
Redwire Space otworzyło biuro w Warszawie
Firma Redwire Space oficjalnie zainaugurowała działalność nowego biura w Warszawie. Amerykańska spółka technologiczna, specjalizująca się w innowacjach kosmicznych, rozszerza tym samym swoją obecność w Europie i wzmacnia pozycję w regionie. Nowe centrum inżynieryjne i badawczo-rozwojowe będzie odgrywać istotną rolę w projektach o znaczeniu globalnym.
Warszawski oddział Redwire Space będzie odpowiadać za procedury specyfikacji, projektowania oraz montażu, integracji i testów (AI&T) dla Międzynarodowego Mechanizmu Cumowania i Dokowania (IBDM). Technologia IBDM ma umożliwiać bezpieczne, autonomiczne dokowanie statków w przestrzeni kosmicznej, m.in. w ramach powstającej stacji Lunar Gateway – księżycowego przyczółka NASA i jej partnerów komercyjnych, będącego częścią programu Artemis.
Oznacza to, że polscy inżynierowie i specjaliści będą bezpośrednio uczestniczyć w tworzeniu elementów kluczowych dla przyszłych misji załogowych na Księżyc. - Warto zauważyć, że otwarcie polskiego biura przez Redwire świadczy o rosnącym znaczeniu Polski i zainteresowaniu ze strony komercyjnych firm kosmicznych z całego świata. Nowe biuro Redwire w Polsce będzie służyć jako centrum najnowocześniejszych badań i rozwoju technologii, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju krytycznych systemów, takich jak IBDM - podkreślił Pete Cannito, CEO i prezes zarządu Redwire.
Redwire Polska ma ambitne plany rozwoju. Firma zapowiedziała ścisłą współpracę z polskimi uczelniami, instytutami badawczymi oraz przemysłem farmaceutycznym. Kluczowym obszarem będzie wykorzystanie środowiska mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do prowadzenia badań biomedycznych. Warszawskie biuro ma prowadzić działalność zarówno cywilną, jak i komercyjną oraz związaną z bezpieczeństwem narodowym.
Na czele polskiego zespołu stanął Marcin Dobrowolski – menedżer z wieloletnim doświadczeniem w branży lotniczej i kosmicznej. Firma już rozpoczęła rekrutację lokalnych specjalistów i deklaruje dalsze inwestycje w polskie talenty inżynieryjne.
Polska to trzeci europejski kraj – po Luksemburgu i Belgii – w którym Redwire otwiera swoją siedzibę. Europejskie oddziały firmy mają ponad 40 lat doświadczenia w realizacji misji kosmicznych. Wśród najważniejszych projektów warto wymienić:
- Skimsat – demonstrator technologii oparty na europejskim statku Phantom, przeznaczonym do działania na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej;
- Proba-3 – misja dwóch satelitów ESA, mająca na celu precyzyjne loty formacyjne i badania korony słonecznej;
- Arthrospira-C – projekt rozwoju biologicznych systemów podtrzymywania życia w oparciu o algi, testowany w warunkach kosmicznych.
Redwire
Redwire Corporation (NYSE: RDW) to czołowy dostawca infrastruktury i innowacyjnych rozwiązań kosmicznych, wspierający programy cywilne, komercyjne oraz związane z bezpieczeństwem narodowym. Firma oferuje sprawdzone i niezawodne technologie, w tym awionikę, czujniki, systemy pozyskiwania energii, struktury krytyczne, mechanizmy, systemy oparte na częstotliwościach radiowych, platformy oraz obciążenia użytkowe w dziedzinie mikrograwitacji. Redwire zatrudnia około 700 pracowników w 17 lokalizacjach w USA i Europie.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!