Szwedzka firma Aira inwestuje 1 mld PLN w fabrykę pomp ciepła we Wrocławiu
Aira, spółka z grupy, do której należy znana firma produkująca baterie do samochodów elektrycznych — Northvolt, rozpoczyna budowę nowoczesnej fabryki pomp ciepła we Wrocławiu.
© Aira
W czerwcu tego roku szwedzka grupa Vargas ogłosiła, że w miejscu dawnej fabryki Volvo Buses we Wrocławiu, jej nowo powstała spółka Aira zainicjuje produkcję pomp ciepła. Harald Mix, prezes rady nadzorczej grupy, wskazał wówczas, że inwestycja będzie miała wartość „kilkaset milionów euro."
Vargas to założona w 2014 r. grupa inwestycyjna, która produkuje magazyny energii (Polarium), baterie do samochodów elektrycznych (Northvolt, którego jedna z fabryk znajduje się w Gdańsku), w a w 2025 r. zacznie wytwarzać zieloną stal (H2 Green Steel).
Obecnie wiemy, że polska spółka Airy, Heatly Poland, zadeklarowała inwestycję w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park" (WSSE) na kwotę około 1,27 mld PLN. Otrzymała tam decyzję o wsparciu umożliwiającą pomoc publiczną w postaci zwolnienia z CIT. Fabryka ma rozpocząć produkcję w 2024 roku.
W fabryce planowane są prace modernizacyjne, które dostosują hale produkcyjne do nowych wymagań technologicznych. Firma Heatly skoncentruje się na produkcji zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych pomp ciepła, a także niezbędnych do ich montażu podzespołów.
Warto wspomnieć, że już w czerwcu spółka prowadziła działania rekrutacyjne na wiele stanowisk, z zamiarem zatrudnienia niektórych byłych pracowników Volvo Buses. Firma ma ambitne plany, zakładając, że ich zdolności produkcyjne osiągną poziom 500 tys. jednostek rocznie.
Aira planuje oferować swoje pompy ciepła klientom indywidualnym w oparciu o miesięczny system opłat, który w Wielkiej Brytanii jest ustalony na poziomie 75 GBP. Firma gwarantuje redukcję kosztów ogrzewania o 30%, szybką realizację zamówień w ciągu zaledwie czterech tygodni oraz dekadę wsparcia serwisowego.
Choć głównym produktem są pompy ciepła, Aira posiada również aplikację umożliwiającą inteligentne zarządzanie systemami, takimi jak panele fotowoltaiczne czy magazyny energii.
Aira została założona w Sztokholmie w tym roku i już dostarcza pompy ciepła wyprodukowane przez poddostawców w krajach takich jak Włochy, Wielka Brytania i Niemcy. Firma ma ambitne plany ekspansji, zamierzając być obecną w ponad 20 krajach do 2030 roku, z zatrudnieniem 10 tys. specjalistów i techników.
Heatly dołącza do rosnącej listy firm, które widzą potencjał w polskim rynku pomp ciepła. W połowie 2022 roku gigant z Japonii, Daikin, zapowiedział inwestycje w Ksawerowie niedaleko Łodzi na kwotę 1,4 mld PLN, planując zatrudnić tam 1 tys. specjalistów. Firma ma ambicje wyprodukować około 400 tys. jednostek rocznie do 2025 roku, z zamiarem zwiększenia tej liczby do 1,5 mln w 2030 roku. Niedługo po tej informacji, niemiecka korporacja Viessmann ogłosiła swoje plany inwestycyjne w Legnicy, przewidując wydatek 200 mln EUR i tworzenie 1700 miejsc pracy w zakładzie, który ma zdolność produkcyjną na poziomie ok. 150 tys. pomp ciepła rocznie. Wiosną 2023 roku, kolejny niemiecki gigant, Robert Bosch, przedstawił swoje plany budowy fabryki w Dobromierzu na Dolnym Śląsku za sumę 1,2 mld PLN, zakładając zatrudnienie około 500 osób.
Źródło: Puls Biznesu