
Łukasiewicz – ITR zainwestuje 25.6 mln PLN w zdolności produkcyjne
W ramach KPO sfinansowane zostaną prace nad powstaniem Laboratorium Obwodów Drukowanych i Montażu Elektronicznego, zajmującym się takimi technologiami jak hybrydowe układy drukowane, wypełnianie przelotek, układy wielowarstwowe czy aktywacja powierzchni i nanoszenia warstw ochronnych.
Projekt o nazwie Centrum Kompetencji Mikroelektroniki i Fotoniki jest wspólnym przedsięwzięciem trzech jednostek naukowych, finansowanym ze środków KPO: Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki (lider), Łukasiewicz – Instytutu Tele- i Radiotechnicznego oraz CEZAMAT PW, którego celem stworzenie nowej infrastruktury badawczo-rozwojowej. W ramach tego szeroko zakrojonego projektu Łukasiewicz – Instytut Tele- i Radiotechniczny zrealizuje prace o wartości 25.6 mln PLN i otrzyma dofinansowanie w wysokości 16.7 mln PLN.
W ramach zaplanowanych prac Łukasiewicz - Instytut Tele-i Radiotechniczny zmodernizuje pomieszczenia oraz zakupi i uruchomi aparaturę w ramach rozwoju Laboratorium Obwodów Drukowanych i Montażu Elektronicznego. Laboratorium wychodząc naprzeciw wyzwaniom stawianym współczesnej elektronice i fotonice, będzie realizować interdyscyplinarne badania rozwijając technologie obwodów drukowanych. Prace badawcze dotyczyć będą opracowania nowych rozwiązań w zakresie konstrukcji, doboru materiałów, optymalizacji procesów technologicznych i wytwórczych obwodów drukowanych oraz montażu i demontażu zespołów elektronicznych.
Prace w zakresie obwodów drukowanych dotyczyć będą tworzenia nowatorskich technologii. W zakresie systemów antenowych i transmisji planowane jest wytworzenie hybrydowych obwodów drukowanych. Duże znaczenie w ich wykonaniu odgrywa przygotowanie powierzchni przed procesami metalizacji i łączenia. Nowo powstała infrastruktura pozwoli na zoptymalizowanie parametrów wielu wykorzystywanych obecnie jak i planowanych do opracowania procesów technologicznych. Efektem prac będzie zmniejszenie wymiarów i masy obwodów drukowanych, co przekłada się na zwiększenie szybkości oraz jakości przesyłanych sygnałów.
Planowane są również badania ukierunkowane na rozwój technologii obwodów drukowanych o wysokiej skali integracji (High Density Interconnection) i poziomie niezawodności. Przykładem jest technologia Sequential Build-Up. Zastosowane zostaną nowoczesne technologie, takie jak ablacja laserowa, aktywacja plazmowa, registracja rentgenowska, laminowanie próżniowe czy selektywne nanoszenie powłok ochronnych.
Laboratorium zajmie się ponadto badaniem i rozwiązywaniem problemów dotyczących technologii montażu wyrobów elektronicznych. Część prac zostanie ukierunkowanych na badanie możliwości aplikacji wyrobów elektronicznych dla różnych sektorów gospodarki w tym elektroniki użytkowej, medycznej, motoryzacyjnej, zbrojeniowej, a także specjalizowanej elektroniki dla urządzeń eksploatowanych w warunkach przestrzeni kosmicznej.
O części realizowanej przez Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki pisaliśmy więcej w maju 2024. W ramach inwestycji zbudowane lub zmodernizowane będą następujące laboratoria Materiałów Funkcjonalnych, Przyrządów GaN i mikromontażu, Fotoniki Podczerwieni, Projektowania Układów Scalonych i Systemów Elektronicznych, Laboratorium Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii, Laboratorium Szkieł Specjalnych i Światłowodów oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów PW. Ta część projektu jest znacznie większa a realizacja całego projektu pochłonie 519.7 mln PLN (w tym dofinansowanie wyniesie 370.0 mln PLN)
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!