Polska

Elektrometal zwiększa zysk i wchodzi na nowe rynki

Cieszyńska spółka odnotowała w 2021 roku wzrost zysku netto aż o 51%. W 2022 roku zamierza wdrożyć nowe produkty, które wpłyną na wzrost jej konkurencyjności w branżach gazowniczej, górniczej, energetycznej i śmiało wejść w świat e-ładowarek.

Elektrometal SA dostarcza produkty elektroniczne do trzech sektorów rynku - gazowego, górniczego i energetycznego. Należą do nich m.in. gazomierze, urządzenia sterujące i komunikacyjne, sygnalizatory, urządzenia monitorujące, lampy górnicze, zasilacze, akumulatory, stacje transformatorowe i rozdzielnice średniego napięcia, czujniki i urządzenia rozdzielczo-łączeniowe. Ponadto spółka działa w sferze oświetlenia przemysłowego i elektromobilności. W 3Q 2021 roku pierwsze ładowarki z Cieszyna pojawiły się w MZK w Bełchatowie. Produkty Elektrometal SA są certyfikowane i weryfikowane pod kątem spełnianych norm, ponieważ od nich w dużej mierze zależy życie i zdrowie człowieka. Oprócz rynku krajowego, firma obsługuje również rynek turecki, czeski i ukraiński. Do partnerów spółki należą Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, Izba Gospodarcza Gazownictwa, Główny Instytut Górnictwa oraz Instytut Nafty i Gazu. Natomiast kluczowi klienci to JSW SA, PG Silesia, Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie, KGHM Polska Miedź, Bogdanka SA, Polska Spółka Gazownicza i GAZ System.

Wyniki Elektrometal SA

W 2021 roku przychody Elektrometal SA wynosiły 131 998 tys. PLN i były wyższe od przychodów z roku 2020 (130 555 tys. PLN) o niespełna 2%. Zysk operacyjny zwiększył się o 27% i z kwoty 3 996 tys PLN skoczył na 5 455 tys. PLN. Natomiast aż o 51% przyrósł zysk netto i w porównaniu z rokiem 2020 (2 486 tys. PLN) w 2021 roku wynosił już 4 829 tys. PLN. Zatrudnienie spadło w 2021 roku w niewielkim stopniu - z 322 do 316 osób. W 2022 roku spółka chce osiągnąć 22% wzrost przychodów i 14% wzrost zysku netto.

Z uwagi na to, że branża górnicza nie jest tak stabilna jak gazownicza i energetyczna, zarząd Elektrometal SA przewiduje w roku 2022 stopniowy spadek popytu na wyroby dla górnictwa węglowego, nawet pomimo zatrzymania tendencji spadkowej z powodu rezygnacji z rosyjskiego węgla. 

Plany Elektrometal SA na 2022 rok:

  • utrzymanie wysokiej pozycji marki na posiadanych rynkach i wprowadzanie nowych produktów do oferty handlowej, 
  • poszukiwanie nowych kierunków eksportu oraz rynków zbytu dla urządzeń Ex, 
  • rozwijanie potencjału w chemii, energetyce, rolnictwie, infrastrukturze (kolejnictwo, elektromobilność, osprzęt i stacje ładowania samochodów paliwami alternatywnymi) 
  • wdrażanie nowych produktów i technologii poprzez dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych (NCBiR), 
  • optymalizacja kosztów i wzrost wartości firmy.

Do ważniejszych osiągnięć spółki w dziedzinie badań i rozwoju w 2021 roku należy zakończenie badań oraz wdrożenie do produkcji lub zmodyfikowanie następujących wyrobów: moduł EM221, lampa OLR-1 i OLR-2 (nowy radiator), kamera ISK-11/M2/T (kamera termowizyjna Ex), głowica lampy Smartlight-05/12, reduktor P-10/25 do temperatury -40 st.C, smartlight-05 z akumulatorami Li-Ion, oprawa EML Ex (Strefa Z1), pole rozdzielcze ROK-6 – nowe wpusty, układ sterowania dla przenośnika taśmowego napędzanego poprzez sprzęgła hydro dynamiczne Voith, UGS-10 (wykonane w Ukrainie), lampa Orex z certyfikatem IECEx, separator EM-SEP-21, dostosowanie oprawy EMLB do strefy 1 21, system ZEUS dla grupy IIB (ATI, BSI, KSI). Ponadto wspomniana już pierwsza instalacja ładowarki samochodów elektrycznych w Bełchatowie. 

Pandemia COVID-19 nie miała istotnego wpływu na działalność Elektrometal SA w roku 2021, ale w dużym zakresie przyczyniła się do obniżenia poziomu zamówień klientów. Pracownicy i mienie przedsiębiorstwa zostało zabezpieczone, utrzymano kontakty z klientami zewnętrznymi i trzyzmianową produkcję. Wdrożono pracę zdalną oraz zakupiono sprzęt i środki dezynfekujące. Niestety łańcuchy dostaw utrzymywały się w stanie nieciągłości przy wzroście cen dostaw i kosztów transportu. W przyszłości wpłynie to negatywnie na rentowność spółki. Zarząd bierze też pod uwagę ograniczone możliwości modyfikacji cen produktów z powodu zmniejszania się rynku wyrobów dla górnictwa oraz bardzo silnej konkurencji na rynku gazownictwa. W pozostałych sektorach przewiduje wzrost potencjalnego popytu. Nie spodziewa się natomiast większego wpływu skutków rosyjskiej inwazji w Ukrainie na działalność spółki. Według opinii zarządu, pandemia również nie będzie miała tak istotnego oddziaływania na wyniki w 2022 roku, jak w latach poprzednich. 

Projekty ładowarek © Elektrometal SA

Spółki należące do Elektrometal SA:

  1.  MWM Elektro Sp. z o.o. z Trzebinii (100% udziałów) - kompleksowa dostawa maszyn wyciągowych dla górnictwa, modernizacja istniejących wyciągów górniczych, dostawa „pod klucz” kompletnych maszyn i pozostałych elementów wyciągów górniczych. 
  2. Emgaz Sp. z o.o. z Cieszyna (99,76% udziałów) - montaż dystrybutorów LPG, montaż i doradztwem w zakresie stacji LPG, handel urządzeniami LPG. 
  3. Elektrometal O.O.O. z rosyjskiego Jekaterynburga (60% udziałów) - handel wyrobami Elektrometal SA. 
  4. Elektrometal Energetyka SA z Warszawy (40,41% akcji) - produkcja zabezpieczeń i rozdzielnic średnich napięć 6, 10, 15 kV. 
  5. Elektronika Maszyny Montaż Automatyka - Ośrodek Pomiarów Sp. z o.o. z Cieszyna (35% udziałów) - montaż urządzeń elektromechanicznych.