Thorium Space z kontraktem wartym 33 mln EUR
Thorium Space podpisało umowę wartą co najmniej 33 mln EUR ze szwajcarską firmą SWISSto12 w ramach programu HummingSAT Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Projekt zakłada opracowanie nowoczesnego payloadu telekomunikacyjnego w paśmie Ka-band, który stanie się fundamentem nowej generacji kompaktowych satelitów geostacjonarnych.
Thorium Space S.A., polski lider innowacyjnych technologii kosmicznych, podpisał strategiczną umowę ze szwajcarską firmą SWISSto12, liderem programu HummingSAT. Partnerstwo obejmuje opracowanie i produkcję nowoczesnego, cyfrowo sterowanego payloadu telekomunikacyjnego dla kompaktowych satelitów geostacjonarnych nowej generacji.
Program HummingSat, wspierany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), ma na celu zastąpienie przestarzałych konstrukcji satelitarnych kompaktowymi i bardziej efektywnymi kosztowo rozwiązaniami. Thorium Space jako podwykonawca SWISSto12, opracuje payload w paśmie Ka-band, który zostanie wykorzystany również w planowanej polskiej misji satelitarnej na orbitę geostacjonarną GEO. Nowatorska technologia oparta na cyfrowo sterowanych antenach umożliwi dynamiczne dostosowanie funkcjonalności satelitów, co obniży koszty operacyjne i zwiększy ich wydajność.
Projekt, którego realizacja potrwa cztery lata, przyniesie Thorium Space co najmniej 33 mln EUR. Pierwsze prace obejmujące Fazy 0/A o wartości 3 mln EUR już ruszyły, a kolejne etapy zaplanowano na lata 2025–2028.
Thorium Space wnosi do programu najnowszej generacji payload software-defined oparty na cyfrowo sterowanych antenach. Rozwiązanie to pozwala na elastyczne dostosowanie funkcjonalności satelity do potrzeb operatorów, zwiększając efektywność operacyjną i co bardzo ważne obniżając koszty.
Prezes Thorium Space, Paweł Rymaszewski, podkreśla znaczenie projektu: – Nasza współpraca z SWISSto12 w ramach programu HummingSat to kamień milowy dla polskiego sektora kosmicznego. Opracowanie elastycznego payloadu Ka-band nie tylko podkreśla nasze kompetencje i możliwości technologiczne, ale także otwiera drogę do realizacji polskiego satelity geostacjonarnego, który stanie się kluczowym elementem europejskiego rynku kosmicznego.
Zwieńczeniem projektu będzie polski satelita telekomunikacyjny na GEO, finansowany m.in. ze składki członkowskiej ESA. Rozwój własnego satelity geostacjonarnego to krok, który wprowadzi Polskę do grona kluczowych graczy w sektorze kosmicznym.
- Nasza współpraca z ESA i SWISSto12 pokazuje, że europejski sektor kosmiczny ma alternatywę wobec tradycyjnych rozwiązań. Dzięki takim projektom, jak program HummingSat, możemy budować innowacyjne technologie w Europie, które spełniają najwyższe standardy i są w pełni dostosowane do współczesnych potrzeb – dodaje Paweł Rymaszewski.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!