Instalacja recyklingu baterii Elemental Holding ma być gotowa w 2023 roku
Zgodnie z obecnymi regulacjami, 100% baterii litowo-jonowych musi być poddane recyklingowi.
Wraz z przewidywanym gwałtownym wzrostem wielkości produkcji baterii w Polsce, rośnie też zapotrzebowanie na usługi ich utylizacji - 100% produkowanych baterii musi zostać poddana recyklingowi. Na początku roku pisaliśmy o wartym 384 mln PLN projekcie budowy zakładu utylizacji, realizowanym przez jedną ze spółek giełdowego Elemental Holding.
SungEel HiTech chce zbudować w Złotoryi instalację do recyklingu wadliwych baterii i modułów litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution. Nie wszyscy są zachwyceni taką perspektywą – jak pisze kilka lokalnych portali, mieszkańcy Złotoryi nie chcą koreańskiej inwestycji na terenie swojego miejsca zamieszkania ponieważ ich zdaniem oznacza on poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz ludzi.
‘Nie ma w Polsce firmy, która zapewnia recykling baterii litowo-jonowych na skalę przemysłową. Kilka ma takie plany, ale dzisiaj występuje deficyt mocy. Obecne instalacje są w stanie zagospodarować tylko tzw. strap produkcyjny, zużytych baterii przybywa, a za 3-5 lat będzie ich znacznie więcej’ – mówi w dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu Michał Zygmunt, wiceprezes Elemental Holding.
Zakład ma powstać w województwie śląskim i ma ruszyć w roku 2023. W pierwszej fazie jego moce mają sięgać kilku tysięcy ton rocznie. Firma szacuje, że w latach 2025-2030 w Polsce będzie wytwarzanych 2-7 tys ton odpadów rocznie. Elemental Holding zapowiada stopniową rozbudowę zakładu i zaoferowanie usług na rynku europejskim.
Projekt realizowany przez Elemental Holding został nazwany ‘Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu’. Projekt został opisany w tzw. project portfolio, przedstawionym Komisji Europejskiej w ramach programu Important Projects of Common European Interest (IPCEI) on Batteries i zaakceptowanym decyzją z dnia 9 grudnia 2019 r.
W ramach projektu, Elemental Holding rozwijać będzie w nowoutworzonym i wyposażonym dziale B&R innowacyjne procesy recyklingu odpadów zawierających metale istotne dla elektromobilności (przeznaczone do ponownego wykorzystania do produkcji baterii Li-Ion, katalizatorów, narzędzi, ale także wykorzystywane jako metale inwestycyjne), a następnie wybuduje pierwszy tego rodzaju zakład, dokonując pilotażowego, pierwszego wdrożenia przemysłowego opracowanych technologii.
Projekt obejmuje fazę badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych (dalej RDI lub B+R) oraz fazę pierwszego wdrożenia przemysłowego – inwestycyjną (dalej FID). W fazie RDI prowadzone będą badania związane z opracowaniem i rozwojem technologii recyklingu baterii Li-Ion oraz katalizatorów, a także testy technologii w skali laboratoryjnej. W fazie FID wybudowana zostanie instalacja pilotażowa, w której prowadzone będą dalsze badania w celu walidacji i optymalizacji procesów technologicznych (opracowanych wcześniej w fazie RDI) w skali zbliżonej do skali produkcji przemysłowej.