Polska
article miniature

Centrum Kompetencji Półprzewodnikowych InnoSemi zatwierdzone do finansowania

Polska zrobiła ważny krok w kierunku rewitalizacji przemysłu półprzewodnikowego i wzmocnienia swojej pozycji na europejskiej mapie technologicznej. Komisja niezależnych ekspertów programu Chips Joint Undertaking pozytywnie oceniła projekt utworzenia Centrum Kompetencji Półprzewodnikowych InnoSemi, co otwiera drogę do jego finansowania w ramach wezwania Chips 2024-CCC-1.

Centrum Kompetencji Półprzewodnikowych InnoSemi to przełomowa inicjatywa, której głównymi celami są rewitalizacja polskiego przemysłu półprzewodnikowego i jego integracja ze środowiskiem europejskim. Projekt został przygotowany przez zespół sześciu instytucji, na czele z Łukasiewicz – Instytutem Mikroelektroniki i Fotoniki, pod kierownictwem dr. Marcina Kraski PhD.

Dzięki sprawnej koordynacji Marcina Kraski PhD i zaangażowaniu pracowników Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki, a także przedstawicieli konsorcjantów udało się w krótkim czasie przygotować wniosek do selekcji krajowej, a następnie złożyć wniosek europejski” – napisano w komunikacie opublikowanym na LinkedIn.

Jesteśmy liderem projektu, jednakże równie ważni są pozostali członkowie zespołu, entuzjastycznie nastawieni na realizację ambitnych zadań w projekcie na rzecz polskiego sektora mikroelektroniki i fotoniki” – dodał Łukasiewicz - IMF

W skład konsorcjum wchodzą:

·       Łukasiewicz – IMiF

  • Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji,
  • Łukasiewicz - PORT,
  • Politechnika Łódzka,
  • Politechnika Poznańska,
  • Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki.

Centrum InnoSemi będzie pełniło kluczową rolę w budowie nowoczesnego ekosystemu, łącząc świat nauki, przemysłu i administracji publicznej. W ramach projektu zaplanowano:

  • Wsparcie MŚP i instytucji badawczych poprzez dostęp do linii pilotażowych, transfer technologii oraz doradztwo technologiczne.
  • Rozwój kompetencji i podnoszenie poziomu wiedzy z technologii półprzewodnikowych poprzez zaawansowane szkolenia i programy edukacyjne.
  • Integrację z międzynarodowymi projektami B+R, umożliwiając polskim zespołom udział w globalnych inicjatywach badawczych.

Projekt zakłada również dynamiczną współpracę z partnerami komercyjnymi i administracyjnymi, co ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.

Niezwykle ważnym zadaniem Centrum InnoSemi będzie integracja i współpraca z podmiotami naukowymi, badawczymi i komercyjnymi oraz z administracją publiczną, by stworzyć ekosystem sprzyjający rozwojowi branży i podniesieniu innowacyjności polskiej gospodarki” – poinformowała Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytutu.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!