Polska
article miniature

Poznaj liderów innowacji z Huawei Startup Challenge 2024

W najnowszej edycji Huawei Startup Challenge, konkursu organizowanego przez Huawei Polska we współpracy ze Startup Academy, wyłoniono dziesięć najbardziej innowacyjnych startupów, które mają potencjał znacząco wpłynąć na efektywność energetyczną i zieloną transformację.

Eksperci i internauci mieli trudne zadanie, aby spośród wielu zgłoszeń wybrać te najbardziej obiecujące, które prezentują rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), sztucznej inteligencji oraz efektywnego energetycznie transportu.

Ogłoszenie dziesięciu finalistów przez jury konkursu stanowi kulminacyjny moment przed wyłonieniem trzech wiodących startupów. W lutym zespół niezależnych ekspertów dokładnie przeanalizował propozycje dwudziestu przedsiębiorstw, wypatrując inicjatyw o największym potencjale do wprowadzenia rewolucji w sektorze zielonej energii. Oceniając zgłoszenia, jurorzy skupili się nie tylko na innowacyjnych metodach generowania energii, ale również na projektach usprawniających istniejące już technologie i procesy.

Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, podkreśla, że finaliści konkursu idealnie wpisują się w ideę zielonej transformacji. Projekty  nie tylko prezentują ogromny potencjał innowacyjny, ale również pokazują, że praktycznie każda branża może wprowadzić zmiany sprzyjające ochronie środowiska. Zwycięzcy, oprócz nagród finansowych, otrzymają także wsparcie eksperckie oraz dostęp do wiedzy i doświadczenia renomowanych instytucji i firm partnerskich.

Finaliści tegorocznej edycji idealnie wpisują się w ideę zielonej transformacji. Wszystkie projekty prezentują ogromny potencjał, przez co Kapituła miała niemały problem w wyborze tylko dziesięciu najlepszych. Wybrane startupy przedstawiają bardzo ciekawe pomysły, a różnorodność rozwiązań udowadnia, że praktycznie każda branża może wprowadzić innowacje sprzyjające naszej planecie. Jestem bardzo dumny, że Huawei wspiera od lat młodych, polskich innowatorów. Zwycięzcy tej edycji, poza nagrodą finansową, mają szansę skorzystać z eksperckiej opieki oraz z dostępu do unikalnej wiedzy i doświadczenia renomowanych instytucji i firm partnerskich, za co chciałbym podziękować wszystkim naszym partnerom, którzy wnoszą do konkursu ogromną wartość, a ich grono rośnie z każdą edycją mówi Ryszard Hordyński.

W finale czwartej odsłony Huawei Startup Challenge znalazło się dziesięć startupów, które swoimi innowacjami zmierzają do pozytywnej zmiany w sektorze energetycznym. Wśród nich wyróżniają się firmy skupione na produkcji wodoru, takie jak W2H2, ALVA Technologies oraz Nanosci, oferujące rozwiązania zarówno dla pojedynczych konsumentów (przykłady to Appartme i Kuuler), jak i dla przemysłu 4.0 (np. EcoReg). Nie zabrakło również przełomowych projektów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, reprezentowanych przez Instytut Optymalizacji Technologii i WindTAK, a także inicjatyw skoncentrowanych na efektywnym szacowaniu zasobów energetycznych, jak Atmesys, czy na redukcji emisji gazów cieplarnianych, jak Solhotair.

W trakcie wyłaniania finalistów czwartej edycji Huawei Startup Challenge, organizatorzy postanowili włączyć do procesu selekcji szeroką publiczność. Dzięki temu internauci mieli możliwość oddawania głosów na startupy, które ich zdaniem prezentowały najbardziej obiecujące rozwiązania o pozytywnym wpływie na środowisko i społeczeństwo. Głosowanie trwało do 10 marca i przyciągnęło uwagę 6 963 osób, co świadczy o dużym zainteresowaniu konkursem. Największe uznanie wśród głosujących zyskała firma Atmesys.

Finałowa dziesiątka

Wśród finalistów znalazły się startupy zajmujące się m.in. produkcją wodoru, automatyką mieszkaniową, odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnymi metodami magazynowania energii.

  • ALVA Technologies – oferuje zintegrowane magazyny wodorowe z systemami dachowymi, wykorzystując wodór jako zielone źródło energii.
  • Appartme – oferuje system automatyki mieszkaniowej zarządzający zużyciem energii, co przekłada się na oszczędności dla mieszkańców.
  • Atmesys – wykorzystuje zaawansowane technologie do monitoringu i kontroli środowiska, umożliwiając szacowanie zasobów odnawialnej energii.
  • EcoReg – proponuje  innowacyjne wykorzystanie zużytych akumulatorów do tworzenia tanich, przemysłowych magazynów energii.
  • Instytut Optymalizacji Technologii – flagowym rozwiązaniem spółki jest „Pływająca Elektrownia Wodna” wykorzystująca energię nurtem rzeki do produkcji energii elektrycznej.
  • Kuuler – tworzy innowacyjne systemy chłodzenia, które zmniejszają zużycie energii i emisję szkodliwych substancji, poprawiając efektywność energetyczną budynków.
  • Nanosci – koncentruje się na produkcji wodoru za pomocą fotokatalitycznych generatorów, wykorzystując energię słoneczną do ekologicznej produkcji paliwa.
  • Solhotair – rozwija solarne kolektory powietrzne, które oferują ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania budynków, zmniejszając zależność od konwencjonalnych źródeł energii.
  • WindTAK – pracuje nad optymalizacją wydajności turbin wiatrowych, co może znacząco obniżyć koszty eksploatacji i zwiększyć efektywność produkcji energii.
  • W2H2 – oferuje innowacyjne rozwiązanie w produkcji wodoru przez pirolizę odpadów węglowodorowych, co stanowi krok w kierunku zrównoważonej gospodarki obiegu zamkniętego.

Ostatnia prosta przed finałem

– Również w tym roku innowatorzy nie zawiedli – widzę ogromny potencjał wdrożeniowy zaprezentowanych rozwiązań i technologii. Każdy z finalistów wpisuje się w ogólnoświatowe trendy dotyczące efektywności energetycznej. Wysoki poziom reprezentowany przez uczestników kolejnych edycji jest dla mnie potwierdzeniem, że to, co robimy w Huawei Startup Challenge, jest wartościowe i w przyszłości pomoże zmienić światmówi Michał Misztal, CEO Startup Academy.

Gala finałowa odbędzie się 9 kwietnia i to wtedy  poznamy trzy najlepsze projekty, które otrzymają nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio 100 000, 60 000 i 40 000 PLN oraz dodatkowe wsparcie, w tym Nagrodę Nomad ElectricWyzwanie Data Science i wsparcie mentoringowe. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem i wsparciem ze strony różnych instytucji, co świadczy o jego znaczeniu dla promowania zrównoważonego rozwoju i innowacji w energetyce.

Patronaty honorowe nad konkursem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Pracodawcy RP, Fundacja Teraz Polska oraz Konfederacja Lewiatan, natomiast partnerami honorowymi zostali Nomad Electric, laboratorium TELCOLAB oraz Nextbike jako patron transportowy. Patronami medialnymi wydarzenia są Wirtualna Polska, INNPoland, Mam Startup, Nowy Marketing, eGospodarka, ISBnews, ISBtech, BRIEF, Teraz Środowisko, Wysokie Napięcie, Dziennik Gazeta Prawna, Marketing i Biznes.