Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Polska zyskuje nowego, krajowego operatora komunikacji satelitarnej, Kulczyk Investments i Nvidia budują superkomputer w Poznaniu, a francuski start-up MaiaSpace informuje o podpisaniu strategicznej umowy z Instytutem Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz (ILOT) oraz Thaliana Space.

ComStellation – nowy gracz na polskim rynku komunikacji satelitarnej

Polska zyskała nowego, krajowego operatora komunikacji satelitarnej. Firma ComStellation oficjalnie rozpoczęła działalność, oferując bezpieczne i elastyczne rozwiązania dla administracji publicznej, sektora obronnego oraz strategicznych obszarów gospodarki. Stoją za nią dwie postacie z wieloletnim doświadczeniem w branży technologii i mediów – Robert Kroplewski i Marcin Ornass-Kubacki.

„Z dumą ogłaszamy uruchomienie naszych innowacyjnych usług komunikacji satelitarnej, dedykowanych zapewnianiu bezpiecznej i niezawodnej łączności dla sektorów rządowych i obronnych oraz sektora prywatnego” czytamy na stronie internetowej.

ComStellation celuje w rynek instytucjonalny oraz korporacyjny, oferując usługi w pasmach Ku i Ka zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa. Operator zapewnia ogólnokrajowy i międzynarodowy zasięg, elastyczność konfiguracji oraz integrację z wymaganiami klienta końcowego. „Oferujemy usługi oparte na paśmie Ku, zapewniające łączność w całej Europie, w tym na terenie Ukrainy. Opracowujemy dedykowane rozwiązania w paśmie Ka, aby sprostać unikalnym potrzebom naszych klientów”.

Spółka stawia na ochronę danych – ich integralność i poufność to fundament oferty kierowanej do struktur państwowych i sektora bezpieczeństwa. „Nasze rozwiązania spełniają najwyższe standardy ochrony danych oraz efektywności operacyjnej”.

Na czele ComStellation stoi Robert Kroplewski – prawnik specjalizujący się w mediach elektronicznych, cyfrowych regulacjach oraz konwergencji nowych technologii. Przez osiem lat pełnił funkcję pełnomocnika Ministra Cyfryzacji, gdzie zajmował się programowaniem strategicznym i dyplomacją cyfrową. Wcześniej związany był m.in. z KRRiT, Telewizją Polską i Polską Grupą Zbrojeniową. Doradzał też instytucjom międzynarodowym takim jak Komisja Europejska, NATO, OECD czy UNESCO.

Stanowisko dyrektora operacyjnego objął Marcin Ornass-Kubacki, były prezes Astra Central Eastern Europe. Przez lata związany był z SES, gdzie kierował rozwojem rynku satelitarnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. „Był także jednym z inicjatorów rozbijania monopolu telewizji państwowej, co doprowadziło do bardziej zróżnicowanego i konkurencyjnego rynku nadawczego”.

„W obliczu wyzwań regionalnych, takich jak sytuacja w Ukrainie, priorytetem Polski powinno być rozwijanie niezależnych usług komunikacyjnych. Bezpieczne rozwiązania satelitarne są kluczowe dla wzmocnienia współpracy w Europie. Programy takie jak GovSatCom oraz GeoSat są fundamentem budowania silniejszych zdolności komunikacyjnych w regionie”.

Kulczyk Investments i Nvidia budują superkomputer w Polsce

Kulczyk Investments ogłosił strategiczne partnerstwo z Nvidią, którego celem jest budowa jednego z najpotężniejszych superkomputerów w Europie Środkowo-Wschodniej. Infrastruktura zostanie oparta na nowej generacji układów GPU Blackwell i powstanie w Poznaniu – w ośrodku należącym do Beyond.pl, spółki z grupy Kulczyk Investments.

Zgodnie z zapowiedziami, superkomputer powstający w Poznaniu ma znaleźć się wśród dziesięciu najwydajniejszych systemów tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Projekt będzie bazować na komponentach Nvidii, która zdominowała globalny rynek rozwiązań obliczeniowych dla sztucznej inteligencji i HPC.

