Mniejsza sprzedaż polskiego zakładu Norautron Electronics
Po świetnym roku 2019 pandemia namieszała w planach norweskiego koncernu: obroty Norautron Electronics ze Zduńskiej Woli obniżyły się w roku 2020 o 14.4%.
Norautron rozwija działalność kontraktowej produkcji elektroniki w polskim zakładzie w Zduńskiej Woli dopiero od niedawna, pierwsze kroki firma stawiała w 2016 roku. Jeszcze w roku 2018 przychody z tego tytułu wyniosły niewiele ponad 16.0 mln PLN. Jednak, rok 2019 przyniósł skokowy wzrost skali działalności w Polsce i obroty zwiększyły się do 39.6 mln PLN. Również w 2019 roku przeprowadziła 2 projekty inwestycyjne, mające na celu zwiększenie jej potencjału produkcyjnego oraz umożliwienie produkcji bardziej zaawansowanych produktów SMT : rozbudowę i adaptacji hali produkcyjnej (2.000m2) o wartości 1.6 mln PLN oraz przede wszystkim zakupiła nowoczesną linię produkcyjną SMT za 7.3 mln PLN.
Niestety zamieszanie na rynkach z roku 2020 niekorzystnie odbiło się na skali działalności firmy i obroty spadły o 14.4%, do poziomu 33.9 mln PLN. Nieomal całość produkcji realizowana jest dla klientów zagranicznych, Polska stanowi jedynie 0.2% sprzedaży.
Zarząd firmy pisze w komentarzu do sytuacji w roku 2020: ‘Spółka otrzymuje coraz więcej sygnałów świadczących o podejmowaniu przez klientów z Europy oraz Stanów Zjednoczonych decyzji dotyczących ograniczania łańcucha dostaw opartego o produkty z Chin na rzecz produkcji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz innych części Azji. Te informacje skierowały nasze zainteresowanie na pozyskiwanie nowych klientów oraz rozszerzenie współpracy z odbiorcami, których posiadamy w naszym portfolio, a którzy wykazują zainteresowanie przeniesieniem produkcji do Polski. Jest to niewątpliwie duże wyzwanie, zarówno pod względem biznesowym, organizacyjnym jak i logistycznym. Konkurencja cenowa z dostawcami z Chin jest w dalszym ciągu trudna, a niektóre komponenty produkcyjne są dostępne wyłącznie w Chinach. Liczymy jednak, że w stabilny i zrównoważony sposób uda się rozwinąć współpracę w tych obszarach. Procesy powyższe rozpoczęte w roku 2020 będą kontynuowane w roku 2021, przy czym pierwsze efekty w postaci nowych zamówień powinniśmy zaobserwować na przełomie II i III kwartału 2021’.
Wraz ze zmniejszeniem się skali obrotów, pogorszyły się również wyniki finansowe prowadzonej działalności. Zysk operacyjny spadł z 819 tys PLN do -875 tys PLN, natomiast zysk netto z 600 tys PLN do -2.248 tys PLN. ‘Strata w wysokości 2 247 870 zł spowodowana jest głównie wysokim poziomem amortyzacji wynikającym z dużych nakładów inwestycyjnych poniesionych w latach 2019 i 2020 oraz straty na różnicach kursowych, spowodowanych niepewnością rynków z powodu COVID-19’ czytamy o przyczynach słabszej rentowności w sprawozdaniu zarządu.
Pod koniec roku 2020 firma zapowiadała budowę nowej hali w perspektywie najbliższych dwóch lat.
Zdjęcie tytułowe: © Norautron