
Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości
Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Triggo szuka nowej drogi, Genomtec dzieli aktywa, a Scanway celuje w orbitę i GPW.
Triggo zawiesza operacje i szuka nowej drogi rozwoju
Triggo – spółka notowana na NewConnect, która prowadziła prace nad miejskim pojazdem elektrycznym – formalnie rozpoczęła przegląd opcji strategicznych.
„Proces ten ma na celu przeanalizowanie i wybór najkorzystniejszego sposobu realizacji długoterminowego rozwoju spółki, prowadzącego do maksymalizacji jej wartości” – napisano w komunikacie giełdowym.
Firma poinformowała, że działalność operacyjna została nieformalnie wstrzymana. Powodem były m.in. niekorzystne wyniki finansowe – 2024 rok spółka zakończyła stratą w wysokości 783 tys. PLN. Akcje Triggo straciły 75 % wartości w porównaniu z notowaniami sprzed roku i aż 99% względem debiutu giełdowego z listopada 2021 roku.
W raporcie za IV kwartał podkreślono, że choć firma wstrzymała działalność, wciąż posiada wartościowe aktywa. To one dają nadzieję na ewentualne wznowienie projektu i powrót do koncepcji elektrycznego pojazdu miejskiego. Triggo nie wyklucza jednak zmiany kierunku działalności – przegląd strategiczny, który ma zakończyć się do końca tego roku, może prowadzić do głębokich zmian.
„Przegląd opcji strategicznych obejmować będzie m.in.: kontynuowanie obecnie prowadzonej działalności z ewentualnym partnerstwem kapitałowym w porozumieniu z inwestorem strategicznym, bądź pozyskanie inwestora finansowego w celu wsparcia procesu wznowienia prac badawczo-rozwojowych nad projektem pojazdu Triggo, zmianę (w tym rozszerzenia) profilu działalności, rozwój spółki poprzez przejęcia innych podmiotów prowadzących działalność w obszarze obecnie prowadzonej działalności spółki lub w innym obszarze, przeprowadzenie alternatywnej transakcji o innej strukturze, która będzie uwzględniała najlepiej pojęty interes spółki i jej akcjonariuszy” – dodano.
Zarząd tłumaczy rozpoczęcie przeglądu przedłużającymi się trudnościami w pozyskaniu partnerów technologicznych i finansowych oraz ogólnymi zmianami zachodzącymi na rynku motoryzacyjnym.
„Decyzja została podjęta w konsekwencji zmian na rynku motoryzacyjnym, a także w konsekwencji przedłużającego się procesu pozyskiwania partnerów do rozwoju i komercjalizacji posiadanych przez spółkę rozwiązań w zakresie pojazdu Triggo” – napisano w komunikacie.
„W czasie trwania przeglądu opcji strategicznych i do podjęcia wiążącej decyzji co do wyboru konkretnej opcji strategicznej, spółka będzie nadal konsekwentnie realizować swoją działalność, w zakresie rozwoju oraz komercjalizacji posiadanych rozwiązań miejskiego pojazdu elektrycznego Triggo” – zakończono.
Genomtec reorganizuje strukturę. Dwie nowe spółki celowe w związku z procesem M&A
Genomtec, spółka MedTech specjalizująca się w diagnostyce genetycznej, powołała do życia dwie spółki celowe – GMT ID oraz GMT Genomics. To element przygotowań do potencjalnych działań w ramach fuzji i przejęć (M&A), jak poinformowała spółka w oficjalnym komunikacie.
Do nowo utworzonych podmiotów mają zostać wniesione aktywa – zarówno materialne, jak i niematerialne – związane z kluczowymi obszarami działalności Genomtecu. GMT ID przejmie zasoby projektu Genomtec ID, natomiast GMT Genomics skupi się na rozwiązaniach z obszaru Onco-SNAAT.
Projekt Onco-SNAAT skupia się na opracowaniu technologii i systemu do detekcji mutacji w obszarze onkologii klinicznej, wykorzystując rozwiązanie lab-on-chip i techniki izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych. Urządzenie Genomtec ID służy z kolei do szybkiego wykrywania zakażeń w punktach opieki zdrowotnej.
