Premium

Rozwój polskich OEM wg branż

Jakie branże ciągną sektor polskich firm OEM w górę? Jakie stoją w miejscu i które z nich odgrywają coraz mniejszą rolę? Przeczytaj naszą krótką analizę rozwoju OEM wg. poszczególnych branż od roku 2018.

W opublikowanym w ostatnim czasie artykule TOP100 polskich OEM opisywaliśmy łączne obroty sektora OEM w Polsce w latach 2018-2023. Wielkość sektora w roku 2018 oszacowaliśmy na 8.608 mln PLN, natomiast do roku 2022 wzrósł on do poziomu 12.243 mln PLN, a więc o około 42.2%. Na pewno ostatnie pięć lat to bardzo burzliwy okres, zawierający dwa pandemiczne lata, a w ostatnim roku niezwykle wysoką inflację. Uwzględniając właśnie ten ostatni czynnik – inflację – można zaryzykować stwierdzenie, że realny wzrost OEM w ostatnim roku znacznie zwolnił. Na pewno powinien niepokoić też powszechny spadek generowanych zysków, w niektórych przypadkach nawet bardzo znaczny. Osobnym pytaniem jest jednak w jakim tempie rozwijają się poszczególne branże?

Przyporządkowaliśmy każdą firmę z TOP100 do poszczególnych branż. Najliczniej reprezentowaną grupą OEM są producenci różnego rodzaju elektroniki przemysłowej, skierowanej do poszczególnych sektorów przemysłu: takich firm jest 17. Dochodzi do tego spora grupa firm wyspecjalizowanych w elektroenergetyce, której oferta również w większości dedykowana jest dla odbiorców przemysłowych (6 firm). Z tej grupy wydzieliliśmy 5 firm, zajmujących się elektromobilnością i zieloną energią.

Wśród TOP100 polskich dużo jest też elektroniki militarnej, przeżywającej obecnie znaczny rozwój skali działalności (15 firm), produkujących oświetlenie (12 firm) oraz rozwiązania dla transportu publicznego (9 firm).

Udział najważniejszych branż w obrotach sektora (lewa) oraz najliczniej reprezentowane branże wśród polskich OEM (prawa)

Niektóre z branż wydają się stać w miejscu – dobrym przykładem są właśnie rozwiązania dla transportu publicznego (R&G, Elester PKP, Pixel, Enika, Rail-Mil, KZŁ, SiMS, Mera-Systemy oraz Inteco). Ich zagregowane przychody zmniejszyły się w ostatnich latach o 11.0%, z 455 mln PLN do 405 mln PLN. Gdyby skorygować te liczby o zagregowaną stopę inflacji, spadek byłby znacznie większy. Słabe lata ma za sobą również niezbyt liczna branża telekomunikacji, obecne zlokalizowana głównie w Trójmieście (Telkom-Telmor, DGT oraz Vector), której przychody spadły o 7.2%. Kilka lat temu, Vector podjął nawet decyzję o gruntownej przebudowie swojej grupy kapitałowej i postawieniu na rozwój usług EMS. Słabo rozwija się też liczna branża automatyki przemysłowej, której zagregowane przychody spadły o 4.3%, a korygując je o stopę inflacji, można mówić o spadku skali działalności tej najliczniejszej grupy firm. Jednak liderem spadków – za sprawą największej firmy branży, Medicalgotythmics – jest elektronika medyczna, której obroty zmniejszyły się o 36.7%. Przychody firmy brylującej niegdyś na warszawskiej giełdzie spadły z 199.4 mln PLN do 62.7 mln PLN obecnie.  

Jednak są też i gwiazdy: grupę firm elektroniki konsumenckiej pociągnęła w górę jedna firma, krakowski producent znanych na całym świecie translatorów Vasco, którego przychody skoczyły z 7.8 mln PLN do 85.4 mln PLN. Jednak tak naprawdę bank rozbija grupa firm z branży zielonej energii (Ekoenergetyka-Polska, ICPT, ML System, CSG oraz Enelion), wśród których wszystkie urosły przynajmniej 2-3 krotnie. Zagregowane przychody tych firm wzrosły w latach 2018-2023 aż czterokrotnie, a przypadku niektórych z nich wzrost jest absolutnie imponujący: obroty Ekonergetyki Polska wzrosły 9-krotnie, co dało jej siódme miejsce w całym rankingu. Pod względem tempa wzrostu wszystkich przebija jednak gdański Enelion, którego obroty wzrosły 15-krotnie.

Bardzo dobrze rozwijają się też firmy związane z automatyką budynkową, która obecnie oznacza głównie produkty określane jako systemy inteligentnego domu (ponad dwukrotny wzrost obrotów). Do doskonale rozwijających się branż należą też energoelektronika i zasilanie, militaria, systemy alarmowe oraz grupa firm określona przez nas jako ‘Inne’ (Kontakt IO, Creotech, Sonel i Svantek). 

© tek.info.pl