
Creotech na fali – Trigon DM rekomenduje „kupuj”, a ESA zleca satelity za 52 mln EUR
Creotech Instruments wyraźnie przyspiesza. Spółka notowana na GPW podpisała właśnie wartą niemal 52 mln EUR umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na budowę konstelacji co najmniej trzech satelitów obserwacyjnych. W tym samym czasie analityk Trigon DM wznowił rekomendację dla jej akcji, dając wyraźny sygnał: „kupuj”.
Zaledwie kilka miesięcy po podpisaniu największego w historii firmy kontraktu z Agencją Uzbrojenia na projekt Mikroglob – wartego 556,7 mln PLN brutto – Creotech Instruments sięga po kolejne zlecenie o strategicznym znaczeniu. Camila, finansowana pośrednio z krajowego budżetu przez zwiększoną składkę do ESA, ma nam zapewnić dostęp do zaawansowanej infrastruktury satelitarnej. Wartość całego przedsięwzięcia, którego celem jest budowa konstelacji minimum trzech satelitów obserwacyjnych do końca 2027 roku, wynosi 52 mln EUR. Połowa tej kwoty przypadnie liderowi konsorcjum, czyli Creotechowi. Polska firma zajmie się dostawą kompletnych platform satelitarnych.
„Zarząd spółki Creotech Instruments informuje, że podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu, pn. „COUNTRY AWARENESS MISSION IN LAND ANALYSIS - CAMILA” („CAMILA”), w którym Creotech Instruments S.A., będzie pełnił rolę lidera projektu oraz dostawcy kompletnych platform satelitarnych wyposażonych w ładunki optyczne i radarowe wybranych partnerów. Celem projektu CAMILA jest budowa konstelacji minimum trzech satelitów obserwacyjnych, segmentu naziemnego, wyniesienie satelitów oraz zarządzanie misją” – podał Creotech Instruments w komunikacie.
Satelity, które powstaną w ramach projektu, będą służyć polskiej administracji. Wykorzystane zostaną m.in. do monitorowania upraw, nadzoru nad infrastrukturą krytyczną i zarządzania kryzysowego.
Dla analityków z Trigon Domu Maklerskiego intensywny rozwój spółki to jasny sygnał dla inwestorów. W opublikowanej 7 kwietnia rekomendacji Piotr Chodyra zalecił „kupuj” z ceną docelową akcji 320 PLN. Ekspert szacuje, że sam kontrakt Mikroglob może przynieść firmie odpowiednio 21, 25 i 51 mln PLN skorygowanego zysku netto w latach 2025–2027. Z kolei projekt Camila ma potencjał do wygenerowania dodatkowych 33 mln PLN EBITDA i 35 mln PLN zysku netto w latach 2025–2028.
W raporcie podkreślono rosnące znaczenie przestrzeni kosmicznej dla bezpieczeństwa narodowego oraz dążenie Unii Europejskiej do uniezależnienia się od amerykańskich technologii. Analitycy Trigon DM oceniają, że te trendy będą napędzać finansowanie programów kosmicznych, z czego skorzystają m.in. takie firmy jak Creotech Instruments.
„W miarę jak przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej krytyczną domeną dla bezpieczeństwa narodowego i strategicznej autonomii, wspierane przez państwo wydatki na obronę w całej Europie będą odgrywać kluczową rolę. W naszej ocenie konieczność zredukowania zależności UE od amerykańskich technologii kosmicznych, a także zlikwidowania transatlantyckiej luki w potencjale przemysłowym będą napędzać wzrost finansowania programów kosmicznych w państwach członkowskich UE i poprzez budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej” - napisano w raporcie.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!