Zielone światło dla innowacji: LEDy oświetlą szklarnie
Rynek technologii rolniczych stoi u progu kolejnej rewolucji dzięki najnowszemu projektowi, który łączy siły polskiej nauki i niemieckiej innowacji. Crocus Labs GmbH wraz z Łukasiewicz – Instytutem Mikroelektroniki i Fotoniki podjęły współpracę, której celem jest znaczące ulepszenie technologii chipów LED. Nowa inicjatywa, wspierana przez europejski Photonhub, ma przynieść prawdziwy przełom w oświetlaniu szklarni.
Innowacyjne chipy LED z azotku galu (GaN), rozwijane przez Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz, są kluczowym elementem projektu realizowanego we współpracy z firmą Crocus Labs. Z finansowym wsparciem europejskiej inicjatywy Photonhub, naukowcy skupią się na opracowaniu nowych procesów wytwarzania poszczególnych elementów diody LED, zwanych procesami front-end, aby stworzyć diody bardziej wydajne energetycznie i lepiej dostosowane do potrzeb rolnictwa szklarniowego. Chipy LED będą produkowane i dokładnie analizowane w laboratoriach instytutu.
Photonhub — inicjatywa, zapewniająca finansowanie dla projektu opracowania nowej generacji oświetlenia LED dla szklarni to europejskie centrum innowacji w dziedzinie fotoniki, które oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom z Europy otwarty dostęp do szerokiego zakresu usług i badań, wspierając rozwój nowych technologii.
Crocus Labs to firma posiadająca bogate doświadczenie w dziedzinie technologii półprzewodnikowych, elektroniki mocy i systemów sensorycznych wykorzystująca swoją wiedzę do przezwyciężenia ograniczeń, które niesie za sobą przestarzałe oświetlenie. Firma oferuje produkty o wyższej jakości, które są również bardziej energooszczędne. Ich nowoczesny system oświetleniowy, SiriusX.3, już teraz skutecznie redukuje zużycie energii i wspiera wzrost roślin w kontrolowanych warunkach rolnictwa precyzyjnego (CEA).
— Jesteśmy podekscytowani współpracą z Crocus Lab i bardzo cieszymy się, że możemy zastosować nasze technologie i naszą wiedzę w rzeczywistym życiu, zbliżając innowacyjne rozwiązanie Crocus Labs do rynku — powiedziała dr hab. inż. Anna Szerling, Dyrektor Centrum Nanotechnologii w Łukasiewicz — Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki.
— Głęboka wiedza i doświadczenie zespołu Łukasiewicz — IMiF są nieocenione dla tego projektu. Ich spostrzeżenia przyspieszają nasz postęp i przybliżają nas do celu — rewolucji oświetlenia w szklarniach. Współpraca ta to nie tylko tworzenie nowego produktu, ale kształtowanie przyszłości zrównoważonego rolnictwa — mówi Dr Prash Makaram, CEO i założyciel Crocus Labs GmbH.
Crocus Labs GmbH, z siedzibą w Berlinie-Brandenburgii w Niemczech, jest pionierem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych. Wspierana przez program akceleracyjny Unii Europejskiej EIC i wiodące niemieckie VC oraz wykorzystująca bogate doświadczenie w technologiach półprzewodnikowych, energoelektronice i systemach czujników, firma Crocus Labs zajmuje się niedociągnięciami przestarzałego oświetlenia, oferując najwyższą jakość i efektywność energetyczną. Firma jest zaangażowana w opracowywanie rozwiązań oświetleniowych nowej generacji, które przyniosą korzyści wielu branżom.
Łukasiewicz — Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki z ponad 50-letnią historią prowadzi wysoce zaawansowane badania w dziedzinie zarówno mikroelektroniki jak i fotoniki, uznawanej za technologię XXI wieku. Jego naukowcy intensywnie pracują nad rozwojem wielu technologii i przyrządów fotonicznych m.in. technologii wytwarzania źródeł światła na bazie GaN czy wysokowydajnych źródeł podczerwieni dla telekomunikacji, medycyny, technik sensorowych czy detekcji gazów.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!