Zdaniem prezesa Kulczyk Investment Dawida Jakubowicza, największą wartością projektu jest niezależność – zarówno infrastrukturalna, jak i prawna. Wszystkie dane będą przetwarzane w Unii Europejskiej, w certyfikowanych centrach danych należących do Beyond.pl.

- Podpisaliśmy strategiczne partnerstwo z Nvidią. Jako pierwsi w regionie budujemy superkomputer na bazie chipów Blackwella Nvidii, który będzie zlokalizowany w Poznaniu. Będzie to 'GPU as a service', czyli zapewniamy suwerenność danych, będą one przetwarzane w Polsce, w Unii Europejskiej, pod tutejszym prawem. To będzie jeden z 10 najmocniejszych komputerów w tym regionie świata poinformował Dawid Jakubowicz.

Projekt realizowany jest w oparciu o infrastrukturę Beyond.pl – firmy z ponad 20-letnim doświadczeniem w świadczeniu usług data center i przetwarzania danych. Spółka jest właścicielem centrów danych zlokalizowanych w Poznaniu, w tym jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej – Data Center 2, certyfikowanego na poziomie ANSI/TIA-942 Rated 4.

- Jesteśmy pionierami. Uważam, że to trzeba robić - robić biznes, a nie oglądać się na cła, zamęt związany z polityką. Podchodźmy do tego transakcyjnie. Firmy amerykańskie chcą robić biznes - skomentował Jakubowicz.

Polska technologia napędza europejską rakietę wielokrotnego użytku

Francuski start-up MaiaSpace poinformował o podpisaniu strategicznej umowy z Instytutem Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz (ILOT) oraz Thaliana Space. Celem porozumienia jest opracowanie i dostarczenie silników na ciekłe materiały pędne dla członu manewrowego rakiety wielokrotnego użytku – Colibri. To znaczący krok dla polskiego sektora kosmicznego, który po raz kolejny zaznacza swoją obecność w projektach o europejskim znaczeniu.

Rakieta MaiaSpace to pierwszy w Europie system nośny, którego dolny stopień ma być odzyskiwany po pionowym lądowaniu na barce morskiej – na wzór rozwiązań SpaceX. Projektowana jednostka Colibri (tzw. kick-stage), odpowiedzialna za precyzyjne umieszczanie ładunków na orbitach, zostanie wyposażona w silniki o ciągu 420 N, opracowane w oparciu o technologie Łukasiewicz – ILOT. Jednostki napędowe będą wykorzystywać 98% nadtlenek wodoru jako utleniacz – komponent ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.

Polska jednostka badawcza odpowiada za dopracowanie wersji lotnej silnika oraz przeprowadzenie testów gorących, aby spełniał on rygorystyczne normy bezpieczeństwa, osiągów i ochrony środowiska.

- Rozwój i komercjalizacja ekologicznych systemów napędowych leżą u podstaw naszej misji wspierania technologii kosmicznych. Jesteśmy przekonany, że opracowany silnik spełni wymagania i stanie się filarem zrównoważonego transportu w przestrzeni kosmicznej. Ta współpraca opiera się na doskonałym modelu biznesowym, który tworzy solidne fundamenty sukcesu dwóch obiecujących europejskich start‑upów – MaiaSpace i Thaliana Space zaznaczył dr inż. Sylwester Wyka, p.o. Dyrektora Łukasiewicz – ILOT.

Ważną rolę w projekcie odegra Thaliana Space – nowy start-up rozwijany jako spin-off Łukasiewicz – ILOT. Firma przejmie odpowiedzialność za produkcję i dostawy silników, a podpisana umowa ma przyspieszyć jej rozwój i ugruntować pozycję na rynku zaawansowanych technologii kosmicznych.

- To porozumienie to ważny krok naprzód dla Thaliana Space w miarę naszego dalszego rozwoju na rynku technologii kosmicznychskomentował Błażej Marciniak, prezes Thaliana Space.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!