Polska

Polska misja księżycowa: projekt Twardowski realizowany przez Creotech

Polska wkroczyła na nowe terytorium eksploracji kosmosu z ambitnym planem wysłania misji na Księżyc. Projekt Twardowski, prowadzony przez Creotech, jest ważnym krokiem w rozwoju polskiej technologii kosmicznej.

© Materiały prasowe

Creotech Instruments, czołowy polski producent sprzętu elektronicznego i technologii kosmicznych, został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do realizacji projektu Twardowski, którego celem jest dostarczenie dokładnych danych, które umożliwią wykorzystanie zasobów Księżyca.

Creotech poprowadzi projekt budowy satelity z wykorzystaniem swojego unikalnego rozwiązania — innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat zaprojektowanej specjalnie do działań w głębokiej przestrzeni kosmicznej. W projekcie uczestniczyć będą również inne instytucje zajmujące się opracowaniem optycznych ładunków użytecznych — Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Całkowity koszt fazy projektowej, oznaczonej jako Faza 0/A, szacowany jest na 250 tys. EUR. Prace nad projektem mają ruszyć w styczniu 2024 roku, a zostaną zakończone w ciągu 12 miesięcy.

Misja Twardowski, ma na celu zmaksymalizowanie wykorzystania potencjału naturalnych zasobów selenu poprzez dokładne mapowanie powierzchni Księżyca za pomocą satelity, torując drogę do ich przyszłego wydobywania, przetwarzania, a nawet produkcji bezpośrednio na Księżycu. 

W tym roku Polska podniosła swoją składkę członkowską w Europejskiej Agencji Kosmicznej, co przyczyni się do zabezpieczenia funduszy na realizację projektu Twardowski. Znaczna część tej składki zostanie przeznaczona na program Human and Robotic Exploration (HRE), który skupia się na eksploracji Księżyca przez ludzi i roboty. Całkowita wartość wkładu Polski w tę inicjatywę wynosić będzie 100 mln EUR. Dla porównania budżet misji SMART-1, europejskiego projektu eksploracji Księżyca z 2003 roku, wyniósł 110 mln EUR. Projekt Twardowski, ma podobną skalę i dlatego oczekuje się porównywalnego poziomu finansowania.

- Polskie konsorcjum, z Creotech jako liderem, zrealizuje studium wykonalności na najważniejszą europejską misję związaną z mapowaniem Księżyca. Projekt Twardowski wpisuje się doskonale w naszą strategię rozwoju oraz w ramy szeroko zaplanowanych i długoterminowych działań Europejskiej Agencji Kosmicznej nakierowanych na eksplorację naturalnego satelity Ziemi. To ogromne wyróżnienie dla naszej Spółki i szansa wysłania na orbitę Księżyca najbardziej zaawansowanego technologicznie satelity do mapowania w historii rozwoju przemysłu kosmicznegomówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Crotech Instruments.

Misja Twardowski to efekt współpracy między kilkoma kluczowymi instytucjami. Na czele konsorcjum stoi Creotech Instruments, pełniąc rolę lidera projektu. Firma jest odpowiedzialna za opracowanie koncepcji misji oraz budowę satelity. Instytut Nauk Geologicznych określa specyfikację misji i wymagania dotyczące instrumentów naukowych. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk jest zaangażowane w projektowanie instrumentu, w oparciu o wytyczne Instytutu i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Misja obejmuje współpracę z innymi organizacyjnymi, w tym międzynarodowymi, ale główny nacisk położony jest na utrzymanie kluczowych zadań w rękach polskich instytucji. 

Projekt Twardowski ma na celu stworzenie platformy idealnie nadającej się do działania na orbicie księżycowej, na wysokości od około 100 do 300 km. Platforma ma być wyposażona w mechanizm umożliwiający jej zmianę pozycji między najbliższym a najdalszym punktem orbity wokół Księżyca. W skład naukowego wyposażenia misji Twardowski wchodzić będzie zaawansowany instrument badawczy, wyposażony w serię detektorów. Detektory te będą zdolne do rejestrowania obrazów Księżyca w różnych zakresach światła, obejmujących zarówno światło widzialne, jak i podczerwień w jej bliskim, średnim oraz dalekim zakresie. Dzięki temu, zdjęcia Księżyca wykonane podczas misji mają szansę stać się najbardziej szczegółowymi i najwyższej jakości obrazami, jakie kiedykolwiek uzyskano w ramach jakiejkolwiek planowanej obecnie misji eksploracyjnej na Księżyc. - Wybór projektu Twardowski oznacza, że po pierwszej europejskiej misji Księżycowej SMART-1 sprzed 20 lat, teraz to Polska odegra kluczową rolę w kolejnym, drugim tego rodzaju projekcie w Unii Europejskiej. Misja SMART-1 trwała blisko 3 lata i dostarczyła istotnych danych dotyczących geologii i składu chemicznego Księżyca. Satelita do misji Twardowski będzie wyposażony w instrumenty badawcze o lepszych parametrach, co pozwoli na dokonanie kolejnych istotnych odkryć i poszerzenia naszej wiedzy o Srebrnym Globie — dodaje Grzegorz Brona.

Według prezesa Crotech Instruments prognozy ekonomiczne dla rynku eksploracji Księżyca znacząco wzrosną i osiągną wartość około 170 mld USD do roku 2040. - W tej kwocie uwzględnione są aspekty takie jak transport kosmiczny, przetwarzanie zebranych danych, a także działalność górnicza i produkcyjna na powierzchni Księżyca, zgodnie z raportem 'Lunar market assessment 2021' opracowanym przez PwC — dodaje Brona.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zaproszenie na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024.© tek.info.pl