Polska
article miniature

Creotech Instruments i Thorium Space łączą siły

Creotech Instruments i Thorium Space zainicjowały współpracę mającą doprowadzić do powstania pierwszego polskiego satelity telekomunikacyjnego. To krok, który może nie tylko uniezależnić nasz kraj w obszarze łączności satelitarnej, ale także umocnić pozycję polskich firm w europejskim przemyśle kosmicznym.

- Współpraca dwóch polskich i tak zaawansowanych technologicznie podmiotów wyznacza nowy standard na krajowym rynku kosmicznym i czyni z Polski gracza, z którym coraz bardziej trzeba się liczyć - powiedział Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments - Zdolność do samodzielnego projektowania, budowy i zarządzania satelitami telekomunikacyjnymi oznacza dla Polski nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też realny wpływ na własne interesy w nowym porządku geopolitycznym.

Strony podpisały Memorandum of Understanding – dokument, który formalizuje rozpoczęcie współpracy i nakreśla jej główne cele. Jak podkreślono na konferencji prasowej, celem jest opracowanie i rozwój nowoczesnych technologii zapewniających Polsce suwerenność w zakresie łączności satelitarnej.

Prezes Creotech Instruments zwrócił uwagę, że spośród trzech głównych obszarów działalności w przestrzeni kosmicznej – obserwacji Ziemi, nawigacji i telekomunikacji – to właśnie telekomunikacja generuje obecnie aż 85% przychodów firm działających na rynku naziemnym. Z tego powodu rozwój krajowych kompetencji w tym sektorze ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zaangażowanych spółek, ale również dla całego polskiego ekosystemu kosmicznego.

Projekt zakłada nie tylko rozwój platform satelitarnych do budowy satelitów telekomunikacyjnych na orbitach MEO i GEO, ale także rozwoju sensorów i systemów komunikacji optycznej. W ramach współpracy przewidziano również rozwój oprogramowania i infrastruktury, które umożliwią bezpieczne zarządzanie satelitami oraz stabilną łączność z naziemnymi stacjami. Projekt polskiego satelity telekomunikacyjnego ma być realizowany we współpracy z administracją publiczną i instytucjami państwowymi, tak aby rozwijane technologie odpowiadały strategicznym potrzebom kraju. Budowa demonstratora ma zakończyć się najpóźniej w 2030 roku.

Celujemy w orbitę wysoką, czyli geostacjonarną - to są satelity jednotonowe, które znajdują się daleko od Ziemi, mają konieczność wytrzymania dużej radiacji, dużego promieniowania na tych orbitach dodał Grzegorz Brona. – Z kolei w obszarze blisko Ziemi - od 400 km do 1000 km - tam, gdzie lata między innymi Starling, gdzie lata Elon Musk, chcemy mieć zdolności budowy podobnych satelitów, pewnie nie w tej skali. Natomiast w ramach dużych projektów europejskich, na przykład projektu IRIS² ogłoszonego kilka miesięcy temu, który ma zbudować odpowiednik sieci Starlink w obszarze przynajmniej Europy - tutaj możemy zacząć odgrywać pewną rolę, jeżeli razem rzeczywiście przystąpimy teraz do działania.

Creotech Instruments specjalizuje się w projektowaniu, testowaniu i integracji małych satelitów, rozwijanych w oparciu o autorską platformę HyperSat. Firma dysponuje kompletnym zapleczem inżynieryjnym i produkcyjnym.

Thorium Space wnosi do projektu szerokie kompetencje w obszarze łączności satelitarnej. Spółka specjalizuje się w projektowaniu i integracji zaawansowanych systemów komunikacyjnych, w tym anten z elektronicznie sterowanymi wiązkami, własnych układów beamformerów oraz cyfrowych platform do ich sterowania. Równolegle rozwija własne technologie elektroniczne i mechaniczne oraz dedykowane oprogramowanie. W ofercie znajduje się również kompleksowa usługa „satellite as a service” – obejmująca nie tylko samą łączność satelitarną, ale także autorskie terminale naziemne, tworzące gotowy do wdrożenia system.

Grzegorz Brona podkreślił w rozmowie z PAP Biznes, że zmieniający się układ geopolityczny i nieprzewidywalność polityki celnej USA otwierają przed Europą nowe możliwości. – Ameryka pod rządami Donalda Trumpa bardzo dużo straciła, jeśli chodzi o stabilność i współpracę. Wiele podmiotów, wiele krajów przestało po prostu ufać Ameryce, z dnia na dzień decyzje mogą się zmieniać - niekoniecznie, jeśli chodzi tylko i wyłącznie o taryfy, ale też o dostęp do technologii, o bezpieczeństwo tych technologiizauważył. - USA pokazało, że jedna osoba, prezydent Ameryki, może dokonać takich zmian, żeby praktycznie o 180 stopni odwrócić pewne decyzje poprzedniej administracji. Do tej pory to się nie działo. Do tej pory Ameryka była bardzo stabilna, jeśli chodzi o strategiczne decyzje.

Zdaniem Grzegorza Brony, obecna sytuacja geopolityczna sprzyja większemu zainteresowaniu produktami pochodzenia europejskiego – zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i w krajach trzecich, które mogły stracić zaufanie do polityki handlowej USA. Coraz więcej państw, w tym azjatyckich i afrykańskich, może szukać bardziej stabilnych i neutralnych partnerów technologicznych, a Polska – postrzegana jako kraj neutralny – ma szansę stać się jednym z nich.

- Dzięki połączeniu naszych kompetencji, jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązania, które do tej pory były domeną największych światowych graczy. Jesteśmy w stanie wybudować tego satelitę, mamy cały niezbędny ekosystem w Polsce. Satelita złożony z naszych systemów łączności i platformy firmy Creotech da Polsce niezależność telekomunikacyjną skomentował Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space.

 

Źródło: PAP Biznes, PAP Media Room

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!