Polska
article miniature

Polska technologia w kosmosie: Testy rakiety ILR-33 Bursztyn 2K w Norwegii

Już za kilka dni, po serii udanych prób w Polsce, Łukasiewicz–Instytut Lotnictwa rozpocznie kluczowy, tym razem zagraniczny etap testów rakiety ILR-33 Bursztyn 2K przygotowujących ją do osiągnięcia linii kosmosu. Polska technologia sprawdzana będzie w Norwegii.

Zagraniczny charakter prac badawczych wynika z faktu, że test dotyczy misji, w której dopuszczalna strefa upadku stopni i systemów rakiety jest duża. Realizujemy je poza Polską z przyczyn bezpieczeństwa. To również kolejny test naszej współpracy z partnerami zagranicznymi. Jest on niezwykle ważny, ponieważ obecnie duża część prac dotycząca technologii rakiet nośnych w Europie realizowana jest w układzie międzynarodowymmówi dr inż. Adam Okniński, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz Instytucie Lotnictwa, cytowana przez Puls Biznesu.

Co prawda zespół odpowiedzialny za projekt zakwalifikował do lotu wszystkie podsystemy rakiety oraz wyposażenie naziemne, ale pełna weryfikacja może odbyć się tylko i wyłącznie w rzeczywistych warunkach lotnych. — Jesteśmy pełni optymizmu przed kolejnymi testami. Już wiadomo, że rakieta będzie wykorzystywana w latach 2025-2027 przez polską firmę Thorium Space. Odbędzie się to w ramach projektu NCBR „Satelitarny system teledetekcji oraz komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych — FAZA II”, którego celem jest rozwój nowych produktów technologicznych firmy dla sektora kosmicznego — mówi dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz Instytucie Lotnictwa.

Innowacyjność projektu Bursztyn 2K przejawia się także w tym, że jako utleniacza zastosowany został nadtlenku wodoru o stężeniu 98%, a to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych. Tym projektem oraz zastosowanymi w nim technologiami chcemy udowodnić światu, że w przestrzeni kosmicznej elementy zrównoważonego, ekologicznego transportu są możliwe podkreśla dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz — Instytutu Lotnictwa.

Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa to jeden z wiodących ośrodków naukowo-badawczych w Europie i czołowy w branży lotniczej w Polsce, znany z opracowania wielu innowacyjnych technologii kosmicznych. Bez wątpienia należy do nich system składający się na rakietę ILR-33 Bursztyn 2K, flagowy projekt naszego Centrum Technologii Kosmicznych. Wiele zastosowanych w nim elementów może z sukcesem zostać wykorzystanych w innych systemach rakietowychdodaje dr inż. Paweł Stężycki.

Dr Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej, wskazuje, że: Testy poligonowe rakiety Bursztyn mają szczególne znaczenie dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce. Kompetencje i doświadczenie polskich inżynierów w projektowaniu rakiet stanowią obecnie punkt wyjścia pozwalający nie tylko na udział w programach rozwoju dużych rakiet kosmicznych, ale także na zaangażowanie w realizację projektów dla potrzeb Sił Zbrojnych.

Źródło: Puls Biznesu

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!