
Polskie technologie, które mogą podbić świat
„Parkiet” wskazał pięć innowacyjnych firm notowanych na warszawskiej giełdzie, które znajdują się obecnie w przełomowym momencie rozwoju. Wśród z nich znalazły się: XTPL, Scanway, Creotech Instruments oraz QNA Technology. Choć ich biznesy różnią się pod względem technologii i obszarów działalności, mają wspólny mianownik – każda z nich zaczynała od rynku NewConnect, który pomimo wad okazuje się niezbędnym elementem dla wzrostu młodych przedsiębiorstw.
Kropki kwantowe QNA Technology wychodzą poza wyświetlacze
Wrocławska spółka QNA Technology świetnie rozpoczęła rok 2025. W styczniu firma podpisała list intencyjny z nowym klientem działającym w branży obrazowania i detekcji medycznej, co zapoczątkowało eksplorację nowych obszarów zastosowań dla niebieskich kropek kwantowych. Dotychczas firma była kojarzona głównie z branżą wyświetlaczy, a teraz rozszerza portfolio o zastosowania medyczne.
Pierwszy kwartał przyniósł QNA Technology 13 mln PLN pozyskanych z emisji akcji. Środki te mają pozwolić spółce na dalszą komercjalizację technologii. Prezes Artur Podhorecki podkreśla, że firma zrealizowała już wszystkie cele, jakie postawiła sobie przy poprzedniej emisji akcji w połowie ubiegłego roku. Obecnie jej rozwiązania testowane są przez globalnych partnerów, w tym chińskie TCL czy dużą amerykańską firmę technologiczną. W przyszłym roku QNA Technology zamierza przenieść się z NewConnect na rynek główny GPW.
QNA Technology pojawiło się na rynku NewConnect w grudniu 2023 roku. Debiut poprzedziła oferta publiczna z ceną akcji ustaloną na 39 PLN. Już pierwszego dnia notowań kurs wzrósł do 63 PLN. Dziś akcje są wyceniane na około 27 PLN, co przekłada się na kapitalizację na poziomie 60 mln PLN.
XTPL drukuje nanotechnologią na światową skalę
Sukcesy odnosi także XTPL – kolejna wrocławska firma, specjalizująca się w nanodruku. Na początku 2025 roku spółka poinformowała o pierwszym w historii przemysłowym wdrożeniu swojej technologii UPD.
– Bezpośrednim partnerem, do którego w I półroczu dostarczona zostanie pierwsza partia modułów UPD (głowic drukujących), jest wiodący chiński producent maszyn do masowej produkcji nowoczesnych wyświetlaczy. W kolejnym kroku partner zbuduje urządzenia z wykorzystaniem naszych modułów, które trafią na linię produkcyjną jednego z największych na świecie producentów wyświetlaczy z Chin notowanego na Shenzhen Stock Exchange, o rocznych przychodach wielkości kilkudziesięciu miliardów dolarów – mówi prezes XTPL Filip Granek. Spółka deklaruje, że do 2026 roku jej roczne przychody osiągną poziom 100 mln PLN.
XTPL zadebiutowało na rynku NewConnect w 2017 roku, a cenę odniesienia ustalono wówczas na poziomie 66 PLN za akcję. Dwa lata później spółka przeniosła się na główny parkiet warszawskiej giełdy. Dziś za jedną akcję XTPL inwestorzy płacą około 110 PLN, co daje kapitalizację przekraczającą 290 mln PLN.
Kosmiczny rozwój Creotechu i Scanwaya
Kolejne dwie firmy z zestawienia „Parkietu” reprezentują sektor kosmiczny. Creotech Instruments jest bliski przekroczenia progu rentowności dzięki realizacji przełomowego kontraktu Mikroglob o wartości ponad 450 mln PLN. W lutym firma pozyskała 76 mln PLN z emisji akcji, które przeznaczone zostały na dalszy rozwój. Grzegorz Brona, prezes Creotechu, podkreśla, że w najbliższych latach firma chce zostać liderem europejskiego rynku technologii mikrosatelitarnych i istotnie rozwinąć dział technologii kwantowych.
– Celem na najbliższe lata jest osiągnięcie pozycji wiodącego dostawcy technologii mikrosatelitarnych w UE w projektach obronnych i komercyjnych. Chcemy także mocno rozwinąć dział kwantowy, który docelowo ma stać się równorzędnym filarem naszej działalności, obok kosmicznego – powiedział Grzegorz Brona.
Creotech Instruments zadebiutował na NewConnect jesienią 2021 roku z kursem odniesienia ustalonym na poziomie 61 PLN. Już rok później spółka przeniosła swoje notowania na główny parkiet warszawskiej giełdy.
Scanway z kolei intensywnie rozwija swoje kompetencje w optyce kosmicznej. Spółka w ciągu ostatnich miesięcy pięciokrotnie zwiększyła portfel zamówień – do ponad 16 mln PLN.
– Dostarczyliśmy największy w historii polskiego sektora kosmicznego teleskop do satelity EagleEye, a także system kamer do inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej – Ariane 6. Udział w wielu misjach kosmicznych i skuteczne działania zespołu sprzedaży przełożyły się na liczne zamówienia, czego efektem jest ponadpięciokrotny wzrost portfela – do 16,5 mln zł (na 12.11.2024 r.) – mówi prezes Scanwaya, Jędrzej Kowalewski. Firma planuje w tym roku złożyć prospekt do KNF, by przenieść notowania na rynek główny GPW.
Obecnie akcje Scanway wyceniane są na około 63 PLN, co daje kapitalizację na poziomie 89 mln PLN. Oznacza to wzrost wartości o 40% względem ceny z oferty publicznej poprzedzającej debiut na NewConnect, który miał miejsce jesienią 2023 roku.
Źródło: Parkiet