Creotech Instruments rozpoczyna współpracę z ESA oraz z polską Agencją Uzbrojenia.
Creotech Instruments S.A. zakończył 24 maja br. negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną na prototypy detektorów za 400 tys. EUR i zarazem podpisał umowę na mikrosatelity ze Skarbem Państwa - Agencją Uzbrojenia na kwotę 6,5 mln PLN.
© Creotech Instruments S.A.
Zarząd spółki Creotech Instruments S.A. poinformował, że w dniu 24 maja 2023 roku zakończył negocjacje dotyczące oferty na zaprojektowanie i wykonanie prototypów detektorów o dużej powierzchni opartych na technologii nadprzewodzących nanoprzewodów (superconducting nanowire) dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Projekt będzie realizowany z zagranicznymi podwykonawcami, a Creotech Instruments jako lider projektu będzie odpowiedzialny za elektronikę oraz testy. Całkowita wartość projektu wynosi około 1 milion EUR, w tym około 400 tys. EUR przypada na spółkę z Piaseczna.
Detektor, który zostanie wykonany w ramach projektu ma dwa zastosowania. Po pierwsze, jest kluczowym elementem sieci kwantowej dystrybucji klucza (Quantum Key Distribution, QKD) i będzie wykorzystywany w stacjach naziemnych do odbioru klucza z satelity. Po drugie, znajdzie zastosowanie w komunikacji optycznej. Obie technologie są rozwijane i wdrażane w Europie w ramach dedykowanych programów ESA i Komisji Europejskiej, w szczególności EuroQCI, ARTES, SAGA i ScyLight.
Docelowo kwantowa dystrybucja klucza ma zostać wdrożona w infrastrukturach krytycznych w całej Europie w ciągu najbliższych lat i ma obejmować zarówno sieci naziemne, jak i połączenia satelitarne. Komunikacja optyczna natomiast pozwala na znacznie bardziej efektywne przesyłanie danych niż radiowa. W opinii zarządu Creotech Instruments S.A. prawidłowa realizacja projektu umożliwi spółce wejście na oba te przyszłościowe rynki. O finalnym podpisaniu umowy z ESA lub o istotnych zdarzeniach związanych z realizacją ww. projektu spółka poinformuje w odrębnym raporcie.
Umowa ze Skarbem Państwa - Agencją Uzbrojenia opiewa na kwotę 6,5 mln PLN i dotyczy "Przemysłowego studium wykonalności projektu konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych Ziemi”. Projekt obejmuje pierwsze fazy 0 i A przygotowania konstelacji zgodnie z metodologią ECSS (European Collaboration for Space Standarization). Projekt realizowany będzie w 2023 roku przez konsorcjum, którego liderem jest Creotech Instruments, zaś członkiem Airbus Defence and Space.
Creotech Instruments S.A. działa w sektorze kosmicznym - jest m.in. twórcą rozwiązania obejmującego technologię wielofunkcyjnej platformy mikrosatelitarnej, przeznaczonej do misji kosmicznych. Dodatkowo spółka specjalizuje się w opracowywaniu i wytwarzaniu zaawansowanych produktów elektronicznych i systemów IT dla innych globalnych rynków.
Źródło: bankier.pl; strefainwestorów.pl
Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!