Polska
article miniature

Polska dołącza do kosmicznej elity

Polska wkroczyła do elity producentów satelitów wagi ciężkiej dzięki projektowi EagleEye realizowanemu przez Creotech Instruments przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Scanway. Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie wkrótce wyniesiony na orbitę.

EagleEye, ważący ponad 50 kg, jest pierwszym tak dużym satelitą zaprojektowanym i zbudowanym w całości przez polskie zespoły. Jego masa jest porównywalna z łączną masą wszystkich polskich satelitów zbudowanych do tej pory. Tym samym, Polska dołącza do grona zaledwie ośmiu grup kapitałowych w Europie, które mają kompetencje do tworzenia tak dużych urządzeń kosmicznych.

Wizja i misja EagleEye

Satelita został opracowany na modułowej, uniwersalnej platformie HyperSat, umożliwiającej realizację różnorodnych misji kosmicznych, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. EagleEye ma operować na bardzo niskiej orbicie (VLEO), co pozwoli na precyzyjne obrazowanie Ziemi z wysokości około 300-350 km. Oprócz autorskiej platformy HyperSat satelita przetestuje pierwszy polski wysokorozdzielczy system zobrazowania Ziemi firmy Scanway oraz komputer instrumentu opracowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Creotech Instruments, jest odpowiedzialna za przeprowadzenie całej misji, a więc przygotowanie i integrację platformy HyperSat oraz jej składników, a także koordynację wyniesienia satelity na orbitę z pomocą ExoLaunch, partnera SpaceX. Dodatkowo spółka ma za zadanie zapewnienie komunikacji z satelitą po jego umieszczeniu na orbicie.

Platforma HyperSat, której rozwój rozpoczął się w 2017 roku, charakteryzuje się modułową budową, co umożliwia jej dostosowanie do specyficznych potrzeb różnorodnych misji. W planach Creotech Instruments jest obsługa satelitów o masie do 200 kg w najbliższych latach. Grzegorz Brona, prezes firmy, podkreśla wszechstronność platformy HyperSat, która w przyszłości może znaleźć zastosowanie w misjach optycznych, radarowych, komunikacyjnych, a także tych związanych z łącznością 5G, logistyką orbitalną, Internetem Rzeczy oraz w projektach naukowych i obronnych.

HyperSat została również wybrana przez niemiecką firmę OHB do udziału w pionierskiej misji testowego tankowania satelity na orbicie. Ponadto, na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Creotech Instruments weźmie udział w misji księżycowej mającej na celu mapowanie zasobów naturalnych Księżyca, wykorzystując satelitę opartego na platformie HyperSat.

Platforma HyperSat ma odegrać także kluczową rolę w projekcie REACTS, finansowanym przez Europejski Fundusz Obronności. Projekt ten ma na celu rozwój technologii umożliwiających szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych. Ponadto HyperSat stanowi fundament dla misji PIAST, czyli nanosatelitarnej konstelacji optoelektronicznego rozpoznania obrazowego, która ma wspierać Siły Zbrojne RP poprzez umieszczenie w kosmosie trzech nanosatelitów.

Marcin Mazur, kierownik projektu EagleEye w Creotech Instruments, podkreśla strategiczne znaczenie małych satelitów, które, jak pokazał konflikt na Ukrainie, są nieocenione dla bezpieczeństwa. Ich stosunkowo niski koszt produkcji umożliwia siłom zbrojnym efektywne zarządzanie budżetem, jednocześnie zwiększając ich zdolności operacyjne dzięki szybkiemu dostępowi do danych i ciągłej łączności. Satelity o masie od 50 do 200 kg, znane jako mikro- i minisatelity, są coraz częściej wykorzystywane do zaawansowanych zadań, takich jak precyzyjne obrazowanie terenu czy nasłuch elektroniczny i radiowy.

Przyszłość polskich satelitów

Projekt EagleEye otwiera przed Polską drzwi do szybko rosnącego i dochodowego rynku projektowania, budowy, integracji oraz wynoszenia małych satelitów o masie powyżej 50 kg. Zgodnie z danymi firmy analitycznej Euroconsult, wartość rynku małych satelitów, która w latach 2013-2022 osiągnęła 30 mld USD, ma wzrosnąć do 111 mld USD do roku 2032. W najbliższej dekadzie na orbitę może trafiać średnio 2600 satelitów rocznie, czyli ok. 7 małych obiektów tego typu dziennie.