150 umów na pozyskanie sprzętu wojskowego w 2024 roku
Taką informację przekazał w ubiegłym tygodniu Paweł Bejda, wiceszef MON. Co jednak najważniejsze, zapowiedział również, że przynajmniej 50 proc. wydatków na zbrojenia zostanie w polskim przemyśle zbrojeniowym.
Lata 2022 oraz 2023 przyniosły prawdziwy wysyp umów lub ich zapowiedzi na dostawę sprzętu wojskowego. Obecnie rozpoczęło się wdrażanie w życie programów modernizacji: Paweł Bejda poinformował, iż od grudnia 2023 roku zawarto kilkanaście umów o łącznej wartości ponad 30 mld PLN. - Już w pierwszym miesiącu rządów (obecnej koalicji rządowej) było to 8 umów o wartości 19 mld, z czego aż 18 mld zł trafi do polskich zakładów zbrojeniowych, PGZ i innych podmiotów zbrojeniowych - cytuje czwartkową wypowiedź wiceministra portal wnp.pl W wielu przypadkach były to zamówienia, kreujące popyt w łańcuchu dostaw elektroniki, o których informowaliśmy na bieżąco: radary wczesnego wykrywania P-18PL dla przeciwlotniczych zestawów krótkiego zasięgu Narew, podwozia specjalne Jelcz, wozy dowodzenia dla czołgów M1A2 Abrams, lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze czy zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS dla programów Wisła i Narew.
W roku 2024 zapowiedziano podpisanie ponad 150 umów na pozyskanie różnego rodzaju sprzętu wojskowego. Zapowiedziano jednak, że zakupy będą przebiegały z wykorzystaniem wyników i rekomendacji prowadzonego obecnie w MON audytu funkcjonowania systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego. Zakupy wielokrotnie były przedmiotem krytyki z różnych stron, jako nieskoordynowane i nieprzynoszące korzyści krajowemu przemysłowi obronnemu. Paweł Bejda stwierdził podczas wystąpienia w sejmie o planach, by ‘przynajmniej 50 proc. wydatków na zbrojenia i modernizację wojska zostawało w polskim przemyśle zbrojeniowym’.
W pierwszej kolejności kontynuowane będą programy dotyczące systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wojsk pancernych, wojsk rakietowych i artylerii, Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej.
Spośród 150 zapowiedzianych właśnie przez MON umów konkretnie wymienione zostały kontrakty na:
- śmigłowce szturmowe AH-64 Apache,
- aerostaty \\"Barbara\\",
- kolejne czołgi K2,
- wyrzutnie rakiet HIMARS,
- wyrzutnie rakiet Chunmoo,
- modernizację mysliwców F-16,
- uzbrojenie do samolotów,
- wyposażenie indywidualne żołnierzy,
- amunicję do czołgów,
- bezzałogowe systemu rozpoznawczo uderzeniowe,
- śmigłowce wielozadaniowe,
- śmigłowce wsparcia.
Żródło: Będą nowe wielkie zakupy dla wojska wnp.pl
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!
Zdjęcia tytułowe: APS