Przełom w diagnostyce satelity EagleEye
Creotech Instrument, lider w produkcji systemów satelitarnych w Polsce, ogłosił postępy w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów z satelitą EagleEye. W oparciu o dokładną analizę firma zdołała ustalić prawdopodobne przyczyny trudności z pozycjonowaniem i zasilaniem tego urządzenia.
Dzięki skomplikowanym obliczeniom opartym na danych telemetrii, zgromadzonych przed utratą łączności, specjaliści Creotech Instruments zdołali z dużą precyzją wyznaczyć obecną orbitę EagleEye. Potwierdzenie pozycji satelity nastąpiło poprzez obserwacje za pomocą teleskopu naziemnego, co umożliwiło jego rejestrację w bazie NORAD.
„Z wysokim prawdopodobieństwem rozwiązano problem związany z pozycjonowaniem satelity. Dzięki prowadzonym obliczeniom wykorzystującym dane z telemetrii przesłanej przez EagleEye (przed utratą łączności) udało się precyzyjnie wyznaczyć spodziewaną orbitę obiektu. Orbita ta następnie została zweryfikowana poprzez obserwacje teleskopem naziemnym. Satelita został zarejestrowany w bazie NORAD pod numerem 60508 (NORAD-ID). Pozycjonowanie satelity EagleEye będzie się odbywać na podstawie danych udostępnianych przez NORAD” – poinformowała firma w komunikacie giełdowym.
Odkrycie źródła problemów z zasilaniem
Analiza przeprowadzona na bliźniaku funkcjonalnym satelity, znanym jako FlatSat, pozwoliła na odtworzenie i zrozumienie przyczyn problemów z zasilaniem. Okazało się, że dodatkowe zabezpieczenia mające chronić satelitę przed zbyt wysokim napięciem pochodzącym z paneli słonecznych nie funkcjonowały prawidłowo w specyficznych warunkach kosmicznych. doprowadziło to do obniżenia napięcia dostarczanego do podsystemów EagleEye, co w konsekwencji wpłynęło na problemy z łącznością.
„Problem z zasilaniem odtworzono z dużą wiarygodnością w laboratorium w trakcie testów bliźniaka funkcjonalnego satelity (tzw. FlatSat). Z przeprowadzonych testów wynika, że problem nie jest związany z samym systemem dystrybucji energii (który pozytywnie zweryfikowano przed utratą łączności), ale z wprowadzonymi dodatkowymi zabezpieczeniami zapobiegającymi zbyt wysokiemu napięciu podawanemu do satelity z paneli słonecznych. Okazały się one nie działać tak, jak pierwotnie zakładano w pewnych specyficznych warunkach występujących w przestrzeni kosmicznej i spowodowały zmniejszenie efektywnego napięcia na podsystemach satelity. Prawdopodobną konsekwencją są aktualnie trwające problemy z łącznością” – informują przedstawiciele spółki.
Nadzieja na przywrócenie łączności
W świetle nowo odkrytych danych Creotech Instruments opracował procedurę mającą na celu zminimalizowanie problemów związanych z systemem zabezpieczeń. Jej wdrożenie nastąpi, gdy tylko zostanie zidentyfikowane odpowiednie okno komunikacyjne. W międzyczasie firma kontynuuje regularne próby nawiązania kontaktu z satelitą.
„Po dokładnym zbadaniu problemu w laboratorium uznano, że w przypadku korzystnego ustawienia satelity względem Słońca możliwe będzie uruchomienie kanału komunikacji z Ziemią. Równocześnie przygotowaliśmy i przetestowaliśmy na bliźniaku funkcjonalnym satelity procedurę minimalizującą problem z systemem zabezpieczeń. Jeżeli pojawi się stosowne okno komunikacyjne, zostanie ona zaimplementowana na satelicie. W tym celu podejmujemy cykliczne próby nawiązania komunikacji z satelitą EagleEye z wykorzystaniem stacji naziemnych. Jednak biorąc pod uwagę nieznaną aktualnie orientację względem Słońca satelity i jego rotację, nie jesteśmy obecnie w stanie przewidzieć momentu pojawienia się takiego okna komunikacyjnego” – czytamy dalej w komunikacie firmy.
Dalsze działania
Mimo obecnych trudności zarząd Creotech Instrument nie uważa misji satelity EagleEye za straconą i kontynuuje działania mające na celu pełne przywrócenie jego funkcjonalności. „W związku z wynikami powyższych działań i analiz uznajemy, że misja EagleEye jest obecnie w trudnej sytuacji, ale nie uznajemy jej na tym etapie za trwale utraconą” – poinformowano.
Firma poinformowała również o wprowadzeniu zmian do platformy HyperSat, w tym trzech satelitów konstelacji PIAST, które mają zostać wyniesione na orbitę w 2025 roku.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!