Polska
article miniature

Creotech planuje gigantyczną emisję akcji

Creotech Instruments, lider polskiej branży kosmicznej notowany na warszawskiej giełdzie, planuje emisję akcji, by sfinansować realizację programu Mikroglob. Umowa z Agencją Uzbrojenia, warta 453 mln PLN, obejmuje budowę czterech mikrosatelitów oraz systemów kontroli i przetwarzania danych.

Tuż przed świętami Creotech Instruments zawarł kontrakt z państwową Agencją Uzbrojenia o wartości 453 mln PLN netto. Umowa dotyczy realizacji programu Mikroglob, w ramach którego powstaną cztery mikrosatelity oparte o rozwijaną przez spółkę platformę HyperSat, wyposażone w instrumenty optyczne umożliwiające pozyskiwanie i przesyłanie do segmentu naziemnego danych obrazowych Ziemi w zakresie fal odpowiadających pasmom bliskiej poczerwieni oraz światła widzialnego. Część naziemna ma składać się z dwóch segmentów: Kontroli Misji oraz Przetwarzania Danych Obrazowych. Zadaniem tego pierwszego będzie dwukierunkowa komunikacja z satelitami, włączając odbieranie poprzez stacje naziemne napływających danych telemetrycznych i obrazowych, które w dalszej kolejności będą przetwarzane przez wyspecjalizowany do tych zadań Segment Przetwarzania Danych Obrazowych.

Aby sfinansować część kosztów związanych z projektem, firma planuje zwrócić się do inwestorów giełdowych o wsparcie kapitałowe. Zwołane na 30 stycznia nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki ma podjąć decyzję o emisji do 475 tys. akcji. Przy obecnym kursie ich wartość wyniosłaby około 75 mln PLN.

Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, podkreśla strategiczne znaczenie programu Mikroglob. - W celu maksymalizacji sprawnego oraz efektywnego poprowadzenia programu Mikroglob zamierzamy dodatkowo wzmocnić kapitałowo spółkę poprzez emisję nowych akcji. To obecnie najważniejszy w polskiej branży kosmicznej kontrakt i jego realizacja to wyjątkowe wyróżnienie, ale także ogromna odpowiedzialność. Dodatkowe środki pozwolą nam skoncentrować się na zadaniu i w efekcie rozszerzyć zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy obserwacji Ziemi tłumaczy.

Emisja zostanie przeprowadzona bez prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy, choć spółka deklaruje chęć zapewnienia prawa pierwszeństwa tym inwestorom, którzy posiadają określoną liczbę akcji. Oferta ma być skierowana głównie do inwestorów kwalifikowanych oraz tych, którzy zainwestują co najmniej 100 tys. EUR. Pierwszeństwo w objęciu nowych akcji będą mieli akcjonariusze dysponujący co najmniej 0,5 proc. udziałów w firmie.

- W latach 2025-26 planowanych do wyniesienia jest już co najmniej siedem satelitów opartych o naszą platformę HyperSat, z czego cztery to mikrosatelity w projekcie Mikroglob. Dla zwiększenia bezpieczeństwa tego projektu do czasu otrzymania pierwszych zaliczek planujemy pozyskać dodatkowe finansowanie poprzez emisję akcji. W dalszych etapach zakładamy finansowanie istotnej części wydatków i nakładów z rozliczanych zaliczek, a także spodziewamy się dostępności finansowania dłużnego jako opcjonalnego narzędzia, z którego będziemy mogli skorzystać mówi Grzegorz Brona.

Spółka zapowiedziała także emisję do 107 tys. walorów w ramach programu motywacyjnego. Ich wartość przy obecnym kursie wynosi około 17 mln PLN. Akcje zostaną przyznane kluczowym pracownikom pod warunkiem pomyślnej realizacji programu Mikroglob do 2027 roku.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!