Enika ma niewielkie problemy finansowe i się nie poddaje
Pomimo straty netto w 2022 roku, producent urządzeń elektronicznych i elektrycznych do pojazdów komunikacji miejskiej kontynuuje prace rozwojowe oraz opracowuje i wprowadza na rynek nowe produkty.
© Enika sp. z o.o.
Enika sp. z o.o. ma swoją główną siedzibę w Łodzi i zakład produkcyjny w Złotnikach, w gminie Dalików. W 2022 roku prowadziła ograniczoną politykę inwestycyjną z uwagi na problemy finansowe, wysoką inflację i niepewną sytuację rynkową, a zarazem przygotowywała budowę centrum badawczo-rozwojowego. Zabezpieczała też środki na zakup materiałów do realizacji dużych kontraktów i kompleksowe dostawy aparatury tramwajowej do nowych i modernizowanych wagonów oraz do ładowarek autobusów elektrycznych, w tym wodorowych. Nowe produkty, jakie opracowywała spółka to m.in. ładowarki pantografowe dużej mocy, przetwornice tramwajowe oraz przetwornice do zasilania infrastruktury kolejowej.
Z uwagi na dużą ilość urządzeń dostarczonych na rynek w ubiegłych latach, dużym źródłem przychodów Eniki stały się usługi dotyczące wyprodukowanych urządzeń, czyli odpłatne przeglądy i naprawy pogwarancyjne. W 2022 roku spółka zdobyła nowego klienta modernizującego tabor tramwajowy, z perspektywą długofalowej współpracy. Pozyskała też kolejne znaczące zamówienia do realizacji w roku 2023 i rozpoczęła realizację dużego kontraktu w zakresie aparatury tramwajowej dla klienta z Austrii oraz współpracę z innym klientem z tego kraju w zakresie dostaw na rynek kolejowy. Poważne problemy z realizacją kontraktu na aparaturę do nowych tramwajów we Lwowie spowodowała wojna w Ukrainie, w związku z czym dostawa wydłuży się do końca 2023 r.
Przychody Eniki ze sprzedaży w 2022 roku wyniosły 43 mln PLN, podobnie jak rok wcześniej. Zysk z działalności operacyjnej zmniejszył się z kwoty 1,8 mln PLN w 2021 roku do 0,4 mln PLN w roku ubiegłym. Strata netto, jaką odnotowała spółka w 2022 roku, wynosiła prawie minus 0,5 mln PLN, co oznacza dwukrotne zmniejszenie w porównaniu do wyników w 2021 roku (1 mln PLN). Udział eksportu wyniósł 8,9%.
© Enika sp. z o.o.
Głównymi przyczynami spadku wyników był drastyczny wzrost cen materiałów do produkcji (zwłaszcza komponentów elektronicznych), nośników energii i presja na wzrost płac. Spółka nie miała możliwości przeniesienia większych kosztów na ceny produkowanych urządzeń, z uwagi na podpisane w latach 2020-2021 kontrakty w ramach zamówień publicznych, które nie brały pod uwagę tego typu modyfikacji. Udało się jednak w trzech przypadkach podnieść ceny jednostkowe produktów, co częściowo zrekompensowało wzrost kosztów produkcji. Jednym z głównych źródeł problemów finansowych Eniki było zamrożenie znacznych środków w urządzeniach dostarczonych klientom, którzy opóźniali ich montaż na pojazdach, a tym samym wystawianie faktur końcowych. Ogromne znaczenie miały zakłócenia w łańcuchach dostaw, które powodowały konieczność gromadzenia zapasów niektórych komponentów. Kłopoty przysporzyła też konieczność dłuższego oczekiwania na refundację wydatków na projekt unijny.
Zatrudnienie w 2022 roku wynosiło 113 osób i praktycznie nie zmieniło się w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednym z powodów braku rotacji pracowników w firmie były szkolenia i wyjazdy na targi specjalistyczne, jak również podwyżki i benefity.
W swojej nowej strategii Enika zamierza udoskonalić system zarządzania i logistyki, zoptymalizować koszty stałe oraz koszty produkcji urządzeń wytwarzanych seryjnie, zbudować centrum badawczo-rozwojowe i ubiegać się o fundusze z UE na opracowanie i wdrożenie do produkcji nowatorskich urządzeń. Firma planuje też dalszą ekspansję na rynek ukraiński i zachodnioeuropejski oraz intensywny rozwój urządzeń z obszaru elektromobilności samochodowej, w tym infrastruktury ładowania pojazdów.
Opracowała Agnieszka Kubasik w oparciu o sprawozdanie finansowe Enika sp. z o.o. za rok 2022
Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!