PILNE: Upadł krakowski FlyTech UAV Sp. z o.o.
Czarne chmury zbierały się nad FlyTech UAV od 2019 roku - 28 lipca 2021 sąd ostatecznie wydał postanowienie o upadłości. I od razu sprzedał całe przedsiębiorstwo!
28 lipca 2021 Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie postanowił ogłosić upadłość firmy FlyTech UAV Sp. z o.o. w Krakowie (KRS 0000567569, NIP 6772391021 , REGON 362058542 ). Sąd wyznaczył syndyka masy upadłości w osobie Dariusza Sitka oraz wzywa wierzycieli upadłego do zgłaszania swoich wierzytelności w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości (czyli od dzisiaj).
Co ważne i niecodzienne, Sąd od razu zatwierdził warunki sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika, określając cenę na kwotę 650 tys PLN oraz nabywcę w postaci firmy POLAND MALL Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000621735).
© FlyTech UAV
FlyTech UAV Sp. z o.o. był producentem profesjonalnych bezzałogowych systemów latających, przeznaczonych między innymi dla geodezji, górnictwa, energetyki, ochrony środowiska czy administracji publicznej. Flagowym produktem spółki był samolot bezzałogowy BIRDIE,,(zdjęcie obok) wyposażony w wysokiej klasy sensory optyczne oraz nielimitowaną łączność GSM. BIRDIE mógł zmapować w jednym, 60-minutowym nalocie do 9 km2 terenu. Samolot BIRDIE wyposażony był również w dedykowany pulpit sterujący oraz aplikację do planowania trasy nalotu, a jego najnowszym udoskonaleniem był demontowany moduł pionowego startu i lądowania (VTOL). Właścicielami firmy były dwie spółki inwestycyjne - Infini Alternatywna Spółka Inwestycyjna Sp. z o.o oraz Akcelerator Innowacji NOT Sp. z o.o. - oraz szereg udziałowców mniejszościowych o rozproszonym kapitale.
Historia upadku
Ostatnie opublikowane dokumenty spółki dotyczą roku 2019, należy jednak pamiętać, iż są one opracowywane w środku roku 2020, tak więc odnoszą się także do wydarzeń z pierwszej połowy ubiegłego roku. Odnajdujemy w nich bardzo dużo informacji na temat przyczyn upadłości firmy.
W roku 2019 zarząd firmy wciąż aktywnie działał na polu sprzedaży, szukając prób wyjścia z pogarszającej się sytuacji, a podejmowane przez niego próby, niosły sporą nadzieję na uratowanie firmy: ‘W 2019 roku Spółka prowadziła sprzedaż i marketing systemu Birdie. W obliczu dużo mniejszego zainteresowania produktem w porównaniu do oczekiwań oraz trudności w pozyskaniu dystrybutorów, skupiono się równolegle na próbie komercjalizacji wyników prac badawczych w tym wyników z dwóch dotowanych projektów w ramach, których powstały algorytmy do nawigacji systemów bez sygnału GPS oraz inspekcji sieci elektroenergetycznych. […] podjęto rozmowy z takimi podmiotami jak SKALA 3D (Polska), UPTEKO (Dania), Polska Grupa Zbrojeniowa (w zakresie współpracy przy projekcie ORLIK), Instytut Lotnictwa oraz Śląski Klaster Lotniczy. Część z wymienionych podmiotów zainteresowana jest współpracą z FlyTech UAV Sp. z o.o. polegającą na zlecaniu komercyjnych prac badawczych (PGZ, IL) lub odkupieniu licencji na wyniki badań, celem ich wdrożenia we własnych projektach (SKALA 3D, UPTEKO). […]’ Podejmowane wysiłki nie przyniosły oczekiwanego rezultatu w postaci sfinalizowania wymienianych rozmów w postaci umów i zleceń, choć listopadzie 2019 wykonano pierwsze komercyjne usługi, nie tylko w Polsce, ale i w krajach takich jak Chile, Tajlandia oraz Indonezja.
