Polska
article miniature

Chiński Leapmotor rezygnuje z inwestycji w Polsce

W Tychach miał powstawać nowy elektryczny SUV Leapmotor B10. Fabryka była gotowa, a inwestycja szacowana na ponad 200 mln USD miała dać impuls dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Jednak wszystko wskazuje na to, że do montażu chińskiego auta nad Wisłą nie dojdzie. Projekt zablokował Pekin.

Za wstrzymaniem projektu stoją przesłanki natury politycznej, a nie gospodarczej. To efekt napięć na linii UE–Chiny. Pekin miał zalecić rodzimym producentom wstrzymanie dużych inwestycji w krajach wspierających unijne cła na chińskie samochody elektryczne. Wśród nich znalazła się Polska. Europosłowie z naszego kraju głosowali za wprowadzeniem karnych ceł, co według źródeł branżowych miało bezpośredni wpływ na decyzję o anulowaniu planów produkcyjnych Leapmotor w Tychach.

Alternatywą miały być zakłady Stellantisa w Niemczech (Eisenach) i na Słowacji (Trnava). Ostatecznie jednak to Hiszpania została wskazana jako miejsce inwestycji. Montaż modelu B10 ruszy w 2026 roku w fabryce w Saragossie. Obecnie powstają w niej: Lancia Ypsilon, Opel Corsa oraz Peugeot 2008. Hiszpański rząd zaoferował korzystne warunki: niskie koszty pracy i szeroki pakiet dotacji dla projektów związanych z czystą energią.

Według źródła zbliżonego do sprawy Stellantis i hiszpański rząd intensyfikują działania, by jak najwięcej komponentów do produkcji pochodziło od lokalnych dostawców. Ma to umożliwić uzyskanie maksymalnego poziomu wsparcia. Warto wspomnieć, że już wcześniej Hiszpania przyciągnęła inwestorów takich jak CATL czy AESC, wspierane przez Envision Group.

Model B10 to pierwszy pojazd z serii B, zaprojektowanej specjalnie z myślą o globalnym rynku. Kompaktowy SUV kierowany do młodszych odbiorców łączy zaawansowaną technologię z konkurencyjną ceną. W Chinach przedsprzedaż przyniosła imponujące wyniki – ponad 30 tysięcy zamówień w ciągu dwóch dni, z czego większość dotyczyła wersji z technologią LiDAR.

Samochód bazuje na platformie LEAP3.5, opracowanej wewnętrznie przez Leapmotor, co podkreśla ambicje firmy w zakresie samodzielnego rozwoju technologii. Cena startowa modelu w Chinach wynosi równowartość 59 tys. PLN. W Europie auto będzie oferowane przez Leapmotor International – spółkę joint venture zdominowaną przez Stellantis (51%).

 

Leapmotor International B.V. to wspólne przedsięwzięcie Stellantis i chińskiego Leapmotor, w którym większościowym udziałowcem (51%) jest Stellantis N.V. Spółka została zarejestrowana w Amsterdamie i odpowiada za globalną ekspansję chińskiej marki na rynkach poza Azją. Jej misją jest oferowanie nowoczesnych, inteligentnych i dostępnych cenowo pojazdów elektrycznych, opracowanych z wykorzystaniem własnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Działalność operacyjną w Europie Leapmotor International rozpoczęło we wrześniu 2024 roku.

 

Źródło: Reuters, Automotive News

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!