Współpraca Flex w Tczewie i Ericsson weszła na nowy poziom
Konkretnie na poziom 5G: wczoraj tczewski zakład świętował wyprodukowanie milionowego modułu 5G.
Głównymi komponentami produkowanymi w Tczewie są baseband oraz moduły radiowe, składające się na stacje bazowe. Baseband jest urządzeniem pełniącym rolę komputera, który odpowiada w stacji bazowej za obróbkę danych. Połączony jest światłowodem do radiomodułu. Radiomoduł zaś odpowiada za modulowanie sygnału radiowego, który następnie przesyła do anteny, służącej do nadawania i odbierania fal radiowych. W kwietniu tego roku Ericsson rozpocznie produkcję radia najnowszej generacji - dwuzakresowego Radia 4490, które zużywa o 25 procent mniej energii i jest lżejsze od obecnego produktu.
Polski zakład Flex powstał z myślą o współpracy z Ericssonem a firmy współpracują w Polsce już 20 lat. Pierwotnie kampus w Tczewie miał liczyć 10 hal i był dopasowany do realiów ówczesnej telekomunikacji – obecnie urządzenia są znacznie mniejsze gabarytowo i cztery hale zaspokajają potrzeby klientów. Serce zakładu – starsza z hal przeznaczonych na produkcję elektroniczną – niemal w całości dedykowana jest na produkcję dla potrzeb szwedzkiego koncernu.
- Przez 20 lat naszej współpracy dostarczyliśmy sprzęt dostosowany do każdej generacji sieci komórkowych. Szczególne podziękowania należą się naszym pracownikom, za ich pasję i zaangażowanie w wytwarzaniu tych złożonych produktów telekomunikacyjnych, które poprawiają jakość życia – dodaje Stanisław Motylski.
Współpraca obu firm zaczęła się od wytwarzania urządzeń generacji 2G/3G, następnie produkowano moduły 4G, a półtora roku temu rozpoczęto produkcję piątej generacji. Po 13 miesiącach produkcji linię montażową opuścił milionowy moduł. Co w aspekcie technologii montażu odróżnia 5G od poprzednich generacji? Według słów Stanisława Motylskiego, szefa zakładu w Tczewie, jest to między innymi stopień skomplikowania samej płyty głównej, na której trzeba położyć ogromną liczbę komponentów, od 16 do nawet 18 tysięcy! Ten stopień skomplikowania płyty głównej ma oczywiście swoje implikacje na stopień zaawansowania każdego etapu montażu, od kompletacji i druku po testy. Osobnym wyzwaniem są też testy funkcjonalne nowej technologii, których procedura została opracowana przez Ericsson a kilka dedykowanych do tego celu komór stanęło na hali w Tczewie.
- Blisko trzy lata temu zdecydowaliśmy się na rozszerzenie produkcji urządzeń radiowych 5G w fabryce Flex w Tczewie. Dzisiejsze wydarzenie jest przełomowe - ogłaszamy wyprodukowanie w Polsce milionowego urządzenia Ericsson 5G - mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. Ten dzień napawa nas dumą. Chciałbym podziękować całemu zespołowi Ericsson oraz naszemu partnerowi produkcyjnemu Flex. W bardzo szybkim czasie Tczew stał się jednym z głównych ośrodków produkcyjnych firmy, wspierając naszych klientów przy wdrożeniu sieci 5G w całej Europie.
Ericsson jest obecny w Polsce nie tylko w Tczewie. Centrum badawczo-rozwojowe firmy w Krakowie i Łodzi zatrudnia 1800 pracowników. Jest to drugi co do wielkości, po siedzibie w Szwecji, tego typu ośrodek firmy w Europie. Ericsson R&D rozszerza swoją działalność i w ciągu roku planuje zatrudnić 350 nowych pracowników. Inżynierowe w Polsce tworzą oprogramowanie, które pozwala na mobilną komunikację nie tylko w Europie, ale także na innych kontynentach.
© Flex