
Niemiecka szansa dla szwedzkiego giganta? Bosch i Mercedes w grze o upadły Northvolt
W Skellefteå powstała jedna z najważniejszych europejskich fabryk ogniw litowo-jonowych – projekt, który miał wzmocnić niezależność Europy od azjatyckich producentów baterii. Dziś jednak ten strategiczny zakład walczy o przetrwanie. Po ogłoszeniu upadłości Northvolt AB produkcja utrzymuje się jedynie w ograniczonym zakresie. Mimo to pojawiają się sygnały, że fabryką interesują się nowi gracze. W gronie potencjalnych nabywców szwedzkie media wymieniają niemieckie koncerny Bosch i Mercedes-Benz.
W zeszły piątek na lotnisku w Skellefteå wylądował prywatny odrzutowiec należący do Scintilli – spółki zależnej Boscha. Samolot przebywał tam przez cały dzień, od godziny 09:17 do 17:53. Tego samego dnia, według źródeł lokalnego dziennika \\\"Norran\\\", fabrykę odwiedziła również delegacja Mercedesa. Choć żadna z firm nie potwierdziła oficjalnie wizyty, ich wcześniejsza współpraca i bliskość siedzib w Stuttgarcie mogą wskazywać na skoordynowane działania. „Matti Kataja, szef komunikacji Northvolt, odmówił komentarza” – poinformowała szwedzka prasa.
– Bosch do niedawna lekceważył produkcję baterii, uznając ją za sektor o niskiej wartości dodanej. Dziś widać, jak bardzo się mylili – komentuje dla \\\"Norran: inżynier specjalizujący się w technologiach ogniw litowo-jonowych. – W momencie, gdy BYD – producent ogniw – stał się światowym liderem elektromobilności, takie podejście przestało mieć rację bytu.
Bosch, podobnie jak wielu innych dostawców komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego, odczuwa skutki transformacji ku elektromobilności. Spadek popytu na części do pojazdów spalinowych może skłonić koncern do zaangażowania się w produkcję ogniw, mimo wcześniejszych zastrzeżeń.
- To z pewnością może wskazywać, że obecnie badają alternatywne obszary działalności, a w tym kontekście baterie byłyby rozsądnym rozwiązaniem – nawet jeśli wcześniej odrzucili tę propozycję – powiedział szwedzki ekspert.
Choć Mercedes-Benz oficjalnie zaprzeczył, by rozważał przejęcie Northvolt, kontekst rynkowy sugeruje, że nie można tego wykluczyć. Kilka dni przed domniemaną wizytą w Skellefteå, niemiecki producent zaprezentował nową wersję Mercedesa CLA – zasilanego właśnie ogniwami litowo-jonowymi typu pryzmatycznego, jakie wytwarzał Northvolt. Co więcej, Mercedes jest udziałowcem w Automotive Cells Company (ACC) – spółce konkurencyjnej wobec Northvolt, którą współtworzy z koncernem Stellantis oraz francuską firmą Saft, należącą do TotalEnergies. ACC posiada i rozwija dużą fabrykę ogniw we Francji, prowadząc równolegle zaawansowane prace badawczo-rozwojowe nad bateriami do pojazdów elektrycznych.
Na liście potencjalnych nabywców pojawia się również japoński Panasonic. Według źródeł \\\"Norran\\\" delegacja tej firmy także miała odwiedzić fabrykę w Skellefteå. Panasonic dotychczas skupiał się na ogniwach cylindrycznych i inwestował głównie w USA. Wejście na rynek europejski mogłoby stanowić element szerszej strategii dywersyfikacji.
Obecnie fabryka Northvolt pracuje w ograniczonym zakresie. Spośród pierwotnie zatrudnionych 7000 pracowników, w zakładzie pozostało 1700. Według syndyka masy upadłościowej Mikaela Kubu, utrzymanie produkcji – nawet w zmniejszonej skali – to klucz do sprzedaży zakładu w całości lub w częściach.
– Mimo znacznych redukcji kadrowych, kontynuacja działalności to pozytywny sygnał dla rynku – ocenił Kubu w poniedziałkowym oświadczeniu. – Udało się osiągnąć porozumienie z kluczowymi interesariuszami co do gwarancji finansowych, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie zakładu.
Źródło: Norran, Bloomber
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!