Premium

voestalpine Signaling Poland: główne ryzyko to zachwianie stałości dostaw

W czerwcu 2017 voestalpine Signaling Poland przeniósł się do nowego zakładu pod Gdańskiem, ustanawiając solidną bazę do stałego rozwoju: w ostatnim roku obrotowym firma osiągnęła 65 mln PLN obrotu.

voestalpine Signaling Poland Sp. z o. o. zajmuje się produkcją, integracją, instalacją i serwisem urządzeń i systemów służących poprawie efektywności oraz bezpieczeństwa transportu kolejowego oraz drogowego. Firma powstała w 1989 r. przejmując działalności Pracowni Diagnostyki Kolejowej Politechniki Gdańskiej przyjmując nazwę TENS Sp. z o.o. Od 2006 r. działa w ramach Grupy VAE Eisenbahnsysteme GmbH (obecnie voestalpine Hytronics GmbH), będącej częścią austriackiego holdingu o zasięgu ogólnoświatowym - voestalpine AG. Zrzeszenie z grupą nastąpiło poprzez zakup większościowego pakietu udziałów w spółce TENS. Od marca 2012 firma funkcjonuje pod nową nazwą voestalpine TENS Sp. z o.o. Od lipca 2015 jako voestalpine Signaling Sopot Sp. z o.o. Zmiany nazwy są efektem kolejnych etapów integracji z Grupą voestalpine.

Uwaga: dane finansowe omawiane w artykule dotyczą okresu od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021, w skrócie nazywamy ten okres 'rokiem 2020'.

Wartość sprzedaży wykazanej w rachunku wyników za rok 2020 to 65.3 mln PLN, co stanowi 5.7% wzrostu w stosunku do roku 2019 (61.8 mln PLN). Należy jednak zauważyć, iż gro zleceń firmy stanowią długoterminowe kontrakty, co w dużym stopniu wpływa na księgową pozycję ‘zmiana stanu produktów’ i warto się przyjrzeć samym przychodom netto. W roku 2020 wyniosły one 68.4 mln PLN wobec 59.5 mln PLN w roku 2019 i tak liczony wzrost wynosi już około 15%: to bardziej realna miara rozwoju spółki w ubiegłym roku.

O szczegółowych źródłach generowania przychodów czytamy w sprawozdaniu zarządu: ‘Sprzedaż w roku 2020/21 oparta była o 2 segmenty działalności tj. realizacja projektów dotyczących obszaru diagnostyki szlakowej (segment ASDEK) oraz segment dotyczący systemów liczenia osi (Signaling). Dodatkowo pozytywnie oceniamy stabilną wartość sprzedaży usług serwisowych (segment Other). Na uwagę zasługuje fakt pozytywnej realizacji strategii polegającej na większej dywersyfikacji produktowej. Zarząd voestalpine Signaling Poland cały czas śledzi i szacuje zagrożenia dla harmonijnego, zrównoważonego rozwoju Spółki. Główne ryzyka, które towarzyszyły spółce od lat związane były z uzależnieniem od pojedynczych dużych kontraktów oraz od niewielkiej liczby dużych odbiorców, które w roku 2020/2021 udało się zminimalizować poprzez pozyskanie nowych klientów i zwiększoną sprzedaż w segmencie Signaling. Należy zwrócić uwagę na fakt, że sprzedaż w segmencie Signaling co raz bardziej jest zdywersyfikowana geograficznie. Trwają intensywne prace związane z rozwojem sprzedaży na rynkach zagranicznych (Niemcy, Austria, Chiny, Francja, USA).’

voestalpine Signaling Poland osiąga bardzo dobre wyniki finansowe. Zysk operacyjny za ostatni rok obrachunkowy wzrósł z poziomu 5.7 mln PLN do 6.7 mln PLN. Podobnie, zysk netto wzrósł z 4.3 mln PLN do 5.1 mln PLN.

Spółka nie ucierpiała z powodu pandemii, jednak ważnym ryzykiem związanym z panującym kryzysem jest zapewnienie stałości dostaw, co zarząd podkreśla w swoim sprawozdaniu: ‘Jedyne istotne ryzyko, z punktu widzenia spółki, stanowi strona podażowa tj. dostawy materiałów do produkcji. Materiały są dostarczane przez firmy zlokalizowane na całym świecie, istnieje ryzyko pewnych czasowych opóźnień w łańcuchu dostaw w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rządy poszczególnych krajów, co może mieć wpływ na terminowość realizowanych kontraktów. Spółka podejmuje wszystkie niezbędne kroki aby ryzyko to minimalizować poprzez poszukiwanie nowych dostawców tam gdzie jest to konieczne.’

Tabela: Struktura rzeczowa przychodów w latach 2019/2020.

© voestalpine Signaling Poland

2021

Główny kierunek rozwoju firmy w najbliższym okresie to wdrożenie nowych produktów związanych z licznikiem osi oraz wejście z tymi produktami na rynki zagraniczne, jak również dbanie o utrzymanie pozycji rynkowej w segmencie diagnostyki szlakowej. Istnieją przesłanki aby prognozować również coraz skuteczniejsze rozwiązania biznesowe na rynku techniki rozjazdowej. Działalność badawcza i rozwojowa Spółki skupia się głównie na rozwoju segmentu licznika osi oraz rozszerzeniem portfolio produktowego firmy.

Przeciętne zatrudnienie w ostatnim roku obrachunkowym wyniosło 114 osób, w porównaniu do 105 w roku poprzednim.