W obliczu braku konkretnych umów, Zarząd firmy stanął w obliczu bardzo trudnej sytuacji, co szczegółowo opisuje w sprawozdaniu – przytaczamy obszerne fragmenty tego dokumentu: ‘Zamykając rok obrotowy 2019, Zarząd wychodził z założenia dalszego kontynuowania działalności. Prowadzone rozmowy z PGZ, Instytutem Lotnictwa, spodziewana realizacja projektu w partnerstwie z Instytutem Łączności oraz firmą Ericsson Sp. z o. o., rozmowy z klientami indywidualnymi i potencjalnymi dystrybutorami oraz prowadzone działania mające na celu pozyskanie inwestora (m in. przy współpracy z Bankiem Inwestycyjnym Cukierman C.O.) stanowiły mocną podstawę do tego, żeby przyjąć założenia o wzroście sprzedaży …].
Niestety, przy spadku wyników sprzedażowych na przełomie roku 2019/2020 oraz pierwszych ogniskach COVID-19 w rejonie Azji, jednego z głównych poddostawców elektroniki do produkcji systemu Birdie, zarząd podjął działania zmierzające do radykalnego obniżenia kosztów stałych. W październiku 2019 roku, spółka zanotowała znaczące spadek zainteresowania obecną ofertą, co przełożyło się na brak zamówień i przedpłat. Wydłużająca się akceptacja wniosku końcowego do projektu refundowanego ze środków NCBiR, wpłynęła na zaburzenie płynności finansowej, a w konsekwencji brak możliwości uregulowania wymagalnych wierzytelności wobec ZUS i US. […] z początkiem roku 2020 zarząd kontynuował plan redukcji kosztów. Podjęto próbę prolongaty przeterminowanych wierzytelności oraz wynegocjowano obniżenie kosztów stałych w postaci wynagrodzenia za obsługę księgową oraz obsługę prawną. Poinformowano również zespół o minimalizowaniu zakupów magazynowych do niezbędnego minimum oraz zredukowano nakłady na badania w zakresie rozwoju, ograniczając wydatki tylko na niezbędne elementy do przygotowania produkcji nowej wersji awioniki w systemie Birdie.
Przełom miesiąca lutego i marca 2020 roku okazał się dla spółki najbardziej niepewnym okresem pierwszego kwartału. Narastające zobowiązania Spółki wobec braku sprzedaży produktów i usług, a nadto brak oczekiwanej refundacji spowodowały zachwianie płynności finansowej spółki, w tym terminów pokrycia wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w tym okresie […] Z przyczyn niezależnych od spółki akceptacja wniosku [o dotację NCBiR] znacząco się wydłużała zaś początkowy okres pandemii sparaliżował pracę szeregu instytucji, w konsekwencji czego, należne spółce środki zostały wypłacone ze znacznym opóźnieniem. Brak wypłaty wynagrodzeń pracownikom, na skutek braku wypłaty środków przysługujących Spółce z tytułu refundacji, jak również stan pandemii, a co z tym związane rosnąca obawa pracowników, spowodowały złożenie przez pięciu pracowników spółki oświadczeń o rozwiązaniu ze spółką umów o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
[…] Prezes zarządu spółki w dniu 26 marca 2020 roku zwołał pilne spotkanie z pozostałymi pracownikami, celem omówienia bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki […] Zarząd spółki otrzymał deklarację wsparcia i chęci do dalszej pracy od wszystkich pracowników. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu, spółka po otrzymaniu refundacji z NCBiR, spłaciła część zobowiązań oraz skoncentrowała działania na budowaniu sprzedaży. Zintensyfikowane działania Zarządu zaowocowały nowymi zamówieniami oraz otworzyły pola do rozmów na produkty FlyTech UAV Sp. z o.o., co zauważalne było już w miesiącu kwietniu 2020 r. Niestety, wydłużający się okres pandemii i pojawienie się roszczeń odszkodowawczych jednego z byłych pracowników spółki oraz zajęcie w lipcu rachunku bankowego z dostępnym kredytem obrotowym, zarząd w dniu 30 lipca 2020 roku złożył do Sądu […] wniosek o ogłoszenie upadłości. Zarząd planuje zakończenie działalności do końca 2020 roku w konsekwencji złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości’.