Polska
article miniature

Kosmiczne ambicje Thorium Space

W Muzeum Wojska Polskiego odbyła się roczna prezentacja strategii i dokonań Thorium Space, polskiego potentata technologicznego w sektorze kosmicznym. Prezes Zarządu, Paweł Rymaszewski, przedstawił osiągnięcia spółki oraz ambitne plany na przyszłość, które mają umocnić jej pozycję na globalnym rynku.

Thorium Space zakończyło prace nad budową terminali, które już działają, oraz rozpoczęło budowę pierwszego payloadu geostacjonarnego. Sukcesy te spowodowały konieczność restrukturyzacji firmy, co obejmowało powiększenie laboratorium w Warszawie i utworzenie nowych działów sprzedaży oraz jakości. Co ważne, spółka przeszła na standardy i procedury wyznaczone przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), co pozwala na lepszą współpracę z największymi firmami sektora kosmicznego.

– Wychodzimy z ofertą globalną, przeznaczoną na rynek kosmiczny, obejmującą terminale, ale przede wszystkim payloady i satelity telekomunikacyjne budowane przy współpracy z partnerami. Obecnie finalizujemy negocjacje z europejskim operatorem dotyczące całego satelity geostacjonarnego w paśmie Ku/Ka. – poinformował Paweł Rymaszewski, Prezes Thorium Space.

Rymaszewski dodał, że polski satelita telekomunikacyjny to projekt, na który firma czekała od początku swojego istnienia: Jesteśmy na etapie finalizacji uzgodnień technicznych i dokumentacji z Europejską Agencją Kosmiczną. Zakładamy, że do 2028 roku satelita będzie gotowy do wyniesienia na orbitę, ale przed nami ciężka praca i bardzo intensywny czas.

Prezes Thorium Space zaznaczył również, że spółka przeszła z etapu prac badawczo-rozwojowych do oferowania gotowych produktów na rynku: Stajemy się globalnym graczem, dostarczającym kompleksowe rozwiązania i oprogramowanie dla satelitów komunikacyjnych. Jesteśmy drugim, po Francji, producentem takiej technologii w Europie. 

Plany na przyszłość

Priorytetem Thorium Space jest finalizacja umowy z europejskim klientem komercyjnym na budowę dużego satelity geostacjonarnego w paśmie Ku/Ka. Firma kontynuuje swoje plany giełdowe, jednak obecnie skupia się na zakończeniu negocjacji, które zbliżają ją do realizacji kolejnych strategicznych celów.

Dalej idziemy rytmem, jaki zapowiadaliśmy, ale z pewnym przesunięciem, gdyż kończymy negocjacje z klientem komercyjnym na całego, dużego satelitę, na którym cały payload będzie od nas. Nasze satelity posiadają funkcje anty-jammingowe, lokalizację interferencji oraz możliwość dowolnego kierowania sygnału i mieszania serwisów, co czyni je wyjątkowo funkcjonalnymi i atrakcyjnymi dla operatorów. Jesteśmy już bardzo blisko celu. – dodał Paweł Rymaszewski.

Rymaszewski podkreślił także, że firma rozwija unikalne technologie, takie jak aktywne anteny radarowe i własne układy scalone. Thorium Space planuje wprowadzenie drugiej generacji swojego „krzemu”, co ma jeszcze bardziej zrewolucjonizować rynek.

Opracowana przez inżynierów z Thorium Space technologia SDS (Software Defined Satellite) pozwala na elastyczne zastosowania i możliwość zdalnego przeprogramowania z ziemi satelity znajdującego się na orbicie geostacjonarnej (36 tys. km od Ziemi).

Współpraca z OHB

Kluczowym partnerem biznesowym Thorium Space jest niemiecka spółka OHB Systems AG.

– Dwa lata temu rozpoczęliśmy z Thorium współpracę, która rozwija się do dziś. Z niecierpliwością czekamy na rozwój technologii, nad którą pracuje Thorium Space i staramy się wspierać ten rozwój. Myślę, że to, co dzieje się teraz w Thorium, to właściwy kierunek dla dalszego rozwoju. Na technologie tego rodzaju istnieje duże zapotrzebowanie na rynku, zwłaszcza przy europejskim programie IRIS^2. Europejskie programy rządowe również pilnie potrzebują nowych rozwiązań technologicznych – podsumował dr Kolja auf der Heide, Director Future Programs Telecom & Productline SmallGEO, OHB Systems AG.

Ambitne cele i wyzwania

Thorium Space dedykuje swoją ofertę głównie sektorowi rządowemu, obronnemu, bezpieczeństwa oraz infrastrukturze krytycznej. Firma wychodzi z kompleksową ofertą, obejmującą nie tylko terminale, ale również łączność w ramach modelu „Satellite as a Service\\".

Projekt Szafir, współfinansowany przez MON, to taktyczny transponder na pasmo Ka będący częścią wojskowego satelity. Prace nad nim trwają już 1,5 roku, a kolejne 1,5 roku pozostało do jego ukończenia jako demonstratora.

Thorium Space stawia na europejską produkcję swoich rozwiązań, co jest kluczowe w kontekście bezpieczeństwa. Większość komponentów jest wytwarzana w Polsce, z wyjątkiem kilku elementów produkowanych we współpracy z partnerem szwedzkim.

Dajemy najważniejszą technologię, czyli łączność. Większość rzeczy robimy w Polsce — poza kilkoma komponentami, które są wykonywane w UE z partnerem szwedzkim. Cała elektronika krytyczna jest z Europy — zaznaczył Paweł Rymaszewski.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!