Polska
article miniature

Myślą o rozbudowie mocy produkcyjnych, czy zbudują własną fabrykę?

Ensemble3, warszawska spółka non-profit specjalizująca się w produkcji półprzewodników stanowi ważny punkt w europejskim przemyśle obronnym i cywilnym, zdobywając uznanie jako jedyny w Unii Europejskiej producent antymonku galu.

Spółka non profit Ensemble3, będąca częścią Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki, dołączyła do prestiżowego europejskiego konsorcjum przemysłu obronnego European Defence Funds. Firma jako jedyna w UE, produkuje antymonek galu, kluczowy do wytwarzania detektorów promieniowania podczerwonego (IR). Planowany start projektu to grudzień 2024 roku. W konsorcjum znajdują się także renomowane firmy zbrojeniowe, takie jak Safran Electronics & Defense, które koordynuje projekt, oraz Thales — informuje prof. Dorota Pawlak, prezes Ensemble3, w rozmowie z Pulsem Biznesu. Firma mieści się na warszawskich Młocinach, w miejscu, które od dawna jest uważane za serce polskich innowacji technologicznych i było kolebką takich odkryć jak grafen.

Nowości w produkcji i badaniach

Antymonek galu to tylko jedna z wielu substancji produkowanych w Laboratorium Związków Półprzewodnikowych III-V w Ensemble3. Oprócz niego tworzone są również arsenki oraz fosforki. Szczególnie interesujący jest fosforek galu, materiał używany do wytwarzania zaawansowanych urządzeń elektronicznych i fotonicznych, takich jak diody elektroluminescencyjne (LED), fotodetektory, urządzenia wysokiej częstotliwości oraz różnorodne czujniki. Fosforek galu produkowany jest jedynie przez Ensemble3 i w Chinach. Powstaje tu także węglik krzemu stosowany w elektronice dużych mocy. Związek ten jest wykorzystywany np. do ładowarek samochodów elektrycznych, w panelach fotowoltaicznych czy farmach wiatrowych i innych urządzeniach elektrycznych, w których trzeba przekształcić napięcie, np. z 24 V na 230 V mówi dr Emil Tymicki, kierownik Laboratorium Materiałów Funkcjonalnych Ensemble3, cytowany przez Puls Biznesu.

Laboratorium bada również kompozyty, w tym eutektyczne materiały krystaliczne oraz szkła z nanocząstkami srebra i złota lub z kropkami kwantowymi. Te nowatorskie materiały są coraz szerzej wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Firma prowadzi obecnie rozmowy z potencjalnymi partnerami przemysłowymi na temat współpracy, mającej na celu wykorzystanie opracowanych materiałów w unikalnych rozwiązaniach w dziedzinach takich jak fotonika, medycyna i energetyka, szczególnie w technologiach umożliwiających magazynowanie energii poprzez produkcję wodoru. Pracująca u nas Nada Aghad, doktorantka z Maroka robi też kryształ fotoniczny, materiał, w którym kolor zmienia się w zależności od kąta padania światła. Powstają tu także różnego rodzaju materiały kompozytowe na przykład matryce szklane zawierające kropki kwantowe. Są już telewizory wykorzystujące technologię kropki kwantowej, znane jako QLED (Quantum Dot LED), a Samsung pracuje nad tym, żeby dzięki nim stworzyć projektor filmowy w telefonie dodaje prof. Dorota A. Pawlak.

Projekt Teaming for Excelence – Horyzont 2020

Firma Ensemble3 założona została w 2020 roku, a już rok później zdobyła znaczące finansowanie, które umocniło jej pozycję na rynku technologicznym. — Wystąpiliśmy o projekt Teaming for Excelence — Horyzont 2020 polegający na tworzeniu centrów doskonałości — z międzynarodowymi zespołami naukowców — które mają na celu przenoszenie doskonałości w dziedzinie między innymi technologii i kultury organizacji z zaawansowanych naukowo i innowacyjnie krajów. Musieliśmy mieć więc partnerów nie tylko z Polski, ale i z innych państw wyjaśnia prof. Dorota A. Pawlak.

W projekcie uczestniczyły renomowane instytucje, takie jak Uniwersytet Warszawski oraz Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, a także Karlsruhe Institute of Technology, Sapienza University of Rome oraz Instytut nanoGUNE z San Sebastian w Hiszpanii. Nasze centrum uzyskało finansowanie w wysokości 15 mln EUR z projektu Teaming 2020, około 43 mln EUR pochodziło z projektu Międzynarodowe Agendy Badawcze z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego około 6 mln EUR. Łukasiewicz – IMiF, do którego należy 100 proc. udziałów w spółce, przekazał nam aportem aparaturę, patenty, i materiały. Powstaliśmy jako spółka non for profit. Obecnie zatrudniamy 80 osób z kilkunastu krajów mówi Waldemar Giersz, dyrektor ds. rozwoju i infrastruktury, prokurent Ensemble3.

Czas na rozbudowę możliwości produkcyjnych

Celem projekt Teaming for Excellence jest nie tylko stworzenie wiodącego ośrodka naukowego, czołowego w danej dziedzinie nauki, ale także wpływającego na rozwój gospodarczy regionu Mazowsza, całej Polski i Europy. Dlatego też Ensemble3 planuje rozbudowę swoich możliwości produkcyjnych w dziedzinie materiałów półprzewodnikowych, licząc na wsparcie zarówno polskiego rządu, jak i Komisji Europejskiej, a także partnerów krajowych i międzynarodowych. Aktualnie prowadzimy badania nad nowymi materiałami, które są finansowane m.in. ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mamy również stałych odbiorców obecnie wytwarzanych produktów półprzewodnikowych. Otrzymaliśmy również duży projekt, który będziemy realizowali w partnerstwie z wiodącymi firmami o zasięgu międzynarodowym. Przygotowujemy także następne projekty i wygrywamy kolejne granty. Czas na realizację celów Teamingu, których oczekuje od nas Komisja Europejska kończy prof. Dorota A. Pawlak.

Źródło: Puls Biznesu

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!