Polska
article miniature

Innowacyjny ośrodek DIANA w Krakowie

W Krakowie powstaje nowy ośrodek akceleracji technologii obronnych i cywilnych, który będzie częścią natowskiej sieci innowacji DIANA. Projekt ten ma na celu wsparcie i rozwój technologii o podwójnym zastosowaniu, które mogą znaleźć wykorzystanie zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym. Ośrodek ma umożliwić start-upom oraz naukowcom dostęp do nowoczesnych laboratoriów, mentorów oraz testowanie technologii w realnych warunkach.

Celem nowo powstającego akceleratora jest integracja wybitnych naukowców i innowacyjnych start-upów technologicznych z branżą obronną. Akcelerator, będzie częścią natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwijaniu technologii przydatnych zarówno w sektorze obronnym, jak i cywilnym. Spodziewane są przełomowe rozwiązania z zastosowaniem sztucznej inteligencji, dronów czy technologii kwantowych. Otwiera to przed sektorem obronnym możliwości globalnego pozyskiwania innowacji, a start-up’om daje szansę na ekspansję międzynarodową i finansowanie ich rozwoju.

Sieć DIANA, działająca pod egidą Rady Północnoatlantyckiej, kluczowego organu decyzyjnego NATO obejmuje 23 akceleratory i 182 ośrodki testowe w 28 krajach członkowskich NATO. W Polsce, do sieci dołączyły znaczące instytucje takie jak Krakowski Park Technologiczny oraz Akademia Górniczo-Hutnicza, oferując programy inkubacji i akceleracji w atrakcyjnie rozwijającym się Krakowie.

Płk Michał Żołnierowicz z Ministerstwa Obrony Narodowej zaznacza, że platforma umożliwia wymianę informacji między start-upami, firmami technologicznymi, a wojskowymi, co pozwala na bezpośrednie dostosowywanie nowych technologii do potrzeb obronności.

Kontakty biznesowe oraz znaczące możliwości dofinansowania

Włączenie naszego kraju do organizacji DIANA otwiera drzwi dla polskich przedsiębiorstw do transatlantyckiej sieci innowacji, umożliwiając nawiązanie międzynarodowych kontaktów biznesowych. Akcelerator jest otwarty dla firm rozwijających technologie cywilne i wojskowe, które są zarejestrowane w krajach NATO. Uczestnictwo w programie pozwala na dostosowanie technologii do wymogów wojskowych z możliwością otrzymania dofinansowania 400 tys. EUR

Następnie innowatorzy będą mieli możliwość nawiązania współpracy z funduszami kapitałowymi. Jednym z nich jest Fundusz Innowacyjności NATO, w którym Polska też uczestniczy. Jego zadaniem jest m.in. monitorowanie start-up’ów, które zostaną zakcelerowane w DIANIE. Jeżeli start-up’y te będą pasowały do portfolio danego funduszu kapitałowego, to dalszy rozwój ich technologii — zarówno na potrzeby rynku cywilnego, jak i wojskowego — może być finansowany właśnie przez taki fundusz — tłumaczy płk Michał Żołnierowicz.

W obszarze zainteresowań sieci DIANA znajduje się wiele zaawansowanych technologii, obejmujących między innymi sztuczną inteligencję, technologie kosmiczne i kwantowe, systemy autonomiczne, analizę dużych zbiorów danych, technologie hipersoniczne oraz biotechnologię. 

Uczestnictwo w programie DIANA, dzięki lokalnemu akceleratorowi w Krakowie, ma otworzyć przed wojskiem nowe możliwości współpracy z cywilnymi spółkami technologicznymi. Ponadto obecność tego hubu innowacji w kraju umożliwi Ministerstwu Obrony Narodowej lepsze zrozumienie i dostęp do rozwijającego się środowiska start-up’owego i technologicznego w Polsce. Dla firm technologicznych hub stanie się z kolei bramą do spełniania specyficznych wymagań wojskowych.

Projekt akceleratora DIANA w Krakowie zyskał wsparcie wielu znaczących instytucji, w tym Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, co świadczy o jego strategicznym znaczeniu. Kluczową rolę w przedsięwzięciu odgrywa także siedem centrów testowych: Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Centrum Superkomputerowe z Poznania, Centrum Analiz Geoprzestrzennych (CENAGIS) z Politechniki Warszawskiej oraz dwa instytuty badawcze z Sieci Badawczej Łukasiewicz: EMAG, oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). Istotna jest również współpraca z Polskim Funduszem Rozwoju SA (PFR), a konkretnie z Departamentem Rozwoju Innowacji. 

W zeszłym roku, kiedy była uruchamiana pilotażowa odsłona DIANY, PFR zorganizował akcję promocyjną oraz webinaria, dzięki którym nasi innowatorzy, start-up’y mieli możliwość poznania od podszewki, z czym wiąże się uczestnictwo i przystąpienie do DIANY. Dzięki tym działaniom Polska uplasowała się na czwartym miejscu z 77 aplikacjami na 1300 złożonych w pierwszej edycji projektu, za takimi krajami jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Wielka Brytania. W chwili obecnej start-up z Polski – REVOBEAM z Gdańska, który znalazł się w gronie 44 zwycięskich start-upów w pilotażu DIANA – jest akcelerowany w estońskim ośrodku w Tallinie  – tłumaczy przedstawiciel resortu obrony.

Akcelerator w Krakowie na starcie międzynarodowej współpracy

Polski akcelerator w Krakowie, który ma wkrótce dołączyć do sieci DIANA, otrzymał zielone światło od Rady Dyrektorów. Współpraca trwa, a przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego oraz AGH rozmawiają z partnerami sieci. Ośrodek stanie przed wyzwaniem szybkiego nadrabiania zaległości wobec istniejących akceleratorów, takich jak te w Bostonie czy Kopenhadze. Doświadczenie Krakowskiego Parku Technologicznego w doradztwie biznesowym oraz światowej klasy renoma AGH powinny zniwelować początkowe trudności. Płk Żołnierowicz zapewnia, że zostaną podjęte wszelkie starania, aby integracja z siecią przebiegła sprawnie, z nadzieją na włączenie do programu przynajmniej jednego projektu akceleracyjnego w przyszłym roku.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!