Thales w Tczewie odpowiada na globalne i lokalne zapotrzebowanie na zabezpieczone dokumenty tożsamości i karty bankowe. Firma z odpowiedzialnością podchodzi do kwestii ekologicznych, stawiając na regionalizację produkcji w celu zmniejszenia emisji CO2. — Thales odpowiada na długoterminowe potrzeby lokalnych i europejskich klientów. Inwestycja w zdolności produkcyjne kart w Polsce jest zgodna z naszą strategią ESG, która zakłada większą regionalizację naszego śladu produkcyjnego w celu zmniejszenia emisji CO2 mówi dyrektor do spraw produkcji dokumentów w Thales.

Nowo otwarty obiekt w Tczewie jest nie tylko dowodem na zaangażowanie firmy w redukcję śladu węglowego, ale także ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa łańcucha dostaw poprzez produkcję kart w Europie. Ponadto, inwestycje w zielone technologie i liczne inicjatywy lokalne, przynoszą korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce w regionie.

Fakt, że największy zakład produkcyjny Thales znajduje się w Europie kontynentalnej, a tym samym firma zmniejsza ślad węglowy, jest zgodny ze strategią ESG Thales. Nowy budynek spełnia wymagające normy BREEAM na poziomie bardzo dobrym, do końca roku będzie również objęty certyfikatem ISO14001 (Środowisko) i 50001 (Energia). Obiekt ten jest również przygotowany do wykorzystania odnawialnych źródeł energii takich jak dachowe panele solarne czy pompy ciepła. W ramach procesu produkcyjnego Thales przykłada również dużą uwagę do ograniczenia zużywanej energii, recyklingu odpadów, eko-designu produktów czy też stosowania ekologicznych materiałów usłyszeliśmy od Andrzeja Wenty.

Podsumowując rozwój zakładu w Tczewie jest odpowiedzią Thales na zmieniające się wymagania rynkowe i rosnące oczekiwania klientów. — Wymagania klientów Thales zmieniają się. Poszukują bardziej zrównoważonych rozwiązań i wymagają, aby część ich produkcji była zlokalizowana na tym samym kontynencie. Thales zamierza przygotować się do spełnienia tych wymagań, które są również zgodne ze strategią Thales na rzecz bezpieczniejszej, bardziej ekologicznej i bardziej integracyjnej przyszłości kończy dyrektor do spraw produkcji dokumentów. - Priorytet dla firmy jest aktualna inwestycja oraz zatrudnienie pracowników o poszukiwanych profilach.

 

Thales to światowy lider w technologiach zaawansowanych, działający w trzech obszarach: Obrony i Bezpieczeństwa, Lotnictwa i Kosmosu oraz Cyfrowej Tożsamości i Bezpieczeństwa. Firma rozwija produkty i rozwiązania, które mają na celu uczynienie świata bezpieczniejszym i bardziej zrównoważonym miejscem do życia. Firma zatrudnia ponad 81,000 pracowników w 68 krajach. W 2023 roku Grupa osiągnęła obrót w wysokości 18,4 mld EUR. Rocznie Thales inwestuje blisko 4 mld EUR w badania i rozwój, skupiając się na kluczowych technologiach przyszłości, takich jak kwantowe technologie informatyczne, Edge computing, technologia 6G i cyberbezpieczeństwo, dążąc do stworzenia przyszłości, która harmonijnie łączy zaawansowaną technologię z etycznym i zrównoważonym rozwojem.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!