ABB zamyka zakład w Kłodzku !
W ABB Industrial Solutions (Kłodzko) Sp. z o.o., produkującym wyłączniki RCD oraz MCB, pracowało w 2022 roku 629 osób. Do końca 2024 roku zakład ma być zamknięty.
18 września 2023 roku ABB ogłosiła, że z końcem 2024 roku zamierza wygasić produkcję w fabryce aparatów elektrycznych niskich napięć w Kłodzku: ‘Decyzja podyktowana jest zmieniającymi się potrzebami klientów i nie ma nic wspólnego z oceną pracy lokalnego zespołu, który w całym procesie otrzyma kompleksowe wsparcie. ABB pozostaje zaangażowana w swój biznes i obsługę klientów w Polsce, a także współpracę z lokalnymi dostawcami. Zatrudniając blisko 5000 pracowników w kilkunastu lokalizacjach, ABB w Polsce utrzymuje pełen zakres działalności, łącznie z kompetencjami badawczo-rozwojowymi. Spółka posiada siedzibę w Warszawie’ czytamy we wczorajszym komunikacie koncernu.
W Kłodzku znajduje się ABB Industrial Solutions (Klodzko) Sp. z o.o., której jedynym właścicielem jest ABB Sp. z o.o. Przedmiot działalności spółki obejmuje produkcję aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej oraz produkcję sprzętu instalacyjnego: firma specjalizuje się w produkcji wyłączników różnicowoprądowych (RCD) oraz wyłączników nadmiarowo-prądowych (MCB).
Jak czytamy w sprawozdaniu zarządu za rok 2022, przeciętne zatrudnienie w spółce na koniec 2022 roku wynosiło 629 osób, w tym 121 osób na stanowiskach nierobotniczych oraz 508 na stanowiskach robotniczych.
Pewne symptomy trudnej sytuacji firmy można odnaleźć zarówno w ostatnim sprawozdaniu finansowym, jak i sprawozdaniu zarządu. Po pierwsze, znacznie obniżyły się przychody ze sprzedaży, z poziomu 252.7 mln PLN w roku 2021 do 197.1 mln PLN w roku 2022. ‘Negatywnym czynnikiem wpływającym na wynik był niespodziewany spadek zamówień na produkty spółki w drugiej połowie roku. Zarówno zmiany w strukturze odbiorców, jak i redukcja zamówień skutkowały zmniejszeniem przychodów ze sprzedaży’ czytamy w warstwie opisowej sprawozdania za rok 2022. Trzeba jednak przyznać, że firma umiejętnie broniła swojej pozycji finansowej i nawet w warunkach silnego spadku sprzedaży, zdołała zmniejszyć stratę operacyjną z -36.0 mln PLN przed rokiem do -13.3 mln PLN obecnie. W sprawozdaniu odnajdujemy wzmiankę, iż w roku 2021 spółka przeprowadziła ‘restrukturyzację linii produkcyjnych i zmianę struktury odbiorców’.
Spadek zamówień negatywnie odbił się na sytuacji gotówkowej firmy: ‘Na wzrost sumy bilansowej wpływ miał głównie wzrost poziomu należności handlowych będący pokłosiem zmiany struktury odbiorców, ale także wzrost zapasów, do którego przyczyniły się problemy finansowe jednego z dostawców oraz niespodziewany spadek zamówień na wyroby spółki. W związku z widmem bankructwa zewnętrznego dostawcy, ABB IS Kłodzko zakupiło u kontrahenta znaczne ilości materiałów celem zabezpieczenia produkcji własnej, dodatkowo zaś odnotowano zmniejszenie liczby zamówień na wyroby gotowe spółki w drugiej połowie roku (wzrost na wyrobach gotowych o wartości 2,5 mln zł rok do roku). Obydwa te czynniki wpłynęły na wyższy poziom zapasów spółki, a co za tym idzie wzrost sumy bilansowej’.
Związanie gotówki w zwiększonym stanie należności, zapasów oraz wyrobów gotowych, o którym mowa w powyżej cytowanym fragmencie, skutkowało zwiększonym zapotrzebowaniem na finansowanie w ramach grupy ABB, a co za tym idzie, wyższymi odsetkami od wykorzystanego limitu finansowania - dodatkowo obciążyło to wynik kwotą ok. 8.6 mln PLN. W efekcie, mimo poprawy wyniku operacyjnego, zysk netto w latach 2021-22 wynosił odpowiednio -27.1 mln PLN oraz -26.8 mln PLN.
W sprawozdaniu za rok 2022 nie odnaleźliśmy informacji, wskazujących na chęć likwidacji zakładu. Na rok 2023 planowano wzrost obrotów o 25% oraz podniesienie rentowności działalności operacyjnej o 4 p.p. w stosunku do roku 2022. W zakresie portfolio produktowego, planowano zakończenie procesu transferu linii produktowej Compact oraz rozpoczęcie konwersji klientów ABB Italy na produkt ABB Kłodzko. Ponadto, firma prowadziła też znaczące inwestycje: środki trwałe w budowie wyniosły na koniec roku 16.4 mln PLN.