Polska
article miniature

Creotech Instruments: Polski lider technologii kosmicznych przyspiesza

Do końca pierwszego kwartału 2025 roku Creotech Instruments uruchomi halę produkcji systemów satelitarnych. W zakładach w Piasecznie powstawać będzie od 10 do 20 satelitów rocznie – poinformował prezes Grzegorz Brona podczas GPW Innovation Day.

Polska firma Creotech Instruments, lider w branży technologii kosmicznych, intensyfikuje działania na rynku satelitarnym. Jak zapowiedział prezes spółki, do końca pierwszego kwartału 2025 roku zakłady w Piasecznie zyskają nową infrastrukturę, umożliwiającą kompleksową produkcję systemów satelitarnych – od projektowania, przez integrację, po wstępne testy.

W Piasecznie znajdują się już hale produkcyjne, w których wytwarzamy komponenty i podsystemy satelitarne, a od końca pierwszego kwartału roku 2025 będzie tam również zlokalizowana produkcja systemów satelitarnych z możliwością budowy, składania i integracji oraz wstępnego testowania od 10 do 20 satelitów roczniewyjaśnił Grzegorz Brona.

Podczas prezentacji podkreślono, że na początku 2025 roku spółka osiągnie zdolność do produkcji 10 satelitów rocznie. W kolejnym roku firma planuje podwoić tę liczbę, zwiększając moce produkcyjne do 20 jednostek rocznie.

Od projektów badawczych do pełnej produkcji

Spółka, która zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 roku, dynamicznie rozwija swoje portfolio projektowe. Do kluczowych inicjatyw należą projekty PIAST, Twardowski, Plasma Observatory, SBOM czy Space Weather Nanosatelites. Jak wskazał prezes firmy Grzegorz Brona, Creotech Instruments dysponuje już pełnym łańcuchem wartości, co umożliwia dostarczanie zintegrowanych rozwiązań zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego.

- Realizujemy kilka kolejnych projektów PIAST, Twardowski (wszystko wskazuje, że studium wykonalności będzie sukcesem), umowę z OHB (liczymy, że uzyskamy tu całkowite zamówienie w 2025), Plasma Observatory (faza początkowa, ale po 2025 mamy nadzieje na rozszerzenie o fazę wykonawczą), SBOM – obserwacja śmieci kosmicznych (mamy nadzieje ze po fazie 0A dostaniemy zlecenie na produkcję całego satelity), Space Weather Nanosatelites (informacja o wygranej w przetargu była ostatnio, jak pokażemy wykonalność, to projekt mógłby zakończyć się zamówieniem na konstelację) powiedział Grzegorz Brona.

Z kolei wiceprezes Jacek Kosiec podkreślił, że spółka jest gotowa przejść do fazy produkcyjnej w 2026 roku. - W tej chwili już przechodzimy do fazy wdrożeniowej. W 2025 roku zamierzamy kolejne satelity przetestować, ale to już będą też satelity częściowo produkcyjne. Natomiast od 2026 roku sądzimy, że już wejdziemy na poziom produkcyjny i zaczniemy dostarczać kompletne misje kosmiczne zapowiedział.

Kwantowe technologie i rynek prywatny

Creotech Instruments to nie tylko technologie kosmiczne. Spółka inwestuje także w rozwój technologii kwantowych, systemów dronowych oraz przetwarzania danych satelitarnych. W najbliższym czasie firma zamierza rozszerzyć swoją ofertę na rynek prywatny, co może otworzyć nowe możliwości sprzedażowe.

- Spodziewamy się kolejnych możliwości od ESA i że nasze wnioski będą sukcesem i będziemy mogli informować o kolejnych wygranych projektach dla ESA czy Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie niedługo też zaakcentujemy swoją obecność na rynku prywatnympodsumował Kosiec, dodając: - Składa się to wszystko na unikalny profil Creotech. Mamy też odpowiednie zasoby finansowe, by wejść w 2025 i zrealizować znaczący wzrost przychodów.

Creotech Instruments to największa polska firma specjalizująca się w dostarczaniu zaawansowanych technologii kosmicznych oraz precyzyjnej elektroniki. Jej rozwiązania znajdują zastosowanie m.in. w komputerach i kryptografii kwantowej, a także w laboratoriach badających fizykę kwantową i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym parkiecie GPW w 2022 roku, przenosząc się z rynku NewConnect.