Samsung zwiększa kwotę inwestycji we Wronkach do ok. 900 mln PLN
Koreańczycy postanowili nie tylko rozbudować we Wronkach swoją fabrykę pralek i lodówek, ale też utworzyć w sąsiedztwie kompleks przemysłowy - klaster AGD, w którym będą zlokalizowani poddostawcy. Planowany jest wzrost produkcji do 5,2 mln sztuk rocznie.
© Samsung Electronics Poland Manufacturing
Po otrzymaniu wsparcia ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii firma Samsung Electronics Poland Manufacturing zdecydowała się na rozbudowę obecnej i budowę nowej fabryki na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej we Wronkach. Pisaliśmy niedawno, że koreański przedsiębiorca przeznaczył na inwestycję ok. 600 mln PLN i zaplanował utworzenie 60 nowych miejsc pracy. Ostatnie doniesienia z portalu ISB News mówią już o kwocie ok. 900 mln PLN i zwiększeniu mocy produkcyjnych z 4 mln do 5,2 mln sztuk rocznie w latach 2022-2024.
'Nasza koncepcja inwestycyjna zaplanowana jest na wiele lat. Zakłada nie tylko budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej i rozbudowę istniejącej fabryki lodówek, ale także utworzenie w sąsiedztwie istniejącego zakładu we Wronkach kompleksu przemysłowego tzw. klastra AGD, w którym będą zlokalizowani poddostawcy fabryki' – zapowiedział dyrektor Samsung EPM Olgierd Bałtaki.
Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych
Nowy projekt inwestycyjny zakłada wzrost liczby wytwarzanych wyrobów o ponad 30% rocznie i południowokoreańska firma zamierza już w tym roku wybudować nową halę produkcyjno-magazynową o łącznej powierzchni ok. 40 tys. m kw. W pierwszej fazie inwestycji mają w niej być zamontowane nowe linie pomocnicze do produkcji drzwi lodówkowych.
Długofalowym celem projektu jest stworzenie nowej fabryki, która przy pomocy innowacyjnych technologii będzie produkować zarówno dotychczasowe, jak i przyszłe modele pralek i lodówek. Po rozbudowie obecnego zakładu koreański inwestor zamierza stworzyć miejsce dla dodatkowej, trzeciej linii montażowej. Prace konstrukcyjne mają się rozpocząć w połowie 2022 roku i zakończyć jesienią w roku 2023. Na działania związane z realizacją kilkuetapowego projektu firma chce przeznaczyć łącznie ok. 900 mln PLN.
W grudniu ubiegłego roku, jak już wcześniej pisaliśmy, spółka otrzymała pomoc publiczną w wysokości 86 mln PLN, z czego 23,5 mln PLN pozyskała z programu grantowego. Pozostałą część, według najnowszych informacji, stanowi zwolnienie z podatku CIT w ramach działalności na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
'Z wielką satysfakcją przyjąłem informację, że kolejna firma z Korei Południowej postanowiła rozwijać swoje projekty biznesowe w Polsce. Decyzja o wsparciu inwestycji we Wronkach jest jedną z siedmiuset trzynastu, jakie w 2021 roku otrzymali przedsiębiorcy, którzy działają w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. To również dowód na to, że nasz kraj pozostaje jednym z najatrakcyjniejszych na świecie miejsc do prowadzenia biznesu' – powiedział z zadowoleniem wiceminister rozwoju i technologii i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.