Embargo na chipy AI uderza w Polskę. Eksperci: Na restrykcjach zyskają Chiny
Jak podaje „Rzeczpospolita”, kontrowersyjne regulacje dotyczące eksportu zaawansowanych amerykańskich półprzewodników mogą zahamować rozwój polskiej branży sztucznej inteligencji, jednocześnie wzmacniając pozycję Chin na globalnym rynku technologii AI.
Choć Donald Trump w pierwszym dniu urzędowania wycofał wiele rozporządzeń poprzedniej administracji, pozostawił w mocy regulacje ograniczające sprzedaż zaawansowanych chipów AI do krajów spoza „pierwszej ligi” partnerów USA. Polska, zaliczona do tzw. drugiej kategorii (Tier 2), została objęta limitami importowymi wynoszącymi 50 tys. chipów, z możliwością rozszerzenia do 100 tys. pod określonymi warunkami. Eksperci uważają, że te ograniczenia mogą zahamować ambitne projekty rozwijane nad Wisłą, takie jak budowa modelu językowego Bielik czy rozwój superkomputerów.
– Każde restrykcje dotyczące dostępu do chipów AI są problemem dla polskich firm i jednostek badawczych – twierdzi Piotr Biegun z Algolytics i AI Chamber, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Analitycy podkreślają, że choć Polska obecnie nie potrzebuje tak dużej liczby procesorów, brak możliwości ich swobodnego zakupu ogranicza potencjał innowacyjny i wizerunek kraju w branży technologicznej.
Jak zauważa Borys Stokalski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Meta używa ponad 100 tys. procesorów Nvidia do trenowania swoich zaawansowanych modeli, a superkomputery w Europie Zachodniej wykorzystują dziesiątki tysięcy takich chipów. – Włączenie Polski do krajów drugiej kategorii pokazuje, że nie jesteśmy kluczowym graczem w obszarze AI na świecie. To też pstryczek w nos dla polskiej dyplomacji – mówi Stokalski cytowany przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej”.
Eksperci ostrzegają, że ograniczenia w dostępie do amerykańskich chipów mogą zmusić Polskę i inne kraje z Tier 2 do poszukiwania alternatyw w Chinach. Dziennikarze Euronews piszą, że taki scenariusz może przyspieszyć rozwój chińskiego sektora półprzewodników i zmniejszyć przewagę technologii amerykańskiej.
- Widzieliśmy, jak chińskie startupy wypuszczają modele AI, które są równie dobre, jeśli nie lepsze, niż modele AI firm amerykańskich, a robią to w sposób, który nie wymaga dostępu do tych samych wysokiej jakości chipów, z jakich korzystają lub na których są trenowane modele AI w USA – powiedział Matthew Eitel, szef think tanku w Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA), w wywiadzie dla Euronews Next. - Myślę, że istnieją uzasadnione obawy, iż te same kontrole eksportowe, które mają na celu spowolnienie postępu Chin, w dłuższej perspektywie mogą go faktycznie przyspieszyć – dodał.
Podobnego zdania jest Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments. Twierdzi on, że USA ryzykują, iż dotychczasowi sojusznicy zwrócą się ku Państwu Środka: – Na drugim biegunie są Chiny. Administracja amerykańska swoim ruchem może zmusić swoich wiernych sojuszników do sięgnięcia po rozwiązania z Państwa Środka. W dłuższej perspektywie nie będzie to na rękę nikomu prócz Chińczyków. Mam nadzieję, że ten argument doprowadzi do tego, że wkrótce usłyszymy o zdjęciu restrykcji z naszego kraju.
Choć chińska produkcja chipów AI wciąż ustępuje amerykańskiej, kraj ten dynamicznie nadrabia zaległości. Firma DeepSeek zaprezentowała niedawno nowy model AI, który – jak twierdzi – dorównuje technologii OpenAI.
Dziennikarze Euronews piszą, że decyzja o umieszczeniu naszego państwa w drugiej kategorii krajów rodzi pytania nie tylko o technologiczne ambicje Polski, ale także o spójność polityki amerykańskiej wobec kluczowych sojuszników. - To, że Polska nie znajdzie się w pierwszej lidze, może stanowić problem dla UE, ponieważ kraj ten ‘stał się filarem bezpieczeństwa Europy Wschodniej ze względu na swoją rolę w budowaniu koalicji i przewodzeniu działaniom NATO na rzecz wsparcia Ukrainy’ – ocenia euronews, powołując się na słowa Matthew Eitel’a. Wedug szef think tanku w Centrum Analiz Polityki Europejskiej włączenie naszego kraju do Tier 2 jest sygnałem, że Waszyngton nie postrzega Polski jako priorytetowego partnera w obszarze technologii AI: – Wykluczenie Polski z pierwszej grupy to wyzwanie dla całej Unii Europejskiej.
Źródło: Rzeczpospolita, Euronews
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!