Polska
article miniature

EagleEye: Polska podbija kosmos – historyczny sukces satelity

Firma Creotech Instruments ogłosiła, że testy kwalifikacyjne satelity EagleEye zakończyły się sukcesem, dzięki czemu już w połowie tego roku możliwe będzie rozpoczęcie przełomowej dla polskiego sektora kosmicznego misji obserwacji Ziemi. W ciągu najbliższych tygodni satelita zostanie przekazany do integracji z rakietą Falcon-9 firmy Elona Muska.

W ostatnim czasie EagleEye przeszedł szereg rygorystycznych testów w warunkach symulujących przestrzeń kosmiczną. W ciągu najbliższych tygodni satelita zostanie przekazany do integracji z rakietą Falcon-9, firmy SpaceX. Misja rozpocznie się od umieszczenia EagleEye na orbicie około 510 km, skąd nastąpi manewr zejścia satelity na bardzo niską orbitę (VLEO) o wysokości około 350 km. To właśnie tam będzie miało miejsce ostateczne sprawdzenie możliwości jego operowania i obrazowania Ziemi.

Konsorcjum liderów technologii

Za realizację misji odpowiada konsorcjum złożone z Creotech Instruments S.A., Scanway S.A. oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. EagleEye został zbudowany na innowacyjnej platformie HyperSat firmy Creotech Instruments, która już teraz stanowi kluczowy element wielu projektów cywilnych i obronnych na szczeblu krajowym i europejskim.

Testy kwalifikacyjne odbyły się przy udziale przedstawicieli SpaceX w Berlinie, gdzie najpierw zweryfikowano sprawność systemów, a następnie przeprowadzono testy wibracyjne oraz obciążeniowe, symulujące warunki startu i lotu. Kolejne próby odbyły się w Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie testowano satelitę w warunkach próżni kosmicznej. Wszystkie testy zakończyły się sukcesem, co potwierdziło gotowość EagleEye do podróży na orbitę.

To ogromna duma móc już oficjalnie zakomunikować, że nasz satelita EagleEye z sukcesem przeszedł wszystkie wymagane testy, udowadniając działanie zastosowanej technologii w przewidywanych, symulowanych warunkach misji kosmicznej. Dzięki temu nasz projekt osiągnął kluczowy poziom gotowości technologicznej TRL8. Obecnie rozpoczynamy przygotowania satelity do wysyłki do USA, do bazy Vandenberg, gdzie odbędzie się ostatnie ładowanie baterii pokładowych oraz integracja z rakietą Falcon-9. Kolejnym, końcowym już etapem będzie przygotowanie satelity do startu, za co jest odpowiedzialny nasz partner, firma SpaceX mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments S.A.

Technologiczny przełom dla Polski

Grzegorz Brona podkreśla znaczenie projektu dla polskiego sektora kosmicznego. EagleEye to bowiem najbardziej zaawansowany w historii kraju mikrosatelita, który ma szansę wprowadzić Polskę do elitarnego grona państw zdolnych do tworzenia tak zaawansowanych systemów kosmicznych. Masa satelity wynosi około 55 kg, co odpowiada łącznej masie wszystkich polskich satelitów zbudowanych od początku naszego udziału w eksploracji kosmosu.

Zarządzamy misją, która ma ogromne znaczenie dla całego rodzimego sektora kosmicznego. Otwieramy krajowym podmiotom drzwi na szybko rosnący i dochodowy rynek projektowania, budowy, integracji oraz wynoszenia małych satelitów na orbitę okołoziemską. To wielki zaszczyt i jednocześnie odpowiedzialność konkluduje dr hab. Grzegorz Brona.

EagleEye jest wyposażony w teleskop optyczny zaprojektowany przez polską firmę Scanway oraz komputer instrumentu opracowany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Wyróżnikiem misji jest zdolność do operowania na bardzo niskiej orbicie (VLEO – ang. Very Low Earth Orbit). Satelita, schodzący na wysokość ok. 350 km, zapewni lepszą jakość obrazowania Ziemi, co ma ogromne znaczenie między innymi w zastosowaniach cywilnych, jak i obronnych.

 – Margines błędu w kosmosie jest niezwykle mały. Dotarcie na orbitę i operowanie tam z sukcesem wymaga wykorzystania najbardziej zaawansowanych zdobyczy inżynierii. Podczas startu satelita narażony jest na wibracje spowodowane gwałtownym przyspieszeniem i przebijaniem się rakiety przez warstwy atmosfery. Do tego wystawiony będzie na wahania temperatury +/- 80 stopni Celsjusza, a także promieniowanie kosmiczne mówi dr inż. Marcin Bieda, główny architekt systemów w Creotech Instruments S.A.

Przyszłość polskiego sektora kosmicznego

Platforma HyperSat, na której zbudowano EagleEye, cieszy się dużym zainteresowaniem. Została wybrana przez niemiecką firmę OHB do misji testowego tankowania satelity na orbicie oraz przez Europejską Agencję Kosmiczną do misji Twardowski, mającej na celu mapowanie zasobów naturalnych Księżyca. HyperSat ma także stać się jednym ze standardów w projekcie Europejskiego Funduszu Obronności REACTS, związanego z budową europejskich zdolności szybkiego reagowania na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej. Platforma jest również podstawą dla krajowych misji, m.in. PIAST, czy potencjalnej przyszłej konstelacji satelitów obserwacyjnych dla polskiego wojska.

Marcin Mazur, kierownik projektu EagleEye zaznacza, że budowa satelity wymagała zaangażowania setek specjalistów Budowa zaawansowanego urządzenia, jakim jest satelita, wymagało zaangażowania setek ludzi, zarówno po stronie naszej firmy, jak i konsorcjantów zaangażowanych w to przedsięwzięcie. W ten sposób budujemy kompetencje nie tylko Creotech, ale całego sektora kosmicznego w Polsce.

Polska w kosmicznym wyścigu

Wystrzelenie satelity w kosmos na rakiecie Falcon 9 przewidziane jest z Kalifornii w połowie tego roku. Dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie przez SpaceX. Sukces EagleEye oznacza, że Polska dołącza do elitarnego grona państw zdolnych do budowy zaawansowanych systemów kosmicznych, otwierając krajowym podmiotom drzwi na szybko rosnący i dochodowy rynek małych satelitów.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!