Scanfil Poland z ponad miliardem przychodów w 2022 roku
Scanfil Poland sp. z o.o. podsumował rok obrotowy obu swoich spółek z Sieradza i Mysłowic przychodami w wysokości 1,27 mld PLN i zamierza kontynuować swoje dotychczasowe działania licząc na nieco wyższe wyniki w 2023 roku.
Scanfil Poland sp. z o.o. funkcjonuje na polskim rynku już od dziesięciu lat, po połączeniu w 2012 roku dwóch siostrzanych i niezależnych operacyjnie spółek Partnertech z Sieradza i Mysłowic. Pod obecną nazwą działa od grudnia 2015 roku.
Przychody netto obu spółek ze sprzedaży w roku operacyjnym 2022 wyniosły 1,27 mld PLN, w porównaniu do kwoty prawie 1 mld PLN w 2021 roku. Zysk z działalności operacyjnej ukształtował się na poziomie 109 mln PLN, co oznacza wzrost o 33% w stosunku do roku poprzedniego (82 mln PLN). Zysk netto natomiast powiększył się o 20% z kwoty 60,8 mln PLN w roku 2021 do prawie 73 mln PLN w 2022 roku.
Scanfil Poland sp. z o.o. w Sieradzu
Zakład w Sieradzu zajmuje się produkcją elementów elektronicznych i w 2022 roku realizował zamówienia prawie wyłącznie na eksport oraz w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Sprzedaż obejmowała zarówno moduły jak i gotowe narzędzia elektroniczne oraz elektromechaniczne, z podzespołów zakupionych przez własny dział zaopatrzenia. Urządzenia te były dostarczane przez dział dystrybucji do klientów na obszarze Europy i USA. Kluczowi odbiorcy to Nibe (pompy ciepła, 19% w strukturze sprzedaży), Toyota (kierownice sterujące, 13%), Danfoss (sterowniki do urządzeń grzewczych/ chłodzących, 11%), ThermoFisher (analizatory medyczne, 9%), Axis (kamery cyfrowe, 8%), BMZ (sterowniki, urządzenia do zarządzania bankiem energii, 6,5%). Przychody ze sprzedaży w roku 2023 dla zakładu w Sieradzu szacowane są na poziomie 813 mln PLN, a zysk operacyjny około 63 mln PLN.
Scanfil Poland sp. z o.o. w Mysłowicach
Zakład w Mysłowicach zajmuje się produkcją metalowych konstrukcji oraz części do nich, na potrzeby własne firmy i na eksport, dla kluczowych klientów takich jak Tomra (systemy do recyklingu, 46,1% w strukturze sprzedaży) ThermoFisher (komponenty urządzeń medycznych, 13,7%), KIS (urządzenia do zastosowań publicznych, 12,6%), KEBA (paczkomaty, 11,1%), KONE (urządzenia dźwigowe 4,6%), ABB (aparatura elektryczna, 2,3%). Główne rynki zbytu to Niemcy i Wielka Brytania oraz dodatkowo Francja, Austria, Finlandia, Norwegia i Szwecja. Na 2023 rok firma przewiduje dla zakładu w Mysłowicach przychody ze sprzedaży w wysokości 478 mln PLN. Zysk operacyjny powinien się ukształtować na poziomie 34.9 mln PLN.
W kolejnym roku obrotowym Scanfil Poland sp. z o.o. planuje utrzymać taką samą strukturę sprzedaży. Strategia spółki zakłada poszerzenie współpracy z obecnymi klientami oraz pozyskiwanie nowych rynków zbytu. Podobnie jak cała Grupa, polskie oddziały firmy skoncentrują się na rozwoju portfolio o świadczenie usług m.in. z zakresu przeprowadzania testów jakościowych oraz napraw pogwarancyjnych.
Podsumowując plany sprzedażowe obu oddziałów, w 2023 roku firma spodziewa się osiągnąć przychody na podobnym, ale nieco wyższym poziomie niż w poprzednim roku obrachunkowym, czyli 1,29 mld PLN, zysk z działalności operacyjnej natomiast chce zwiększyć o 34% do kwoty 98 mln PLN.
Opracowała Agnieszka Kubasik na podstawie sprawozdania finansowego Scanfil Poland sp. z o.o.