Spółka uzyskała już wstępną pozytywną decyzję Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz korzystną interpretację podatkową, która potwierdza, że wniesienie składników majątku do spółek celowych będzie neutralne podatkowo. Genomtec oczekuje również na decyzję Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Wcześniej firma informowała, że zmiany strukturalne są odpowiedzią na oczekiwania potencjalnych partnerów zainteresowanych współpracą w ramach procesu M&A. Reorganizacja ma ułatwić dalsze rozmowy i zwiększyć przejrzystość operacyjną w kluczowych obszarach technologicznych.
Scanway przyspiesza. W 2025 roku większe teleskopy, nowe misje i droga na GPW
Rok 2025 ma być dla Scanway czasem intensyfikacji prac inżynieryjnych i testowych nad zaawansowanymi systemami optycznymi, które znajdą zastosowanie w konstelacjach satelitarnych i misjach kosmicznych. Spółka zapowiada rozwój większych instrumentów optycznych i przygotowania do lotów orbitalnych planowanych na 2026 rok. Działania te wpisują się w dynamiczny rozwój firmy, który był widoczny już w minionym roku – przychody Scanway sięgnęły 12,5 mln PLN, co oznacza wzrost o 78% rdr.
- 2024 r. był rokiem, który był mocno zorientowany na design. 2025 r. to jest mocny focus na to, żeby składać, integrować i testować modele inżynierskie i częściowo modele lotne, które będą w 2026 roku leciały w kosmos i będą walidowane - powiedział Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.
W segmencie Space priorytetem dla Scanway są konstelacje, sektor obronny, misje księżycowe oraz duże projekty publiczne wspierane m.in. przez ESA. Jak podkreślił Mikołaj Podgórski, rynek oczekuje coraz wyższej rozdzielczości obrazowania satelitarnego, co wymusza rozwój większych teleskopów. W 2024 roku firma zawarła strategiczne umowy o łącznej wartości 5,6 mln EUR, w tym kontrakt z Marble Imaging z Niemiec (3,2 mln EUR) oraz z południowokoreańską firmą Nara Space (2,4 mln EUR)
- Konstelacje i większe instrumenty optyczne jest to kierunek, w którym idzie rynek. [...] Rynek chce dostępu do coraz lepszych zdjęć o wysokiej rozdzielczości i to wymaga po prostu dużych teleskopów. Mamy też sektor obronny, który jest mocno powiązany z obszarem Space. [...] Musimy też patrzeć na duże programy publiczne, bo jest to wysoka pula środków finansowych, które są dostępne czy to poprzez ESA, czy inne programy w Europie – dodał Podgórski.
W tym roku Scanway weźmie udział w misji księżycowej realizowanej wspólnie z Intuitive Machines oraz w wyniesieniu konstelacji satelitarnej PIAST, przygotowywanej dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Jednocześnie spółka pracuje nad komercjalizacją autorskiego systemu wizyjnego HYDRA w przemyśle.
- W 2025 roku widzimy stopniowe ożywienie w sektorze przemysłowym, więc otoczenie biznesowe może sprzyjać szerszej komercjalizacji systemu HYDRA, czyli naszemu autorskiemu systemowi wizyjnemu, który zwiększa poziom automatyzacji poprzez wykorzystanie algorytmów przetwarzania obrazów, w tym machine learning oraz skanerów hiperspektralnych - powiedział Radosław Charytoniuk, CSO Scanway.
Na koniec 2024 roku backlog spółki wyniósł 17,1 mln PLN – niemal pięciokrotnie więcej niż rok wcześniej. EBITDA była dodatnia i wyniosła 0,29 mln PLN, mimo straty netto na poziomie 1,42 mln PLN. W październiku spółka pozyskała 3,5 mln PLN brutto z emisji publicznej na przyspieszenie inwestycji. W połowie 2025 roku Scanway planuje złożyć prospekt emisyjny do KNF i liczy na debiut na głównym rynku GPW jesienią.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!