Polska

Elektrozel planuje budowę nowej hali

Jednym z głównych kierunków strategii firmy jest wzrost sprzedaży własnego produktu, interesującego modułu Emotion, pozwalającego na sterowanie gestami.

Elektrozel Sp. z o.o. działa na rynku od 2010 roku i powstała na bazie wydzielonego z Zelmer S.A. oddziału elektroniki i oddziału produkcji przewodów. Główne obszary działalności firmy to produkcja i projektowanie układów elektronicznych oraz montaż wiązek przewodów, stosowanych w sprzęcie AGD. Elektrozel SA nie tylko produkuje, ale również samodzielnie projektuje wyroby we własnym, rozbudowanym dziale konstrukcyjnym. Prace  badawczo-rozwojowe prowadzone są we własnym zakresie, a także we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim i Politechniką Rzeszowską.

Elektrozel tak opisuje rynek, na którym prowadzi działalność: ‘Spółka działa na rynku dostawców produktów wielkowolumenowych o niskich marżach. Elektrozel konkuruje z firmami wysoko wyspecjalizowanymi o dużym stopniu automatyzacji procesów produkcyjnych, które mogą oferować niższe ceny na swoje wyroby. Występuję również nasilona konkurencja z państw poza unijnych, zwłaszcza konkurentów pochodzących z Chin’.

W roku 2020 sprzedaż spółki była nieomal identyczna, jak rok wcześniej: 15.6 mln PLN wobec 15.3 mln PLN w roku 2019. Polepszyły się natomiast wyniki finansowe: zysk operacyjny wzrósł bardzo wyraźnie, z 0.9 mln PLN do 2.1 mln PLN. Podobnie, zysk netto zwiększył się ponad dwukrotnie, z 0.8 mln PLN do 1.7 mln PLN.    

Głównym odbiorcą układów elektronicznych do sprzętu gospodarstwa domowego są fabryki należące do koncernu BSH-Bosch und Siemens Hausgeraete, zlokalizowane w Rzeszowie i Łodzi. Przychody ze sprzedaży do tego dla dominującego  kontrahenta stanowiły 76% całkowitego wolumenu sprzedaży. Jak pisze spółka: ‘Ograniczenie zamówień przez głównego odbiorcę, może powodować istotny wpływ na wyniki finansowe jednostki. Dodatkowym utrudnieniem są niestabilne, często zmieniające się wielkości zamówień, które powodują trudności w utrzymaniu optymalnego poziomu zasobów kadrowych i zapasów komponentów. Aby zminimalizować negatywne skutki tego ryzyka Elektrozel permanentnie poszukuje nowych odbiorców na swoje wyroby i usługi. W roku 2020 znacznie zwiększono obroty z innymi firmami w zakresie montażu płytek elektronicznych co spowodowało w znacznym stopniu zminimalizowanie tego ryzyka’.

Przeciętny stan zatrudnienia wynosił w 2020 roku 81 osób. W roku 2020 nastąpił spadek przeciętnego stanu zatrudnienia o 8,79% w stosunku do roku 2019, spowodowany optymalizacją produkcji .

 

2021

W roku 2020 spółka wprowadziła na rynek wyrób finalny pod własną marką Emotion, moduł wykorzystujący technologię sterowania gestami - strategia na najbliższe lata zakłada dalsze rozszerzanie sprzedaży własnego produktu.

W roku 2018 rozpoczęto działania w zakresie rozpoczęcia budowy fabryki na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, opracowano koncepcję architektoniczną oraz projekt techniczny. W roku 2019 trwały procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ze względu na trudną sytuację międzynarodową, związaną z pandemią koronawirusa COVID-19, do czasu ustabilizowania się sytuacji na rynkach, działania związane z budową nowej siedziby zostały wstrzymane. Pod koniec 2020 roku rozpoczęto jednak procedurę wyłonienia wykonawcy, który zrealizuje zamierzone przedsięwzięcie.  

Zdjęcie tytułowe: © Elektrozel