Polska

Drugie życie baterii

Rynek akumulatorów second-life do 2033 roku osiągnie poziom 7 mld USD, a w najbliższych latach firmy z USA i Europy zdetronizują chińskich liderów rynku.

Rynek regeneracji i zmiany przeznaczenia akumulatorów EV ma ogromne znaczenie z wielu powodów: zwiększenie wartości dodanej przyszłej infrastruktury energetycznej, tworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym dla akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV) czy też zapewnienie niższych średnich kosztów przechowywania. Nowy raport IDTechEx, ‘Baterie second-life do pojazdów elektrycznych 2023-2033’ opisuje rozwój branży, począwszy od zmian regulacyjnych i technologicznych po aktywność graczy na polu diagnostyki i zmiany przeznaczenia akumulatorów. IDTechEx prognozuje, że rynek regenerowanych akumulatorów EV osiągnie wartość 7 mld USD do 2033 roku.

Większość pojazdów elektrycznych wykorzystuje obecnie akumulatory litowo-jonowe, które po upływie ich początkowego okresu eksploatacji, wynoszącego od ośmiu do dziesięciu lat, zwykle nie nadają się już do dalszego użytku w pojazdach elektrycznych. Drugie użycie akumulatora (battery second use, B2U) wydłuża okres eksploatacji akumulatora EV. W zależności od stopnia zużycia i pojemności resztkowej akumulatora, mogą one być dalej wykorzystywane w mniej wymagających zastosowaniach, takich jak stacjonarne magazynowanie energii i aplikacje elektromobilne wymagające niższego poboru  mocy. Przynosi to wartość interesariuszom pochodzącym z różnych sektorów, w tym producentom pojazdów elektrycznych i baterii, użytkownikom pojazdów elektrycznych, przedsiębiorstwom użyteczności publicznej, operatorom sieci, firmom energetycznym i konsumentom energii elektrycznej.

Wszystkie strony łańcucha dostaw muszą podejmować kluczowe decyzje, dotyczące dalszej przyszłości wycofanych z eksploatacji akumulatorami do samochodów elektrycznych. Powstałe w procesie regeneracji baterie second-life oferują korzyści w postaci maksymalizacji ich wartości i wydłużenia żywotności baterii, w przeciwieństwie do recyklingu, który powoduje przedwczesną utratę tej wartości. Regeneracja baterii musi jednak zapewniać techniczną i ekonomiczną wykonalność: firmy zajmujące się regeneracją muszą wziąć pod uwagę kilka operacji procesowych, takich jak pozyskiwanie baterii, zakres demontażu i ponownego montażu czy testowanie i klasyfikacja.   

Kluczowi gracze rynku regeneracji akumulatorów (według kwatery głównej). Źródło: © IDTechEx

 

Na tym młodym, ale konkurencyjnym rynku, kluczowi gracze są zaangażowani zarówno w zmianę przeznaczenia akumulatorów second-life, jak i ocenę kondycji i wydajności wycofanych akumulatorów, używanych pierwotnie w pojazdach elektrycznych. Rosnąca liczba start-up’ów zajmujących się zmianą przeznaczenia i diagnostyką akumulatorów zaczyna tworzyć solidne łańcuchy dostaw dla  producentów OEM z branży motoryzacyjnej. Brak standaryzacji baterii jest jedną z kluczowych barier na rynku baterii second-life, a zakup większej ilości podobnie zaprojektowanych baterii pomógłby uprościć procesy zmiany ich przeznaczenia.

Obecnie dominującym rynkiem dla akumulatorów EV second-life jest zasilanie zapasowe stacji bazowych w Chinach. Zastępują one akumulatory kwasowo-ołowiowe, które w przeszłości zapewniały tę funkcjonalność. Jednak IDTechEx zauważa, że to Stany Zjednoczone i Europa są kluczowymi regionami, w których gracze dokonują ogromnych postępów we wdrażaniu regenerowanych akumulatorów. Obecnie, gracze ci zwykle koncentrują się na instalacjach behind-the-meter (dosł: za licznikiem), jednak niektóre firmy wkrótce chciałyby skalować swoje technologie tak, aby nadawały się do zastosowań w dużych sieciach i do zastosowań typu front-of-the-meter (tj. przed licznikiem). Jest mało prawdopodobne, aby duże wdrożenia systemów second-life były widoczne w Chinach w ciągu najbliższych kilku lat, co ma związek z obostrzeniami ze strony chińskiej Narodowej Administracji Energetycznej, nałożonymi w 2021 roku. Ponieważ firmy zajmujące się zmianą przeznaczenia baterii w USA i Europie działają z większą energią, rozkład regionalny liczby wdrożeń baterii second-life może zmienić się w ciągu następnej dekady.

Zapraszamy na jednodniowe targi elektroniki we Wrocławiu! Zapisz się