
Innowacyjne systemy magazynowania energii szansą dla Sunex SA
Raciborski producent rozwiązań OZE nie ma dobrej passy - firma została głęboko dotknięta kryzysem na krajowym rynku pomp ciepła. Firma opracowała jednak nowy, niezwykle innowacyjny system magazynowania energii, który może stać się remedium na jej kłopoty.
Sunex z siedzibą w Raciborzu jest producentem rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Oferuje systemy stosowane w technice grzewczej oraz solarnej, oparte na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji wraz z systemami sterowania. W ostatnich latach Sunex postawił na technologię pomp ciepła oraz rozwój dystrybucji na rynkach Niemiec i Austrii.
Niestety polski rynek pomp ciepła załamał się w roku 2024, a wraz z nim załamał się również giełdowy kurs Sunex SA. Akcje, które w szczycie przypadającym na końcówkę roku 2022 kosztowały 30.9 PLN, obecnie można kupić po 7.6 PLN. Według szacunków Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) sprzedaż pomp ciepła do hurtowni i dystrybutorów w Polsce w 2024 roku spadła przeciętnie o 35%. Według PORT PC, jednym z kluczowych czynników, odpowiedzialnych za załamanie rynku, były niekontrolowane dofinansowania w programie Czyste Powietrze. PORT PC zauważa ponadto, że do inwestowania w pompy ciepła zniechęciły konsumentów podwyżki cen energii elektrycznej przy jednoczesnym zamrożeniu cen gazu ziemnego. W latach 2023–2024 koszty ogrzewania za pomocą pomp ciepła stały się mniej atrakcyjne w porównaniu do ogrzewania gazowego, co podważyło zaufanie konsumentów do tej technologii. Dodatkowo, działania NFOŚiGW oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakwestionowały europejskie standardy badań i certyfikacji pomp ciepła, co utrudniło dostęp do rynku dla renomowanych producentów, wprowadzając chaos oraz zwiększając koszty.
Odpowiedzią Sunex jest opracowany we współpracy z Politechniką Wrocławską system oparty na wodorowym magazynie energii, który gromadzi energię elektryczną wytwarzaną w procesie elektrolizy zasilanej z instalacji fotowoltaicznych. Sunex opracował na potrzeby koncepcji elektrolizer, specjalne zasobniki na wodór, a także system sterujący przepływem energii z elektrowni PV. Główną ideą nowego systemu jest umożliwienie długoterminowego przechowywania energii z fotowoltaiki.
Sercem systemu są specjalnie opracowane kompozytowe zbiorniki na wodór. W sierpniu 2024 Sunex zawarł z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) umowę na dofinansowanie uruchomienia ich produkcji w wysokości 15.2 mln PLN. Łącznie w cały projekt uruchomienia własnej produkcji specjalistycznych zbiorników Sunex zainwestował 44.6 mln PLN. W wywiadzie dla portalu gramwzielone.pl, Piotr Feliński, dyrektor techniczny Sunex, wyjaśnia, iż tradycyjne akumulatory w skali miesiąca mają straty rzędu 1-5%, podczas gdy zbiorniki na wodór wykazują straty na poziomie 1-3% w skali roku (w przypadku zbiorników kompozytowych bliżej 1%). Energia przechowywana w formie wytworzonego wodoru może być później wykorzystana albo jako paliwo do zasilania pojazdów, albo też z powrotem jako energia elektryczna, uzyskana z wodoru za pośrednictwem ogniwa paliwowego.
- Tego typu zbiorniki, wykonane z trwalszych i lżejszych niż stal materiałów, mogą być alternatywą dla zbiorników stalowych, wykorzystywanych w instalacjach grzewczych oraz – co bardzo istotne – mogą być przeznaczone do przechowywania wodoru magazynującego nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznych i innych źródeł OZE. Mogłyby służyć np. jako źródło energii dla pomp ciepła. Dziś osoby wytwarzające zieloną energię często nie są w stanie jej wykorzystać czy sprzedać w korzystnej cenie, dlatego bardzo ważne jest opracowanie takich możliwości magazynowania energii, by dało się ją opłacalnie przechowywać w dłuższym horyzoncie niż kilka dni - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Sunex SA Romuald Kalyciok.
Całość systemu składa się z instalacji fotowoltaicznej, elektrolizera (urządzenia, które przekształca energię elektryczną w wodór), oraz opisywanych, specjalistycznych zbiorników. Całym systemem zarządza nowo opracowany hybrydowy inwerter solarny, decydujący w czasie rzeczywistym, czy produkowana energia zużywana bezpośrednio na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, czy magazynowana w postaci wodoru. System nie jest tani: jego cena oscyluje wokół 60 tys. EUR. Jednak dzięki wcześniejszym akwizycjom na rynkach austriackim i niemieckim, Sunex jest w stanie efektywnie sprzedawać system i poreperować swoje wyniki finansowe. Dodatkowo, według PORT PC, krajowy rynek pomp ciepła ma w tym roku duże szanse na odrodzenie.
Źródła:
Sprzedaż pomp ciepła w Polsce spadła. Branża wskazuje, co trzeba zmienić, Katarzyna Poprawska-Borowiec, gramwzielone.pl
Elektrolizer i magazyn wodorowy dla prosumenta. Sunex wdraża nowy pomysł, Barbara Blaczkowska, gramwzielone.pl
Komunikaty giełdowe Sunex SA