Polska

PGZ: umowa na radar o wartości 3,1 mld PLN podpisana

Agencja Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-NAREW podpisały umowę na dostawę 24 zaawansowanych radarów P-18PL, której wartość wynosi ponad 3,1 mld PLN.

Radar P-18PL© Materiały Prasowe

Realizacja umowy, rozłożona na lata 2023-2035, stanowi znaczący krok w kierunku wzmocnienia polskiej obronności. Radar P-18PL, będący najnowocześniejszym rozwiązaniem w swojej klasie, ma za zadanie wczesne wykrywanie zagrożeń ataków powietrznych. Wyposażony w technologię AESA (Active Electronically Scanned Array) nie tylko lokalizuje, ale i śledzi pociski balistyczne oraz hipersoniczne, a także obiekty typu Stealth.

Radar P-18PL został zaprojektowany tak, aby mógł efektywnie współpracować z obecnymi mechanizmami dowodzenia używanymi przez Siły Powietrzne i jednostki Obrony Przeciwlotniczej Wojska Polskiego. W przyszłości ma on być kluczowym elementem Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową IBCS, wspierającym zestawy rakietowe krótkiego zasięgu, znane jako NAREW. Dodatkowo P-18PL ma odgrywać ważną rolę w drugiej fazie programu WISŁA, skupiającego się na obronie powietrznej średniego zasięgu.

Kompleks radarowy P-18PL skonstruowany jest z trzech kluczowych komponentów: mobilnego wozu antenowego WA-18, jednostki zasilającej JZ-18T oraz pojazdu wskaźnikowego WW-18.

Podstawową funkcją radaru jest szybkie identyfikowanie potencjalnych zagrożeń z powietrza, w tym ustalanie kierunku nadchodzącego ataku oraz klasyfikacja typu zagrożenia. Dzięki zdolności do precyzyjnego wykrywania tych zagrożeń P-18PL umożliwia efektywne kierowanie ogniem w stronę zidentyfikowanych celów.  

P-18PL jest radarem trójwymiarowym, który potrafi skanować przestrzeń zarówno w poziomie (azymut), jak i pionie (elewacja). Jak wspomniano powyżej wykorzystuje on nowoczesną technologię anteny aktywnej AESA, która pozwala na elektroniczne sterowanie wiązką nadawczą i cyfrowe formowanie wiązek odbiorczych. Dzięki temu jest on w stanie nie tylko określić odległość i kierunek, ale także wysokość wykrytego obiektu. P-18PL pracuje w zakresie fal metrowych, co odróżnia go od większości zachodnich systemów radarowych, które zazwyczaj operują w paśmie mikrofalowym. Radar posiada również możliwość pasywnej obserwacji z zachowaniem wysokiej mobilności, osiągając gotowość operacyjną w mniej niż 30 minut.

Dzisiejsza umowa to bardzo ważny moment nie tylko dla członków Konsorcjum PGZ-NAREW, w tym przede wszystkim PIT-RADWAR S.A., ale także dla Wojska Polskiego. Stacje radiolokacyjne P-18PL to najnowocześniejsze rozwiązanie w obszarze radiolokacji. Doskonale uzupełnią one cały system budowanej wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski, współpracując z wyrzutniami w systemach Narew i Wisła. To również potwierdzenie, że polska myśl techniczna potrafi odpowiadać na wyzwania współczesnego i przyszłego pola walki. A PIT-RADWAR to spółka, która w radiolokacji wyznacza światowe trendymówi prezes zarządu PGZ S.A., Sebastian Chwałek.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zaproszenie na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024.© tek.info.pl