Łukasiewicz – PIAP i WCBKT S.A. łączą siły
Łukasiewicz – PIAP oraz Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. (WCBKT S.A.) nawiązały strategiczną współpracę w obszarze nowoczesnych technologii obronnych. List intencyjny w tej sprawie podpisali: prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Hubert Cichocki, dyrektor Łukasiewicz – PIAP, Piotr Szynkarczyk, oraz prezes zarządu WCBKT S.A., Roman Fiszer.
Współpraca obejmie obszary związane z robotyką mobilną, systemami wsparcia dla wojska oraz technologiami wspierającymi bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe. Istotnym elementem będzie także analiza możliwości uruchomienia wspólnych linii technologicznych, które umożliwią efektywną implementację innowacyjnych rozwiązań oraz optymalizację procesów produkcyjnych. Wspólne działania wpisują się w jeden z czterech strategicznych kierunków Sieci Badawczej Łukasiewicz, jakim jest obronność i bezpieczeństwo państwa.
Łukasiewicz – PIAP to wiodący ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie robotyki i automatyki. Jego technologie od lat znajdują zastosowanie w jednostkach Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej oraz innych służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. WCBKT S.A., będące częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych technologii dla lotnisk wojskowych oraz systemów wsparcia logistycznego.
Nowe projekty obejmą m.in. opracowanie kolejnych generacji robotów mobilnych do zastosowań wojskowych i służb mundurowych, rozwój zaawansowanych systemów wspierających logistykę i obsługę techniczną sprzętu wojskowego, a także integrację nowoczesnych linii technologicznych do produkcji i testowania tych rozwiązań. Planowane są również prace nad automatyzacją procesów operacyjnych oraz wdrażaniem innowacyjnych systemów zasilania i zarządzania energią dla infrastruktury obronnej. „Dzięki połączeniu kompetencji Łukasiewicz – PIAP i WCBKT S.A., powstaną technologie o kluczowym znaczeniu dla obronności i bezpieczeństwa państwa, odpowiadające na dynamicznie zmieniające się potrzeby sektora zbrojeniowego” – napisano w komunikacie prasowym.
„Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. (WCBKT S.A.) wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej i zajmuje się konstruowaniem i produkcją nowoczesnych urządzeń na potrzeby obronności. Warszawski zakład działa od ponad 50 lat w obszarze związanym z bezpieczeństwem. Zabezpiecza potrzeby Sił Zbrojnych RP od budowy prototypów laserowych i mikroskopów elektronowych poprzez urządzenia szkolno-treningowe, po sprzęt do naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP). Dla Łukasiewicz-PIAP współpraca z kolegami z WCKBT pozwala na rozszerzenie zdolności produkcyjnych i dalszy rozwój służących już w Wojsku Polskim robotów mobilnych i sprzętu specjalnego” – podano z kolei w poście na LinkedIn.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!