
FONET-NAVY na morzu. GRUPA WB kontynuuje dostawy systemów łączności dla floty
GRUPA WB zrealizuje kolejne dostawy systemu FONET-NAVY – morskiej wersji platformy komunikacyjnej, która wywodzi się z powszechnie stosowanego rozwiązania lądowego. Nowe zamówienie wpisuje się w szerszy program modernizacji floty jednego z państw-użytkowników i potwierdza skuteczność przyjętej strategii unifikacji technologii morskich i lądowych.
FONET-NAVY to cyfrowy system łączności wewnętrznej dla okrętów, opracowany na bazie sprawdzonej platformy FONET stosowanej w pojazdach wojskowych. Oryginalna wersja systemu znalazła zastosowanie w dziesiątkach tysięcy pojazdów na całym świecie. Produkowana jest w Polsce i w kilku innych państwach - na licencji, w tym w Stanach Zjednoczonych. Wersja morska zachowuje kluczowe funkcje poprzednika – zapewnia niezawodną łączność między członkami załogi, integrację wszystkich radiostacji, rozgłaszanie komunikatów i alarmów, a przy tym jest odporna na trudne warunki środowiskowe.
„W oparciu o sprawdzone rozwiązanie GRUPA WB opracowała morską wersję FONET-NAVY, w jak największym stopniu zunifikowaną z odmianą lądową. Pierwsza platforma komunikacji okrętowej została dostarczona dwa lata temu i sprawdzona z wynikiem pozytywnym przez użytkownika. Obecne zamówienie obejmuje kolejne transze systemu FONET-NAVY” – czytamy w komunikacie prasowym Grupy WB.
System FONET-NAVY składa się z trzech podstawowych urządzeń: jednostki centralnej, wzmacniacza radiowęzłowego oraz pulpitów operatorskich. Jednostka centralna umożliwia podłączenie do 30 stanowisk operatorskich, środków łączności radiowej i urządzeń wymiany danych. W przypadku większych okrętów możliwe jest kaskadowe łączenie kilku jednostek centralnych.
Wzmacniacz radiowęzłowy to dwukanałowe urządzenie służące do wzmacniania mocy sygnałów rozgłośni radiowęzłowej wewnętrznej, zewnętrznej lub w obu sieciach jednocześnie. Umożliwia rozgłaszanie komunikatów i sygnałów (w tym alarmowych) w oparciu o głośniki w kajutach, pomieszczeniach operacyjnych, korytarzach oraz na pokładzie.
Pulpit operatorski z kolei jest konsolą z wbudowanym głośnikiem i mikrofonem. Umożliwia bezprzewodową komunikację na stanowiskach operatorskich. Do konsoli można podłączyć hełmofony lub mikrotelefony na bardziej wymagających stanowiskach bojowych, lub technicznych. Wbudowany wyświetlacz i klawiatura pozwalają na dostęp do różnych funkcji.
„Zaletą FONET-NAVY jest możliwość prowadzenia okablowania bez złączy również z wykorzystaniem istniejących instalacji. Urządzenia mogą być montowane w zabudowie paneli operatorskich i na zewnętrznych stanowiskach bojowych. FONET-NAVY charakteryzuje odporność środowiskowa dla warunków morskich. Zasilanie systemu dopasowane zostało do warunków okrętowych” - dodano.
GRUPA WB postawiła na unifikację architektury systemu, co przynosi konkretne korzyści: obniża koszty, ułatwia serwisowanie i modernizację, a także zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo. Pierwsza dostawa FONET-NAVY miała miejsce dwa lata temu i została pozytywnie oceniona przez użytkownika.
„Ze względu na elastyczność i prostotę systemu FONET-NAVY, przy jednoczesnym zapewnieniu wyrafinowanych funkcji łączności, biorąc pod uwagę podatność na łatwe i szybkie rozbudowy oraz modernizacje, okrętowa platforma komunikacji będzie mogła z powodzeniem służyć przez najbliższe dziesięciolecia”.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!